Jump to content

72l


monk1990
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

mam zbiornik 50/50/30. Od czasu jak założyłem akwarium zleciało jakieś 4miesiące i skład też już zmalał. Po tym jak już trochę więcej się dowiedziałem o akwarystyce to wole zapytać specjalistów:D

 

To co mam:

3neonki (od początku zdychały mi po kolei ale już się unormowało to chce dokupić 5/6sztuk)

2 skalary (wiem że nie powinienem mieć ich bo trochę mały zbiornik, tylko powiedzcie sami. Jak zobaczyłem w kawiarence akwarium zafascynowałem się skalarami, powiedzieli mi że taki zbiornik mógł by być-no a teraz nie mam kasy na nowy baniak:( jak sądzicie, mogę je zostawić?)

1 mieczyk

2platynki (para-liczę na to że się rozmnożą w końcu, dałem mech to może mocniejsze osobniki się uchowają:) )

1 bojownik

 

No i to tyle. Zastanawiam się jeszcze teraz nad dodaniem kosiarki.

 

Z góry bardzo dziękuje za każdą rade;)

 

 

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Skalary i mieczyk do oddania.

 

Na kosiarki za małe akwarium.

Dokładnie.

Skalary wymagają co najmniej 50-60 cm wysokości akwa.

W tak małym zbiorniku będą karłowaciały, mogą chorować i zdychać.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Skalrami się nie przejmuj, dadzą radę w tym akwarium. Niby jakby było 5 cm więcej to im skrzydła urosną? Nie będą po prostu duże.

Bzdura i głupota. Karłowacenie to choroba, a nie sposób na hodowlę ryb potrzebujących baniaka przynajmniej o długości 80-100cm i wysokości 50cm w takim 50x50x30. Idąc Twoim tropem myślenia, równie dobrze można by tam wrzucić malutkiego szczupaka. Też za bardzo nie urośnie.
Link to comment
Share on other sites

Ryba żyje - pływa - je - może się nawet wycierać. Czyli po tym dla Ciebie jest ok? No nie do końca. ;)

 

No niestety nie, bo nie ma szans, aby w takim, albo co gorsza mniejszym zbiorniku, osiągnęły prawidłowe rozmiary. Jeszcze raz powtarzam, karłowacenie to choroba, szkoda że cieszy często początkujących, bo w końcu ryba do dużo większego akwarium, w małym im nie rośnie jak powinna...

Link to comment
Share on other sites

Może dzięki temu zostanie wyhodowany Skalar karłowaty :o Rozumiem, że są jakieś limity bo ciężko założyć akwarium 2,5t w domu aby Skalr miał swój rozmiar naturalny. Ale czy na pewno 2 Skalary w akwie 72l padną po 2 tygodniach? czy będą ospałe? Wydaje mi się, że przy zachowaniu właściwych warunków klimatycznych i w małym akwarium można cieszyć oko tym gatunkiem (ze skutkami ubocznymi, które wymieniłeś).

Link to comment
Share on other sites

Hodowla ryb w akwariach, to zamykanie dzikiego zwierzęcia na ograniczonej przestrzeni. Wypada, żeby ta przestrzeń była na tyle duża by ryba miała gdzie pływać i mogła osiągnąć naturalne rozmiary i nie karłowacieć. Karłowatość to nie odmiana, to choroba. Podobają się komuś chore ryby?

 

Jednak nie rozumiesz, bo gdybyś rozumiał, to byś zmienił zdanie. Nikt nie pisze o 2,5t [2500l], wystarczy standard 200l. Czy to duży baniak? Patrząc po galerii, prawie co drugi akwarysta taki ma, więc jest to raczej normalny litraż. Zauważ też, że nie pisałem nigdzie że padną po dwóch tygodniach. Przeżyją, tak samo jak przeżyłyby hodowane w dzbanku, albo nawet kubku. Przeżyją, pewnie że przeżyją, żywe stworzenia mają bardzo silną wole życia. To teraz pomyśl, czym różni się hodowla ryby w kubku, w 72l i w 200l. Ano tym, że tylko w tym ostatnim baniaku, ryba będzie miała dobre warunki i nie skarłowacieje.

 

Widziałeś kiedyś dorosłego, nie skarłowaciałego skalara na żywo? Rzadki widok i prawie nie możliwy do zobaczenia w sklepach. To wielka pielęgnica. To nie nasze widzi misie, to 200l, to rozsądne minimum.

Jest masa gatunków do 72l, ale skalary do nich nie należą. Jest w czym wybierać, a ryby trzymane w złych warunkach, nie będą cieszyły oka. No chyba że ktoś nie ma porównania, a wydaje mi się że nie masz i gdy hodowałeś te skalary niezbyt jeszcze się orientowałeś w biologi i potrzebach ryb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...