Skocz do zawartości

Dostosowywanie wody-nowe akwa


Norbert85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam akwa 300 litrów (miesiac) i mam problem z pH (7.6).

Prubuje je zmniejszyc ale chemia nie pomaga (pH down).

 

1) Czy lepiej poczekac (z miesiac)?

2) Czy dodawanie roslin ma jakikolwiek wplyw na zmiane pH?

3)Jaki wplyw ma sól na rosliny? (Czy marnieja, czy im pomaga)

 

Sól akwarystyczna w moim malym akwa poczatkowo zmniejszyla pH ale potem wrócilo podwyzszone (w zasadzie nie chcialbym dodawac soli bo nie wiem jaki ma wplyw na rosliny a na razie sie dobrze maja)

Nie dodaje soli, mam 8 malych platynek (1-2 cm), kosirke, 3 kirysy (panda), 4 neonki ( wiem ze wiecej powinienem miec ale na razie nie dodaje bo mi rosliny powyrywaja (jeszcze nie mam wszystkich roslin).

 

Mam kamienie (3 ) i w sklepie mi powiedzieli ze z kamieniami czasem jest problem bo jak obnize pH to moze wrocic z powrotem, czasem moze to trwac miesiac a czasem rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoistne zakwaszanie wody (ph poniżej 7) zachodzi przy rybach o dużej przemianie materii i szczątkach roślinnych w wodzie które rozkładając się zakwaszają wodę. Wpływ na to ma też rodzaj pokarmu i dawki podawane rybą. Przy małym zarybieniu i dużej ilości roślin zakwaszanie samoistne może trwać nawet rok. Uzależnione to też jest czy w 300l podmieniasz wodę i jak często.

 

Drugim czynnikiem zakwaszania wody jest jej twardość.

 

Możesz zakwaszać szyszkami(nie pamiętam jakimi) wodę, torfem w drobnej siateczce w filtrze, liście chyba dębu albo ketapangu (nie pamiętam dobrze jakieś liście ale jakie nie pamiętam), wodą z filtra odwróconej osmowy(RO), podawać co2

 

Wodę w akwarium można zakwaszać tak samo jak w stawach hodowlanych. Tu cytat z innej strony.

 

"odczyn kwaśny wody w praktyce akwarystycznej uzyskuje się poprzez wprowadzanie do miękkiej wody substancji kwaśnych. Większość polskich akwarystów używa do tego celu rozcieńczonych kwasów mineralnych o najwyższej czystości (CZDA – czysty do analiz):

 

kwas solny – HCl

kwas ortofosforowy – H3PO4

kwas siarkowy – H2SO4

 

Dwa pierwsze kwasy – solny i ortofosforowy są częściej stosowane niż kwas siarkowy. Kwas ortofosforowy powoduje wzrost zawartości fosforanów w wodzie i z tego powodu nie jest zalecany do stosowania w akwariach roślinnych."

Kwas można kupić jedynie osobiście w sklepie chemicznym nie ma możliwości zakupu przez internet.

 

2) Tak im więcej roślin tym mniej NO2 i NO3 które zakwaszają wodę. Jeśli masz rośliny szybko rosnące jak moczarka, rogatek itp. szybko nie ustabilizujesz Ph na taki poziom jaki ty chcesz chyba że kwasem.

 

3) Sól może uszkodzić wrażliwe na nią rośliny, krewetki, ryby.

 

Masz kamienie w akwarium one też mogą mieć wpływ na Ph tak jak muszle czy inne ozdoby. Wyjmij kamień osusz i polej octem jak musuje to kamień wynieś na trawnik/pole czy co masz za oknem.

 

 

Podsumowanie:

 

faunę i florę dobiera się pod parametry wody w kranie. Chyba że ma się kasę na kwasy, filtry, podłoża, itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wskazówki, zobacze co to ten filrn ro i katonit.

Nie badalem jeczsze twardosci wody bo nie zabardzo wiem jak (poczytam)

W zasadzie nie podmieniam wody (co najwyzej dolewam co wyparuje ale akwarium jest szczelne bardzo). Moze raz na 2 tygodnie doleje z 10L (w zasadzie kropla w morzu).

Mam 3 kamienie chyba kwarcowe (duze-grota) i chyba jeden granitowy ( mega maly) - sprawdze jak dziala na nie ocet.

