Skocz do zawartości

Glony i słaba kondycja roślin


thekonrab
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hey Wszystkim!

 

Ostatnio z moimi roślinami jest co raz gorzej.Mianowicie Rośliny łodygowe rosną z czerwonymi liśćmi (nie jest to roslina cieniolubna wcześniej cały czas rosła na zielono),inne mniejsze nowe liscie wyrastają żółte i słabe.Stare liscie osadzaja się czymś czarnym fotka :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Mimo to roślinki dobrze rosną

 

Akwarium 54l

Filtracja mini kani 120

Temp 26-27

Światło 15W Gro-lux t8

Świece od 13 do 21

Nawóz uniwersalny,K2So4, 2 tyg temu żelazo w dawce 3ml

Co2 z butli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym oświetleniu wygląda mi to na przenawożenie . To światło typowe dla akwariów LT - proponuję poczytać o podstawach funkcjonowania takich akwariów a potem nawozić.Profilaktycznie szybka podmiana co najmniej 50%wody.

Dobrze by było zrobić testy wody na NO3 PO4 i żelazo - wtedy byłoby łatwiej problem rozwiązać - teraz to zgadywanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że 0,1mg/l - jeśli tak to masz braki fosforu , trzeba zacząć nawozić fosforem . Trzeba byłoby też zmierzyć poziom azotanów NO3 - Jeśli fosfor masz za niski to jego braki mogą blokować wchłanianie azotu przez rośliny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy oczywiście trzeba zrobić ale w sumie same testy i podmianki niewiele pomogą. Przy takim poziomie światła przenawożenie jakiegoś pierwiastka będzie normą i glony będą z pewnością powracać. Osobiście proponuję dołożenie jeszcze jednej świetlówki 15W 10000K, jeśli masz Grolux to o ile dobrze pamiętam barwa wynosi 8500K. W sumie po przeróbce będzie 0.55W/L czyli całkiem przyzwoicie :) roślinki na pewno to odczują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak pierwiastków mobilnych, stawiam na fosfor Oznaki nie doboru fosforu. "Zahamowanie wzrostu. Młode liście niektórych roślin (np. Echinodorus grandiflorus, Ludwigia sp., Hygrophila sp.) stają się różowe, czerwone lub purpurowe. Zjawisko to spowodowane jest powstawaniem barwnika przy dostatecznie silnym oświetleniu. Inne rośliny pozostają zielone lub ciemnozielone. Dolne liście mogą ginąć. W akwarium nie powinniśmy obserwować glonów (niedobór fosforu bardzo silnie hamuje rozwój glonów). Brzeżna martwica liści."

 

Glon na wyjętej roślinie wygląda na nitkowaty zgadza się? Jeśli tak to masz nadmiar żelaza. "Rozwój glonów nitkowatych. Brązowienie liści. Brązowe plamki na liściach. Objawy niedoborów Mn lub Zn"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony nitkowe właśnie miałem na tej roślinie która zmieniła kolor na brązowy, ale szybko zareagowałem i ich nie ma.Przed chwilą zobaczyłem białe nitki na przedniej szybie i od razu je usunąłem

 

Edit:

Pomoże ktoś ??Liście coraz gorsze się stają mam glony niktowe POMOCY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A mogę zrobić własne zasilanie z żarówki energoszczędnej kupić oprawki i świetlówkę.

 

I jaką moc świetlówki i barwa ?

Żarówki są słabym oświetleniem , lepiej świetlówkę dołożyć. Minimum 15 Wat a nawet większą nie zaszkodzi dać , masz CO2 więc im więcej światła tym lepiej. Barwa w zależności jaka masz w aktualnej świetlówce ale jak dołożysz np.10000K będzie oki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę zrobić własne zasilanie z żarówki energoszczędnej kupić oprawki i świetlówkę.

 

I jaką moc świetlówki i barwa ?

Żarówki są słabym oświetleniem , lepiej świetlówkę dołożyć. Minimum 15 Wat a nawet większą nie zaszkodzi dać , masz CO2 więc im więcej światła tym lepiej. Barwa w zależności jaka masz w aktualnej świetlówce ale jak dołożysz np.10000K będzie oki.

 

Z tymi żarówki to miałem na myśli ich zasilanie a nie samo światło.Oświetlenie oczywiście będzie z świetlówki.

Aktualnie mam chyba jakieś 12000k świeci na lekko fioletowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że koledze chodziło o to żeby wykorzystać elektronikę z żarówki energooszczędnej ;)

statecznik-elektroniczny-do-swietlowki-liniowej-t5-t8-t31123.html?hilit=statecznik%20%C5%BCar%C3%B3wki

link jak to zrobić i jak dobrać świetlówkę. Sam tego nie robiłem ale z tego co widać na zdjęciach wszystko chodzi ;) Wracając do tematu to tak jak mówiłem wcześniej i tak jak mówili koledzy dodatkowa świetlówka musi być. Zestaw który podał Ci lopezz jak najbardziej może być tylko mi osobiście nie podobają się te metalowe uchwyty :? miałem je kiedyś i po 1 dniu zardzewiały a po kilku tygodniach nadawały się tylko do wymiany i dlatego teraz stosuję plastikowe. Śruby których użyłem do montażu były z nierdzewki i w sumie w nowej pokrywie też je mam i nie ma z nimi żadnych problemów :) ( do dostania w prawie każdym metalowym sklepie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...