Skocz do zawartości

[180L] Ogolne.


Faethor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co to za roślinka z przodu na pierwszym planie? Bolbitis?

Na pierwszym planie w starej aranzacji nie ma Bolbitisa. Od lewej to: Hedyotis salzmanii, srodek: Pogostemon Helferi, po prawej: Staurogyne repens.

Świetna aranżacja, piękny zbiornik :) Pozazdrościć.

A co do akwarium. Piękne. I tyle chyba wystarczy. :D

Ciesze sie ze sie podoba.

Na zdjęciach widać, że masz butlę co2 z gaśnicy.

Mógłbyś się z nami podzielić jak przystosowałeś gaśnicę do pracy przy akwarium? :)

 

Nic prostrzego: reduktor przykrecach do gasnicy co2, przyciskasz zawor, blokujesz go w tej pozycji (zawleczka, tasma klejaca etc.).

Zastosowalem gasnice zamiast tradycyjnej butli, bo w UK jest problem z nabijaniem. jesli juz ktos nabija, to nie jest to tanie.

A gasnice dostalem za darmo od czlowieka, ktory zajmuje sie sysemami przeciwpozarowymi. To jest "prawdziwa zyla co2".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czolem.

Kilka zmian:

Doszlo troszke mchow.

Zakwitl Anubias.

Zmienilem jedna z zarowek (tylna) Juwel Nature 4100K na Juwel Colour 6800K.

Rozklad zarowek wyglada to nastepujaco:

Przod Juwel Day 9000K, srodek Juwel Nature 4100K, tyl Juwel Colour 6800K. Jesli macie jakies uwagi to bardzo prosze o wypowiec.

Jesli chodzi o glony, to zaobserwowalem odwrot. Nitki stracily zielony kolor i staly sie ciensze, zielenice na przedniej szybie nie pojawily sie po ostatniej podminanie.

Kilka fotek ze stanu obecnego.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jesli chodzi o obsade, to negocjuje ceny na kilka ciekawych gatunkow:

Rasbora axelrodi, Razbora kubotai, Boraras Brigittae.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem.

Mala aktualizacja:

Wreszcie w zbiorniku pojawily sie rybki.

A mianowicie Razbora Galaxy. Okolo 20 -23 sztuki.

To prezent od znajomego, ktory rozmnaza te malenstwa.

Pozdrowienia dla Genadija.

Kilka fotek:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Ps. Ciesze sie ze zbiorniczek Wam sie podoba.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witajcie.
Mala aktualizacja.
Zaczely sie problemy z glonami.

Parametry wody:
Temp.: 24 C.
Ph: 6,6
Gh: 4
Kh: 3
NO3: ok. 10 mg/l
PO4: ok 0,1 mg/l
NO2: 0mg/l
NH4/NH3: 0 mg/l
Fe: ok 0,1 mg/l

Oswietlenie:
Przod: T5 Juwel Day 45W 9000K, Srodek: T5 Juwel Colour 45W 6800K, Tyl: 39 W Arcadia T5 Original Tropical Pro (nie wiem ile K, moze ktos z was posiada taka wiedze?).
Oswietlam ok 8,5 h.

Nawozenie
CO2 ok 1 b/s.
Nawozy podaje wedlug kalkulatora Zulixa:
Ilość wody do podmiany (lub objętość akwarium) 200 litrów
ilość sporządzonego roztworu nawozu 200 cm3 (ml)
jednorazowa dawka nawozu do wody 6 cm3

Potas dodatek jednostka
azotan potasu, KNO3 16,0 g
siarczan potasu, K2SO4 20,0 g
fosforan potasu, KH2PO4 1,5 g

Podsumowanie dot. nawozów jednorazowo/ tygodniowo
[mg/l] [mg/l]
Potas, K 2,339 / 16,371
azotany, NO3 1,472 / 10,303
fosforany, PO4 0,157 / 1,099

Micro:
Tropica Plant Nutrition 20ml/tyg w czterech dawkach po 5 ml.
Easy ferro: 1ml przy podmianie i 1ml w srodku tygodnia.
(aktualnie zmniejszylem dawke o polowe z powodu wysypu glonow)

Wszystko bylo ok, az tu nagle pojawily sie nitki. I to w duzej liczbie na Microsoriach Bulbitusie i Crinum. Mozna znalesc tez kilka krasnorostow, szczegolnie na Crinum calamistratum. Zielenice punktowe sa od poczatku na starszych lisciach anubiasow i Staurogyne repens.
W miedzyczasie pozbylem sie Heteranthera zosterifolia, Hygrophila difformis.
Doszla pelia, pistia, Ranunculus inundatus.

