Skocz do zawartości

Wysokie No3 znikome Po4


mest1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Zrobiłem dzisiaj testy wody, które robię co tydzień i mam problem z No3=20 i Po4=0,1.Na dodatek pojawia się już zielony meszek na kamieniu. Chciałbym zbić troszkę No3 i podnieść Po4. Jak mam to zrobić żeby było dobrze. Oto parametry mojego akwa:

- akwarium 35l netto

-filtr Mini Kani 120

-butla co2 ( załączana na 9 godz. Dziennie)

- oświetlenie JBL Solar Tropic T5 24W (może być więcej, mam jeszcze JBL Solar Natur 15W ale na razie nie załączam)

-podłoże pro soil

 

Nawożenie:

-codziennie 1ml potas , 1 ml Makro i 1ml Carbo Easy Life

-3 razy w tygodniu fosfor po 2 ml

-2 razy w tygodniu żelazo po 1,2ml

Dodatkowo przy podmianie wody PGC w zależności od ilości podmienianej wody i 3,5 ml potasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może No3 nie jest na takim wysokim poziomie, ale w stosunku do PO4 jest dużo za wysoko. Musiałbym dużo podnieść PO4 albo zbić No3, to drugie jest łatwiejsze. Na razie tej soli nie kupię bo mam wszystko obliczone odnośnie tego nawozu który mam, ile powinienem dawać i o ile powinien się podnieść poziom,ale fosfor bardzo szybko jest wchłaniany i ciężko go utrzymać na odpowiednim poziomie. Nie mam pojęcia czy to makro ma azot ale pewnie ma. Prawie na każdym nawozie jest napisane stężenie procentowe poszczególnych pierwiastków ale oczywiście nie tu http://www.zoologiczny.sklep.pl/Aqua_Ar ... _32___5819

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podniósł fosfor i wszystko będzie tak jak być powinno - pojawiający się glon wynika z niedoborów fosforu. Przy brakach fosforu blokowane jest wchłanianie azotu stąd jego kumulowanie się w wodzie. Nie obniżaj dawkowania azotu bo jak podniesiesz fosfor zwiększy się zapotrzebowanie roślin na żelazo , azot i węgiel, zaczną intensywnie rosnąć i azotu może braknąć . Przećwiczyłem to na sobie azot miałem ok 20 fosfor na poziomie prawie niewykrywalnym przez test - zaczął pojawiać się zielony pył ( miałem też wysoko żelazo) Postanowiłem podnieść dozowanie fosforu i zrobiłem to radykalnie za pomocą jednorazowej dużej dawki po czym podniosłem dzienną dawkę .- w tym czasie nie podawałem azotu( chciałem go własnie obniżyć a fosfor podnieść) I co się stało ? Na drugi dzień rośliny wystrzeliły w górę wszystkie jakie miałem od mchów po aponogetony . Na trzeci dzień widać było ze rośnie , bąbluje , ale nie było to tak spektakularne jak pierwszego dnia , po czterech dniach wszystko stanęło - zmierzyłem azotany - wynik 0! ( z 20mg/l) ( zbiornik mam spory) Dlatego też przy poziomie azotanów na poziomie 20mg/l fosforany powinny wynosić co najmniej 1,5mg/l wtedy limitujemy wchłanianie azotu . No i azotany należy dozować cały czas żeby nie zrobić sobie samemu "kuku".

Moim zdaniem nic nie da obniżanie NO3 - przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to proszę pomóżcie mi wyliczyć ile powinienem podawać fosforu żeby utrzymać go na poziomie 1mg/l. Akwarium 35 netto. Na instrukcji napisane jest że 10 ml roztworu na 500 l wody podnosi stężenie o 0,1 mg. Podawać codziennie czy inaczej?

