Skocz do zawartości

[180L] Ogolne.


Faethor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Chcialem zaprezentowac wam moj pierwszy zbiorniczek i poddac go ocenie.

 

Akwarium 180 l (RIO 180).

 

Filtracja:

Wewnetrzny: Juwel Bioflow 3 ( 24h/dobe)

Zewnetrzny: Eheim Profesionel 2224 (24h/dobe)

 

Ogrzewanie: grzalka z JUWEL termostatem 200 W

 

Oswietlenie: T5 Juwel Natura 45W i T5 Juwel Day 45W + odblysniki asymetryczne JUWEL (oswietlam 9-14 przerwa 16-21)

 

Podloze: JBL AQUA BASIS PLUS (2-3.5 cm) + zwirek 3mm (2.5-4 cm).

 

Ozdoby: dwa korzenie: Redmoor Wood, skała: Pagoda Stone.

 

Parametry wody:

temperatura: 24 stopnie C.

PH: 7-7,5

GH: 11

KH: 8

 

Innych parametrow nie mam aktualnych.

 

Co do PH i GH to co tydzien robie podmianke z wody RO jakies 20-30 %, mysle ze po 2-3 tygodniach doprowadze parametry wody do zadowalajacych (PH 6,5 GH 7). Moja kranowka ma PH 8, GH 19. Wiec i tak parametry sie poprawily.

 

Niestety borykam sie z mala inwazja glonow. Mam nadzieje ze to jakos wyprostuje.

 

Nawozenie: CO2 z bimbrowni wlasnej produkcji (w planach butla CO2 2kg), Tropica Liquid, EasyFerro, EasyCarbo, EasyPotassium.(po podmiance wody po 2 ml)

 

Akwarium jest w trakcie kompletowania obsady.

 

Obsada:

3 x Gupik (samiec + 2 samice) + 2 maluchy ktore sie uchowaly w roslinkach,

2 x Prystelka Barwna,

1 x krewetka Red Cherry (3 sie gdzies rozplynely),

7 x krewetka Amano,

7 x Kirysek Panda,

6 x Otosek,

3 x Kosiarka,

2 x Pielegniczka Ramireza (parka).

 

W planach:

20 x Neon Czerwony

10 x Pstrazenica Mala lub Marmurkowa

 

Rosliny:

Echinodorus Parviflorus,

Alternanthera Cardinalis,

Ceratopteris Siliquosa,

Anubias Barteri Nana,

jakas cryptocoryna (niestety nie znam nazwy),

i kilka innych roslin ktorych nazw nie jestem pewien (brak nazw w sklepie).

 

Mam w planach jeszcze kilka zakupow: POGESTEMON HELFERI, PEACOCK MOSS, MICROSORIUM PTEROPUS NARROW, Hygrophila pinnatifida, HETERANTHERA ZOSTERAEFOLIA, EUSTERALIS STELLATA.

 

Oto kilka zdjec pokazujacych jak powstawalo moje akwarium:

Przymiarka korzonkow.

Dołączona grafika

Baniak zalany kranowka 100%.

Dołączona grafika

Po sadzeniu roslinek.

Dołączona grafika

Z mini obsada.

Dołączona grafika

Wszystko rosnie.

Dołączona grafika

Obecnie.

Dołączona grafika

Ps. Akwarium ma jakis miesiac.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witaj

 

Akwarium urządziłeś bardzo ładnie.

Co do obsady to wg mnie za dużo tu drobnicy.

Prystelki z tego co wyczytałem trzyma się w grupach a oprócz tego planujesz 10 szt pstrążenicy i 20 neonów. No i jeszcze gupiki będą się przeplatać.

Zdecyduj się na 1 góra 2 ławice.

Na kosiarki trochę ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładny zieleniak tylko ja bym zagęścił tą Vallisnerie z tyłu. Korzonki fajne ale na te cieńkie patyki :D od korzenia dałbym mech. Ogólnie OK. ;)

Vallisneria szybko sie rozrasta, pozatym bede jeszcze zageszczal innymi roslinkami. Mech tez jest w planie. Dwa "patyki" juz czyms tam obrastaja, ale ten mech nie za bardzo mi sie podoba i prawdopodobnie po zakupie czegos ladniejszego wypadnie z obsady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Akwarium urządziłeś bardzo ładnie.