Jedna z potecjalnych przyczyn dopatruje sie w tym, ze podaje zywy pokarm dla rybek. Jest to dafnia hodowana w ogrodzie. Podejrzewam ze glony przenioslem siateczka ze zbiornika w ogrodzie. (tylko przy tych parametrach wody raczej nie powinny sie az tak rozprzestrzenic)

Nie jestem tez pewien, czy dobrze ustalilem dawki nawozenia.

Nie do konca jestem pewien czy oswietlenie jest dobrze dobrane. Jesli ktos ma jakies obiekcje to bardzo prosze o komentarz. Moge w razie czego dokonac zmian.
Jeden z doswiadczonych akwarystow powiedzial mi, ze powinienem dodac nieco swiatla.
Co wy na to?
Aktualnie 45 w + 45 w + 39 w.
Moge zastosowac 39w+45w+45w+39w lub 45w+45w+45w+45w ewentualnie 45w+45w+45w+39w.
Jezeli cos powinienem zmienic, to jakie swietlowki powinienem uzyc (Ile Kelwinow powinny miec poszczegolne zarowki?)?
Nie do koca jestem przekonany co do ustawien wylotow i wlotow filtrow. Staram sie uzyskac optymalna cyrkulacje.

Kilka fotek(niestety z telefonu) jak przedstawia sie sytuacja:
imag0208j.jpg
imag0207eb.jpg
imag0206mm.jpg
imag0205t.jpg
imag0203iw.jpg
Krotki filmik(tez z telefonu):


Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny problem - jeżeli chodzi o nitki - dzisiaj zerknąłem na nitki pod mikroskopem - wg mnie u mnie jest to zielenica nitkowata  - chociaż uważałem że to Spirogyra. Jeżeli ktoś będzie miał jakieś pomysły to i ja skorzystam. Póki co trudno powiedzieć co u mnie pomaga a co nie - dopiero za tydzień się tym zajmę konkretnie - teraz w ramach urlopu nie mogę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pełnym nawożeniu (dawki tygodniowe ) w momencie wyjazdu na urlop i 2 podmianach wody po 20l co 2 dzień + usuniecie nitek ile się da + ograniczenie swiatla do 6h + szyszki olchy - 50sztuk na 12 godzin potem 10 na stale(woda zrobila się czarna ale wszystko żyje)po powrocie zauwazyłem rozwój nitek ale dużo mniejszy niż po pierwszym tygodniu urlopu. 

 

po zbadaniu parametrów: 

 

ph -6

KH - 4

GH - 6

NO3 - 10

PO4 - 0.1

FE - 0.1

NO2 - 0 

 

Rośliny w zasadzie w stanie opłakanym- ok 60% cryptocoryn się rozpuściły, przyrost rotali - kilka cm - ale słabiutko. 

 

Podałem dawkę tyg nawozów - po zbadaniu: 

 

PO4 - 0.5

Fe - 0.4

NO3 - miedzy 10 a 25 - wg obliczeń ok 15. 

 

mech wyjąłem i oczyściłem + wymoczenie cytrynce, reszta usuwanie mechaniczne ile się dało. Kontynuuję nawożenie - będę dążył do PO4 - 1, NO3 - 10-15 FE - 0.5. 

 

Podmiana wody w niedzięlę 20l na RO + minerały + taka sama dzisiaj - wtorek - kontynuacja co dwa dni. 

Zauważyłem po 4 dniach że roślinki mają się dużo lepiej, nitki rosną ale nie jest to jakaś masakra. 

Cały czas podaje 6ml EC dziennie - nikomu to nie szkodzi póki co - od 3 tyg. 

 

do tej pory głodzenie, EC nie działało - wręcz odwrotnie 

 

Teraz stawiam tylko na porządne odżywienie roślin - w końcu Valisaria się rozrasta i puszcza pędy - może to pomoże. 

Sinice na piasku pojawiają się, znikają potem znowu - nie ma tego dużo ale mam nadzieje że i to zostanie wytępione jak się roślinki rozrosną.

 

//Nie wiem czy zauważyłeś, ale to nie jest Twój temat, więc po co te wywody. A tak poza tym to pisownia. Ostrzeżenie.

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem co nie pomogło, co trochę pomogło itp przy zbadanych parametrach - nie mój temat i nie zadałem żadnego pytania - ale skoro to przeszkadza to usuńcie post. 

 

Mogłem napisać - EC - dawka 3-4krotna 3 tyg  nie pomogło itp - to wg Ciebie lepsza odpowiedź do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...