 

Łoren jaką jednorazową, większą dawkę proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję nawożenie solami więc potrafię wyliczyć za pomocą kalkulatora ile . Co do składu nawozów sklepowych należałoby by mieć pewność ile faktycznie jest "cukru w cukrze" ale przyjmując że producent podaje prawdę to na Twoje akwarium zaaplikowałbym jednorazowo 3-4ml , to wydaje się być taką bezpieczną dawką na drugi dzień po podaniu zrobiłbym test żeby zobaczyć jak to wygląda. Jeśli coś drgnie , i o ile . Wtedy dołożyć jeszcze (lub nie) np 50% podanej wcześniej dawki jeśli będzie jeszcze mało i znów odczekać dzień -> test. Trudno jednoznacznie określić ilość bo jest tak dużo zmiennych (ilość pozostałych pierwiastków, światło, CO2, poziom KH, Ph itd) w każdym akwarium że nikt nie poda gotowej recepty - tu już trzeba trochę poeksperymentować .

Tak więc chciałbym być dobrze zrozumiany - ja bym to tak zrobił - ale wcale nie twierdzę że efekt będzie taki jak zakładany - wszystko moim zdaniem na to wskazuje, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro go ubywa to trzeba dozować - można nawet nieco więcej byle nie przesadzić - lepiej kilka dni po trochę i mierzyć niż miałoby dojść do nadmiernego skumulowania. Pilnuj też azotu obserwuj czy nie spada - jak zacznie spadać azot ( przy codziennym dozowaniu) to znaczy że fosfor osiąga już właściwy poziom i można go zmniejszyć ( testy swoją drogą) - rośliny potrafią zmagazynować fosfor i wtedy będziesz limitował fosforem pobieranie pozostałych pierwiastków . Powinno być to także widoczne po roślinach zaczną się normalne przyrosty a glony zaczną zamierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszy sposób to wypracowanie dawek dziennych i podawanie codzienne - utrzymujemy wtedy parametry wody na stałym poziomie co jest ważne w akwariach roślinnych. Niektórzy oprócz dozowania codziennego proponują podwójną dawkę dzienną przy podmianie - tu nie mam żadnej wiedzy jak to się sprawdza w praktyce - ja robię podmianę i aplikuję normalną dawkę dzienną. Oczywiście należy wziąć pod uwagę ze wraz ze wzrostem masy roślinnej nawożenia trzeba zwiększać.Jeśli chcesz to na PW mogę podać Ci linka do dobrego kalkulatora który ma m.in. moduł do liczenia stężeń w akwarium z nawozów sklepowych powinno Ci to znacznie ułatwić nawożenie . Tu nie podaję bo nie wiem czy można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje Ci nic innego jak obserwacja zbiornika :) wiesz ile podałeś fosforu i wiesz ze cały został skonsumowany a przy okazji azot którego poziom w akwarium jest ścisłe uzależniony od poziomu fosforu. Stad wniosek ze potrzeba jest Ci nieco więcej niż dawałeś zarówno fosforu jak też azotu. Gdybyś nawoził solami - dla mnie sprawa by była bardzo prosta - a ja się po prostu nie znam na tych sklepowych specyfikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że jak zrobię badanie po tygodniu to stężenie fosforu powinno utrzymywać się na poziomie 1mg tak? Jak skończę te wszystkie nawozy to raczej przerzucę się na solę martwi mnie tylko bardzo duża ilość obliczeń. Nigdy nie miałem do czynienia z solami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie powiedział ze będzie się utrzymywać - tyle będziesz dozował rośliny będą pobierać więc po tygodniu będziesz miał obraz tego ile rośliny wzięły. Jeśli dozowałbyś tą dawkę do wody RO do czystego naczynia o takiej pojemności to taki poziom powinieneś mieć o ile producent mówi prawdę .Co do soli to jest to proste jak drut. Wystarczy posłużyć się kalkulatorem a cena radosna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja bym podniósł fosfor i wszystko będzie tak jak być powinno - pojawiający się glon wynika z niedoborów fosforu. Przy brakach fosforu blokowane jest wchłanianie azotu stąd jego kumulowanie się w wodzie. Nie obniżaj dawkowania azotu bo jak podniesiesz fosfor zwiększy się zapotrzebowanie roślin na żelazo , azot i węgiel, zaczną intensywnie rosnąć i azotu może braknąć . Przećwiczyłem to na sobie azot miałem ok 20 fosfor na poziomie prawie niewykrywalnym przez test - zaczął pojawiać się zielony pył ( miałem też wysoko żelazo) Postanowiłem podnieść dozowanie fosforu i zrobiłem to radykalnie za pomocą jednorazowej dużej dawki po czym podniosłem dzienną dawkę .- w tym czasie nie podawałem azotu( chciałem go własnie obniżyć a fosfor podnieść) I co się stało ? Na drugi dzień rośliny wystrzeliły w górę wszystkie jakie miałem od mchów po aponogetony . Na trzeci dzień widać było ze rośnie , bąbluje , ale nie było to tak spektakularne jak pierwszego dnia , po czterech dniach wszystko stanęło - zmierzyłem azotany - wynik 0! ( z 20mg/l) ( zbiornik mam spory) Dlatego też przy poziomie azotanów na poziomie 20mg/l fosforany powinny wynosić co najmniej 1,5mg/l wtedy limitujemy wchłanianie azotu . No i azotany należy dozować cały czas żeby nie zrobić sobie samemu "kuku".