Co do obsady to wg mnie za dużo tu drobnicy.

Prystelki z tego co wyczytałem trzyma się w grupach a oprócz tego planujesz 10 szt pstrążenicy i 20 neonów. No i jeszcze gupiki będą się przeplatać.

Zdecyduj się na 1 góra 2 ławice.

Na kosiarki trochę ciasno.

Jesli chodzi o Prystelki i Gupiki to nie bylo ich w planie. Kolega zrezygnowal z akwarium akurat w czasie gdy ja swoje zakladalem i przyniosl mi w sloiku kilka rybek, wiec je przygarnolem.

Terez bede mial problem z pozbyciem sie tych rybek, bo zonie sie podobaja. Planowo mialy byc neony i pstrazenice.

Kosiarki tez nie byly w planie. Niestety otoski nie dawaly rady z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem.

Walka z glonami jak narazie idzie dobrze. Z dnia na dzien coraz mniej nalotu na kamieniach, kozeniach i roslinkach. Nitki jakby tez sie przerzedzily. Nie wiem czy to zasluga moich czyscicieli (kosiarki, otoski, krewetki amano), moze to zasluga oswietlenia (dwugodzinna przerwa), a moze zbiornik sie ustabilizowal.

A najpredzej wszystkie te czynniki wplywaja na zmniejszenie ilosci glonow.

Niestety pojawil sie kolejny problem. Nie moge obnizyc wartosci PH.

Atualne parametry wody:

NH4 NH3 - 0

NO2 - 0

N03 - 0

PO4 - 0,1 mg/l

PH - 7,5

GH - 10

KH - 8

Moja kranowka 8 PH. Zrobilem kilka podmian z samej osmozy ( ph5,5-6). Po podmianie PH zawsze wynosilo okolo 7-7,5. Postanowilem sprawdzic przed ostatnia podmiana odczyn. Wynik zwalil mnie z nog 8-8,5.

Zbadalem zwirek (mial byc neutralny), zbadalem skale (tez miala byc neutralna). Nalalem osmozy do wiadra ze zwirkiem i po kilku dniach ph podnioslo sie o 1, ze skala troszke lepiej 0,5.

Wiec czeka mnie restart, z winy niekompetentnych sprzedawcow.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mimo niezbyt sprzyjajacych warunkow, pielegniczki po raz drugi zlozyly ikre.

Pierwszy raz zrobily to na drugi dzien po wprowadzeniu sie do zbiornika (zaraz po wpuszczeniu zaczely przygotowywac sie do tarla).

Tym razem po powrocie z pracy zauwazylem ze na zmiane plywaja pod krzaczki. Przyjrzalem sie i zauwazylem w malym zaglebieniu w felernym zwirku pod krzaczkiem nieco malych jajeczek. Ostatnim razem ikra splesniala i zostala zjedzona przez rodzicow. Tym razem tez nie spodziewam sie cudow.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywa ta rośinka za gupikiem z pierwszej fotki? I dlaczego nie widać ryb?

Nazwy roslinki nie znam, sprzedawca w sklepie tez nie byl w stanie mi powiedziec. Ogolnie roslinka bardzo szybko rosnie. Jestem z niej bardzo zadowolony. Sprobuje poszukac nazwy, jak znajde to napisze co to za zieleninka.

Jesli chodzi o rybki to wiekszosc obsady to ryby przydenne wiec gdzies pochowane. Widac na fotce otoska na szybie z lewej, no i gdzies tam widac prystelki i oczywiscie wyzej wspomnianego gupika. Neonow niestety nie ma narazie, bo mam problem z ph(pisalem o tym wyzej). Dzis kurier przyniosl nowy zwirek. Teraz jest w fazie testu(mam nadzieje ze nie zmienia ph).

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Hygrophila Difformis.

Dziekuje za mala lekcje, dobrze wiedziec co ma sie w akwarium.

Akwarium na piątke.Ramirez na 6+ ;)

Milo uslyszec dobre slowo o ciezkiej pracy. Co nie zmienia faktu ze musze zrobic restart :cry:

Niestety zwirek ktory wczoraj do mnie przyjechal nie przeszedl testow na pH. W ciagu doby zmienil parametry wody z pH 6 na pH 7.

Juz nie wiem co mam z tym zrobic. W okolicznych sklepach zwirek naturalny ma minimun 5 mm. Przez neta zawsze jakies waly robia.

