Skocz do zawartości

72l


monk1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam zbiornik 50/50/30. Od czasu jak założyłem akwarium zleciało jakieś 4miesiące i skład też już zmalał. Po tym jak już trochę więcej się dowiedziałem o akwarystyce to wole zapytać specjalistów:D

 

To co mam:

3neonki (od początku zdychały mi po kolei ale już się unormowało to chce dokupić 5/6sztuk)

2 skalary (wiem że nie powinienem mieć ich bo trochę mały zbiornik, tylko powiedzcie sami. Jak zobaczyłem w kawiarence akwarium zafascynowałem się skalarami, powiedzieli mi że taki zbiornik mógł by być-no a teraz nie mam kasy na nowy baniak:( jak sądzicie, mogę je zostawić?)

1 mieczyk

2platynki (para-liczę na to że się rozmnożą w końcu, dałem mech to może mocniejsze osobniki się uchowają:) )

1 bojownik

 

No i to tyle. Zastanawiam się jeszcze teraz nad dodaniem kosiarki.

 

Z góry bardzo dziękuje za każdą rade;)

 

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Skalrami się nie przejmuj, dadzą radę w tym akwarium. Niby jakby było 5 cm więcej to im skrzydła urosną? Nie będą po prostu duże.

Bzdura i głupota. Karłowacenie to choroba, a nie sposób na hodowlę ryb potrzebujących baniaka przynajmniej o długości 80-100cm i wysokości 50cm w takim 50x50x30. Idąc Twoim tropem myślenia, równie dobrze można by tam wrzucić malutkiego szczupaka. Też za bardzo nie urośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba żyje - pływa - je - może się nawet wycierać. Czyli po tym dla Ciebie jest ok? No nie do końca. ;)

 

No niestety nie, bo nie ma szans, aby w takim, albo co gorsza mniejszym zbiorniku, osiągnęły prawidłowe rozmiary. Jeszcze raz powtarzam, karłowacenie to choroba, szkoda że cieszy często początkujących, bo w końcu ryba do dużo większego akwarium, w małym im nie rośnie jak powinna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dzięki temu zostanie wyhodowany Skalar karłowaty :o Rozumiem, że są jakieś limity bo ciężko założyć akwarium 2,5t w domu aby Skalr miał swój rozmiar naturalny. Ale czy na pewno 2 Skalary w akwie 72l padną po 2 tygodniach? czy będą ospałe? Wydaje mi się, że przy zachowaniu właściwych warunków klimatycznych i w małym akwarium można cieszyć oko tym gatunkiem (ze skutkami ubocznymi, które wymieniłeś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hodowla ryb w akwariach, to zamykanie dzikiego zwierzęcia na ograniczonej przestrzeni. Wypada, żeby ta przestrzeń była na tyle duża by ryba miała gdzie pływać i mogła osiągnąć naturalne rozmiary i nie karłowacieć. Karłowatość to nie odmiana, to choroba. Podobają się komuś chore ryby?

 

Jednak nie rozumiesz, bo gdybyś rozumiał, to byś zmienił zdanie. Nikt nie pisze o 2,5t [2500l], wystarczy standard 200l. Czy to duży baniak? Patrząc po galerii, prawie co drugi akwarysta taki ma, więc jest to raczej normalny litraż. Zauważ też, że nie pisałem nigdzie że padną po dwóch tygodniach. Przeżyją, tak samo jak przeżyłyby hodowane w dzbanku, albo nawet kubku. Przeżyją, pewnie że przeżyją, żywe stworzenia mają bardzo silną wole życia. To teraz pomyśl, czym różni się hodowla ryby w kubku, w 72l i w 200l. Ano tym, że tylko w tym ostatnim baniaku, ryba będzie miała dobre warunki i nie skarłowacieje.

 

Widziałeś kiedyś dorosłego, nie skarłowaciałego skalara na żywo? Rzadki widok i prawie nie możliwy do zobaczenia w sklepach. To wielka pielęgnica. To nie nasze widzi misie, to 200l, to rozsądne minimum.

Jest masa gatunków do 72l, ale skalary do nich nie należą. Jest w czym wybierać, a ryby trzymane w złych warunkach, nie będą cieszyły oka. No chyba że ktoś nie ma porównania, a wydaje mi się że nie masz i gdy hodowałeś te skalary niezbyt jeszcze się orientowałeś w biologi i potrzebach ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...