Moim zdaniem nic nie da obniżanie NO3 - przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

Łoren ja mam podobną sytucję. Azotany 80 a fosforany niewykrywalne przez test. Glony mam już od jakiegoś czasu. Zielony pyłek na szybach i na niektórych liściach. Mam w filtrze wkład pochłaniający fosfor. Czy jest szansa, że jak usunę ten wkład to poziom fosforanów się podniesie, azotanów spadnie a glony odpuszczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam w filtrze wkład pochłaniający fosfor

A tak na chłopski rozum co robi ten wkład?

 

 

Czy jest szansa, że jak usunę ten wkład to poziom fosforanów się podniesie, azotanów spadnie a glony odpuszczą?

Więc, tak poziom fosforanów się podniesie, rośliny dzięki temu zaczną pochłaniać azot, być może jego poziom spadnie (zależy od roślin).

Czy glony odpuszą to wszystko zależy jakie masz i nie tylko zły stosunek azotu do fosforu jest powodem glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład włożyłem do filtra, bo tak jak mi napisałeś w innym temacie: "idziesz jeszcze wg. starych przykazań". Początkowo myślałem, że to własnie fosfor i za duże nasłonecznienie.No więc rozjaśniłeś mi trochę w głowie i głupio się przyznać, ale "poruszałem się po omacku". Teraz zrobiłem testy i się przeraziłem, bo wygląda,że jest odwrotnie niż myślałem: NO3 - 80, PO4 - 0, więc prawdopodobnie tym wkładem tylko pogorszyłem sprawę. Co do roślin to mam w sumie kilkadziesiąt sadzonek w większości szybkorosnących. Jeślichodzi o glony to mam zielony pyłek na szybach i na niektórych roślinach. O ile szkłem się nie przejmuje, bo wystarczy żyletka, to martwią mnie rośliny. Moja bacopa już trochę zmarniała a podobno jest jedną z bardziej wytrzymałem roślin. Inne na razie jeszcze nie są zaatakowane, ale jak będzie to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przyszły dzisiaj sole. Mam w związku z tym dwa pytania:

1. Rozpuściłem KH2PO4 w przegotowanej wodzie. Woda była jeszcze ciepła, ale nie gorąca. Czy nie zepsułem w ten sposób nawozu? Tak na chłopski rozum temperatura im wyższa tym szybciej sól się rozpuści, ale nie jestem pewny czy to nie wywołało jakiegoś niechcianego efektu...

 

2. Z racji tego, że mam w akwarium bardzo wysokie azotany, a fosfor na poziomie zerowym, dodałem podwójną dawkę niż wyszła mi z kalkulatora. Czy możliwe jest, że rośliny dzięki temu zaczęłyby "bąblować" DOSŁOWNIE po kilku sekundach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...