Link do sklepu w ktorym kupilem zwirek: http://www.seapets.co.uk/products/aquarium-supplies/aquarium-ornaments/natural-gravels-and-sand/natural-gravel-beach-washed/pettex-pre-washed-dorset-pea-gravel-20kg-small-stone.html

(towar oczywiscie zareklamowalem)

Z opisu wyraznie wynika, ze nie zmienia pH. A po malym tescie okazalo sie inaczej.

Mam do Was prosbe: Czy mozecie pomoc mi w kupnie zwirku. W rachube wchodza tylko sklepy w uk?

Chcialbym znalesc zwirek jak najbardziej ciemny, naturalny(zaden plastik) i oczywiscie neutralny dla wody (nie zmieniajacy pH i twardosci), granulacja ok 3 mm.

Podam przykladowe linki, ktore znalazlem:

http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/deco ... ium_gravel

http://www.ebay.co.uk/itm/Natural-Quart ... 256e511cd2

http://www.thegreenmachineonline.com/pr ... aquatics/décor-materials/graded-gravels/ada-aqua-gravel-s-15kg

 

Apropo ramirezek: ikra wyglada na zdrowa, jajeczka sa przezroczyste z malymi czarnymi kropeczkami, tylko jedna kuleczka jest biala.

Natomiast rodzice robia poploch w akwarium, kiryski maja najbardziej przechlapane. Niepokoi mnie tylko, ze jakby ikra powoli znikala (prawdopodobnie rodzice maja dobra uczte).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonow niestety nie ma na razie, bo mam problem z ph(pisalem o tym wyzej).

A co stoi na przeszkodzie w trzymaniu neonów w wodzie o PH 7,5?

7-7,5 jest na drugi dzien po podmiance(100%osmozy). Natomiast przed podmianka(tydzien pozniej) jest juz 8-8,5.

A to juz chyba za wysokie ph jak dla neonkow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem!

 

Mala aktualizacja:

Ikra chodz dojrzala ladnie po dwoch dniach zerzarta przez "bandyte kiryska". Zrobil sobie biesiade pod nieobecnosc rodzicow.

Swoja droga mogli jej lepiej pilnowac, niestety cos im sie zmiany pomylily i przez chwile zostawili ikre bez opieki.

 

Postanowilem na razie nie robic restartu. Skoki pH chcem regulowac dwoma podmiankami wody w tygodniu (30l osmozy).

Czy ktos widzi jakies przeciwskazania? Do tej pory lalem po 40-50 l raz w tygodniu.

 

Co do obsady to doszlo 10 x neon czerwony (chcem sprawdzic czy w tych warunkach da rade).

Jesli nie bedzie zadnych problemow to dojdzie jeszcze 10-15 sztuk.

Z obsady odpadna gupiki i prystelki (zona dala sie namowic).

Kosiarki na razie zostaja (na wypadek kolejnego ataku glonow) .

 

Rosliny dalej pieknie rosna. Problem jest tylko z Alternanthera Cardinalis( problem ten zaczal sie gdy zaczely zanikac glony). Mozliwe ze brak jej jakiegos nawozu. Kolary nie sa juz tak zywe jak na poczatku, liscie staly sie slabe, wrecz miejscami przezroczyste i rozpadaja sie.

Pozbylem sie jeszcze mchu, ktory nie przypadl mi do gustu.

 

Po glonach zostal miejscami tylko szary nalot. Zostalo jeszcze troche nitek ale one nie sa juz tak widoczne.

 

Nowa fotka(niestety znowu z telefonu, nastepnym razem postaram sie wrzucic z aparatu):

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jest z moimi ramirezami, ten pierwszy raz jak się u ciebie wycierały po 2 dniach to zapewne ze stresu i wtedy albo zjedzą albo przestaną się opiekować to samo widziałem w zoologu tam też kilka par się wytarło dzień czy dwa po dostawie, po drugie młode ramirezy z reguły nie odchowają się młodych, teraz miałem drugie tarło ale stado bocji pręgowanych je zjadło, obserwując zaciekłość obrony jaj przez parkę to kiryski nawet by nie podpłyneły( musiały je porzucić), a w żwirku to zawsze zgnije, lepiej jakiś płaski kamień na nim lepiej będzie wachlowany,no i parametry za wysokie ph. Także nie ma lekko pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...