Jump to content

Tarło kirysków


gohan8
 Share

Recommended Posts

Witam,

no więc mam kilka gatunków kirysków, napewno są w nich pary, ale nie chcą mi sie teraz od jakiegoś czasu mnożyć. Kiedyś składały ikrę bez większego problemu a teraz nic :cry: I tu pytanie, czy kiryski trą sie cały rok czy tylko w jakimś okresie?

Link to comment
Share on other sites

Ja mam kirysy spiżowe i większą chęć do tarła przejawiają gdzieś tak od listopada do marca, czyli generalnie zimą. Możliwe, iż stymuluje je to, że zimą mają u mnie o parę stopni chłodniejszą wodę niż w sezonie letnim, ale to jedynie moje przypuszczenia.

Link to comment
Share on other sites

Prawidłowo odżywione kiryski można wycierać zawsze przez cały rok. Kwestia obniżania czy zwiększania temperatury ma tu drugorzędna znaczenie,ryby stymuluje do tarła podmiana wody (ponieważ z doświadczenia stwierdziłem że dolanie wody zimniejszej czy cieplejszej niż była w zbiorniku nie zatrzymuje tarła więc nie z temp.,która i tak wracała do swojego stałego poziomu należy wiązać sprawę tarła ,tylko z redukcją DOC i redukcją azotanów i fosforanów.

Link to comment
Share on other sites

Swoje kirysy karmie przez cały rok tak samo naprzemiennie mrożonkami i pokarmami suchymi. Podmiany też mają robione regularnie i faktem jest, że trą się zazwyczaj na drugi dzień po podmiance, więc bez wątpienia jest to czynnik stymulujący, ale w sezonie zimowym, gdy temperatura w zbiorniku nie przekracza 20 stopni składają ikrę o wiele częściej niż latem gdy w akwa jest około 25 stopni.

Link to comment
Share on other sites

Ja zgodzę się z opinią, że dobrze karmione kiryski odbywają tarło przez cały rok. Tym niemniej uważam, że w naszym klimacie dużo sensowniejsze są podmiany na wodę chłodniejszą (ja tak robię, wyłączając grzałkę z termostatem na kilka godzin), choćby ze względu na koszty. W naturze też woda deszczowa jest chłodniejsza z reguły niż w zbiornikach, gdzie bytuja kiryski - tak więc uważam, że ma to swoje logiczne uzasadnienie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...