Skocz do zawartości

Nowe akwarium - problem z roślinami.


kubas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

akwarium 72l zalane w 12 marca- poniedziałek.

Oświetlenie 2x15 W

Rośliny wsadzone w czwartek

Czas świecenia: pierwsze 3 dni za długo (10-11h) od dzisiaj chce zredukować do 6h.

Filtr aquael turbo 350

Wczoraj i dzisiaj wlałem 1,5 ml easy carbo

 

Moim problemem jest to, że rośliny marnieją.

Polysperma od początku była troche brązowa na górnych liściach jednak nie tak bardzo jak teraz + teraz zaczynają marnieć pozostałe liście a dokładniej krawędzie. Dodatkowo na niektórych pojawiły się takie białe/ przezroczyste włoski widać je na zdjęciu jednak niedokładnie co to może być dlaczego i jak się tego pozbyć.

Prosiłbym także o identyfikację rośliny z dwóch ostatnich zdjęć.

 

Pozatym mam kożuch bakteryjny pomimo tego, że mam ruch tafli.

 

Parametry wody będą za kilka dni jednak tylko PH KH/GH i NO3

 

 

https://picasaweb.google.com/1026740310 ... arch182012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co mam czekac aż mi do końca zmarnieją? :P

Póki co dzisiaj skróciłem korzenie Corymbosie i przymocowałem Microsorium do korzenia ( wcześniej były w podłożu ale tak, że kłącze nie bylo zakopane).

 

I nikt nie wie co to za roślinka na dwóch ostatnich zdjęciach ani co to za białe włoski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pierwotniaki na roślinach białe "przegięte parasolki" tak jak już ktoś wyżej napisał roślinie nie mają windowsa że klikasz enter i zaczyna się ukorzenianie. Musisz poczekać i liczyć się że kupując 5 roślin 2 mogą się ukorzenić 3 zmarnieć. Takie same prawa jak przy roślinach doniczkowych. Czyt nic pewnego że płacisz to masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Tak to są takie "parasolki" ma ktoś o nich więcej informacji? Skąd się wzieły, jak się ich pozbyć, czym grożą itp.

Szukalem informacji o pierwotniakach jednak jedyne co póki co znalazłem to, to że ludzie piszą, o mlecznej wodzie na co inni odpowiadają, że mają pierwotniaki :P. U mnie woda od pierwszego dnia praktycznie klarowna. Jedynie ten kożuch bakteryjny, którego nie mogę się pozbyć.

 

 

Może dodam do wody sól akwarystyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź jakie masz rośliny i poczytaj o nich by ich nie zniszczyć solą. Jest wiele odmian pierwotniaków

 

Poszukałem w zasobach.

 

Śluzowce odżywiają się pochłaniając z zewnątrz różne mikroorganizmy - głównie bakterie, jak też mikroskopijne grzyby, glony czy pierwotniaki.

 

Pierwotniaki to organizmy cudzożywne. Najczęściej odżywiają się innymi

organizmami tj. bakterie, inne pierwotniaki, glony bądż komórki roślinne i zwierzęce.

wiele gatunków pierwotniaków czerpie pokarm z ciał innych żywych organizmów (np.

zarodziec malarii). niektóre pierwotniaki odżywiają się martwą materią organiczną

(pierwotniaki żyjące w glebie. Sposoby pobierania pokarmu to fagocytoza (pobieranie

dużych cząsteczek pokarmowych), pinocytoza (pobieranie drobnych cząstek

pokarmowych) i wchłanianie (odżywianie się związkami organicznymi, które dostają się

do ciała na drodze osmozy, dyfuzji, transportu ułatwionego lub aktywnego).

 

Pierwotniaki to organizmy, których ciało stanowi okryta plazmalemmą cytoplazma, zawierająca jądro i inne organelle komórkowe. Mogą zawierać więcej jąder o rozmaitym walorze genetycznym. Pierowtniaki mają cechy budowy charakterystyczne dla pojedynczych komórek, al jednocześnie wiele morfologicznych i fizjologicznych cech typowych dla organizmów tkankowych. Nie są więc pojedyncza komórka a organizmem acellularnym - bezkomórkowym. Stanowią część królestwa zwierząt jak również są ściśle związane z królestwem roślin. Moga tworzyć kolonie ze zróznicowanymi osobnikami wegetatywnymi i rozrodczymi. Prosta budowa ciała pozwoliła im na opanowanie wszystkich środowisk życia i stworzyła dogodne warunki do adaptacji. Mogą być reducentami, producentami i konsumentami.

 

Wpływ na ludzi mają nieliczne pierwotniaki. Rzadko się zdarza że są to te z akwarium.

"Do najczęściej spotykanych chorób wywoływanych przez pierwotniaki zalicza się: lambliozę, balantidiozę i toksoplazmozę."

 

Można poczekać aż same znikną lub potraktować je nadmanganianem potasu. Robimy mieszaninę o kolorze blado różowym i dodajemy porcjami do akwarium. Po 24h-48h podmieniamy wodę tak z 40% za dwa dni 20-30% Nie ma sensu od razu podmieniać 70% wody bo możemy się tak bawić bez końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okazało się, że problemem był brak potasu. Od kilku dni stosuję bimbrownie oraz dolewam potas aqua artu i rośliny póki co przestały marnieć. Wcześniej wypuszczały nowe liście, jaśniejsze od starych, które po kilku dniach zaczynały żółknąć od krawędzi.

 

Natomiast zauważyłem, że moja corymbosa wypuszcza nowe liście (i to dość często) jednak praktycznie nie rośnie w górę i te nowe liście są praktycznie jeden na drugim. Czy to normalne?

 

 

Natomiast kożucha nadal się nie mogę pozbyć.

 

A roślina jakby kogoś to interesowało to najas guadelupensis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widoczne są typowe boczne/skośne odrosty które u najas gudelupensis nie są tak widoczne - łodygi są bardziej "proste" stąd moje zdanie że ta wersja - to własnie amerykańska (ta bardziej splątana). No chyba ze jestem w jakimś błędzie to mnie poprawcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą się tak rozrasta, że niedlugo bede musiał sie jej pewnie pozbywać :P

 

A co do corymbosy to zauważylem jeszcze, że w dzień, gdy jest światło to się tak jakby "zamyka" liście się podnoszą do światła, a przez noc otwiera, roślina jest szersza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...