Skocz do zawartości

płochliwa molinezja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam akwarium 140l (80x35x50), filtr fzn-3, podłoże to zwykły żwir (nie za jasny i nie ciemny-zwykły żwir),

Pod spodem jako substrat to floran,

Rośliny to: echinodorus tanzende, echindorus st.elmo's fire, anubias baterri, cryptocoryna nevilli.

Obsada: 21neonek inessa, 3molinezje (1black molly i 2 samiczki złote - była jeszcze samiczka black molly ale padła nie wiem czemu , dziwnie pływała tak do góry a potem opadała jakby była wykończona aż padła), 1zbrojnik niebieski, 4kiryski ale docelowo będą jeszcze otoski 6szt i harem prętnika karłowatego 1+3.

Oświetlenie: Aqua-Glo 18000K, 555Lumen, 20W T8 oraz Flora-Glo 2800K, 650Lumen, 20W T8 (dane spisane z opakowania),

Dodatkowo okleiłem pokrywę folią aluminiową odbijającą światło.

Z dekoracji to 2 kokosy i grota z kamieni, parametry w normie

Dzisiaj rano karmiłem rybki jak zawsze i wszystko było ok. A teraz zauważyłem, że jedna z samiczek molinezji jest jakaś bardzo płochliwa, chowa się w roślinach w grocie a jak podchodzę do akwarium to bardzo szybko i nerwowo pływa i chowa się czemu ona tak "szaleje"? Czytałem, że może być kotna ale ona nie jest bardzo gruba jest taka normalna. Szkoda by było jakby padła. A co do tej pierwszej co opisałem wcześniej to pytałem w akwarystycznym to powiedzieli, że prawdopodobnie pęcherz jej pękł czy to możliwe? A jeśli tak to jaka jest tego przyczyna?

 

Dulle: Zdania zaczynamy wielką literą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęcherz mogłeś uszkodzić podmieniając wodę. Jak gwałtownie wlewasz wodę z wiadra do akwarium to gwałtownie rośnie ciśnienie w wodzie. Gwałtowne poderwanie ryby podbierakiem w sklepie też może uszkodzić pęcherz pławny. Parametry wody sprawdź jak są nie odpowiednie ryba może gwałtownie poruszać się po zbiorniku. może się odbijać od szyb lub próbować wyskoczyć z akwarium. Molinezje sa bardzo wrażliwe na nieodpowiednie parametry wody i słabą filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybę mam od 2 tyg a co do podmian to rzeczywiście ona padła dzień po podmianie wody. Parametry były w porządku, co prawda robiłem testy systemem paskowym ale były dobre, na drugi dzień też robiłem i były w porządku. A więc jak podmieniać wodę żeby uniknąć takich niespodzianek jak pęknięcie pęcherza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę podstawowe zachowania z rybami by ich nie stresować i nie katować. Unikać gwałtownych podmian wody. uzupełniać wodę sukcesywnie ale nie wlewać z wiadra chlup i siup przed kompa. Gwałtownej zmiany oświetlenia (zapalania w nocy). Wlewania zimnej lub gorącej wody bezpośrednio do akwarium całej zawartości wiadra,garnka miski. Trzeba kontrolować by zmiana temperatury wody oscylowała przy 2 stopniach na godzinę. Jak zmienia się szybciej albo w większej ilości stopni ryba panikuje. Jeśli masz dużo roślin a chcesz wyłowić rybę zanurz podbierak na załóżmy 30 minut ryba się oswoi z podbierakiem a nawet może z ciekawości do niego wpływać my wtedy spokojnie możemy podbierak wyjąc z rybą z wody. Chodzi głównie żeby nie wariować jak porażony prądem przy wyławianiu ryby i ganianiu jej z podbierakiem po akwarium. podmieniać systematycznie wodę. Nie systematyczne wymienianie wody. Stresuje ryby. W wodzie brudnej chemicznie pływalność jest niższa więc można zauważyć że w akwariach zaniedbanych duża wymiana wody "wypiera" ryby. Mają one problemy z zanurzeniem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...