Mam jeszcze jedno drewno (bogwood) ze sklepu i duzy korzen ( dlugi na ok 45 cm-znaleziony ale rybom nie przeszkadza, juz oczyscily z tego bialego sluzu).

 

Roslinnosc:

Vesicularia ferriei "Weeping"

Hydrocotyle verticilata ( zamowiona-w drodze)

Microsorum pteropus "Narrow"

Bacopa caroliniana

Glossostigma elatinoides

Echinodorus "Rose"

Limnophilia sessiliflora

Lilaeopsis brasiliensis

Krzaczek - cos jak Ponikło igłowate

Rotala rotundifolia

Echindorus bleheri (bleherae)

Alternanthera "Pink" (roseafolia) - cos marnieje i wyglada rachitycznie, reszta sie dobrze ma

Trawka poskrecana

Ludwiga Brevipes

Red Tiger lotus ( zamowiona - w drodze)

Star moss ( w drodze)

Jeszcze chce Crinum Thaianum

Phgilipine fern (w drodze)

Kabomba (zielona - rosnie jak glupia - 40cm, 45cm)

No i mysle o roslinie co plywa powierzchu (niezbyt duzo bo mam ruch wody) - filtr w pokrywie

W sumie ok 20 gatunków roslin

 

Mam rowniez wegiel, bio balls i te biale bio rings (nie jestem pewien czy te pierscienie cos maja do pH ale chyba nie

 

 

Ogólnie chce urzadzic to na glanc zanim wpuszcze rybki i dobrze by bylo miec pH ok.

Nie uzywam Co2 - bo na razie rosliny rosna ok ale mam tabletki do roslin, plyn mi sie wlasnie skonczyl.

Wiem ze tlen usuwa CO2 ale jeszcze sie za dodawanie nie wzialem, jedynie mam napowietrzanie na 10 godzin - 8-18 (jak ryby sa najaktywniejsze bo tlenu duzo potrzebuja) Ale i tak mój filter w pokrywie "czesciowo" natlenia wode.

 

Aha niedawno wpuscilem weza (Kuli-kuli) co zapomnialem wspomniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę musisz podmieniać regularnie w ilości ok 20 %.

PH 7.6 nie jest jakąś niezwykłą (złą) wartością. Wszystko zależy jakie ryby chcesz mieć w tym akwarium. PH stabilizuje zawartość wapnia w wodzie - KH.

Dla Kirysów i neonek woda powinna być trochę "kwaśniejsza" choć wartość którą posiadasz nie jest tragiczna.

Tlen nie powoduje "wymywania" CO2. CO2 "wychodzi" z wody na tej samej zasadzie co natlenianie poprzez ruch tafli wody. Jak masz filtr, który rusza wodą to napowietrzanie nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak bardzo zależy Ci na zbiciu Ph wody? Planujesz jakąś obsadę która wymaga wody kwaśnej i miękkiej ?Bo rozumiem że ma być to akwarium z duża ilością roślin? - jeśli tak to to ważniejsze jest dobre oświetlenie , odpowiednie nawożenie makro i mikro + CO2 niż cała reszta. A jeśli już koniecznie - to istotniejsze moim zdaniem byłoby zbicie twardości węglanowej (KH) co spowoduje też obniżenie Ph. Można to zrobić na kilka sposobów. Tak jak koledzy pisali wyżej - najbezpieczniej przy pomocy wody RO - demineralizowanej . Także za pomocą kwasów lub kationitów ale tak długo jak nie będzie instalacji CO2 moim zdaniem nie ma to sensu. Zbicie KH spowoduje lepszą rozpuszczalność CO2.

Napowietrzanie jak już ktoś "musi" to włączałbym ewentualnie na noc o ile w ogóle jest taka potrzeba - wystarczy falująca powierzchnia wody.Tlenu nie braknie - masz przecież żywe rośliny które wydzielają tlen do wody w wyniku fotosyntezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak bardzo zależy Ci na zbiciu Ph wody? Planujesz jakąś obsadę która wymaga wody kwaśnej i miękkiej ?

Chce miec ok 7.0 pH. Tylko sie po prostu zastanawialem jaki jest najprostrzy sposób. Zalatwie sobie ten CO2 sprzet i zaczne uzywac te wode.

Co do obsady to jeszcze nie wiem dokladnie.

 

Wielkie dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...