Jump to content

czy konieczne CO2 ?


moni89
 Share

Recommended Posts

Planując poniższy zestaw roślin do akwarium 112l z podłożem ziemia ogrodnicza+siatka+żwirek bazaltowy i oświetleniu 2x18W T8 I 1X24W T5, potrzebuję CO2 z butli ? Czy może wystarczy CO2 w płynie Aqua Art Planta Gainer Carbo + Aqua Art Classic ?

 

paprotnica szerokolistna ( jako pływająca )

wgłębka wodna

żabienica Blehera

ponikło igłowate

lileopsis brazylijski

hotonia nastroszona

lotos tygrysi

anubias niski

mech jawajski

Link to comment
Share on other sites

Przy takim świetle będzie już ciężko bez CO2 ale jest to wykonalne. Na innym forum udało się nam poprowadzić roślinniak postawiony na ziemi , bez CO2 przy oświetleniu 0.54W/l i akwarium działa i ma się dobrze. Ale nawożenie w takim akwarium nie będzie sprawą prostą - gotowymi nawozami będzie bardzo trudno - tu moim zdaniem tylko nawożenie solami z dawkami które znacznie odbiegają od tych które wynikają z kalkulatorów (część jest niższa a część powyżej zakładanych początkowo dawek nawozowych)

Zastanawia mnie tylko ta siatka między ziemią a żwirkiem - do czego ona służy?

Link to comment
Share on other sites

Bez CO2 faktycznie będzie ciężko ;) siatka jest po to żeby nie mieszać ziemi z bazaltem podczas przesadzania roślin. Jeśli chodzi o nawożenie to nie wiem czy na początek bawiłbym się w sole :roll:. Wolę kupić sobie jakiś gotowy nawóz + wszystkie potrzebne testy oraz niektóre z pierwiastków osobno i ewentualnie uzupełniać braki wedle wskazań tych że testów. Myślę że na początek będzie dużo prościej choć niestety drożej ;) a po czasie gdy dojdzie się już do jakiejś wprawy można zacząć zabawę w sole :) . No ale to tylko moje zdanie 8-)

Link to comment
Share on other sites

Zapytałem o tą siatkę ponieważ ostatnio miałem okazję restartować akwarium postawione na ziemi dwa lata temu ( zmiana na BW) ziemia była pod warstwą bazaltu i była tak sprasowana, że bez najmniejszego problemu udało się odzyskać prawie cały żwirek - na oko 95% .A przesadzanie roślin których korzenie powrastają w siatkę...trudno mi sobie to wyobrazić. Mam kolejne akwarium na ziemi i ostatnio także robiłem taki pół-restart bez spuszczania całej wody i wymiany podłoża - wyciągnąłem wszystkie rośliny i dekoracje i posadziłem od nowa i nie narobiłem żadnej "Baby-Jagi" :) No ale to też tylko takie moje zdanie ;) Co do kwestii stosowania gotowych mieszanek nawozowych ze sklepów - uważam że jest dużo trudniej ,niż nawożenie przy pomocy soli - wiem że chyba jestem w mniejszości - a szkoda :D .W każdym razie jeśliby autor tematu podjął decyzję co do nawożenia solami - to służę pomocą :)

Link to comment
Share on other sites

Po 2 latach no to wierzę że mogła być zdrowo ubita i nie robił się syf ;) przy świeżej hmm no nie będę się wypowiadał bo od razu dałem siatkę więc nie mam porównania 8-) dodam jeszcze że ostatnio wyrywałem żabienicę która zdrowo już przerosła przez ową siatkę i powiem szczerze że nie miałem jakichś większych problemów z jej usunięciem. Jeśli chodzi o gotowe nawozy to nie uważam żeby sprawiały jakiś większy problem :? przynajmniej mi ;) chociaż nie ukrywam że komplet testów jest raczej wskazany :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...