Skocz do zawartości

Afrykańskie rzeki.


Anthaeli
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po godzinach czytania doszłam do wniosku, że moje akwarium 160x60x60, zaopatrzę w ryby afrykańskie. Z uwagi na to, że będzie to moje pierwsze zetknięcie z tym biotopem, proszę o pomoc i wskazówki.

Obsada, mniej więcej:

Buszowiec ostropyski x 4-5

Wielopłetwiec senegalsk x 1

Trzciniak x 2-3

Mruk x 3

Opaczek(?)-2 (nie wiem czy nie za dużo ryb, stąd znak zapytania

Czerwieniak dwuplamy x 2

Zależy mi również na Świecikach kongolańskich, ale chyba nie ma tu dla nich miejsca?

 

W związu z tą obsadą, jakie rośliny i jakie kamienie proponowalibyście dla tego biotopu i tych ryb?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jak będą się zachowywać gnathonemus petersii jeśli będą 3 egzemplarze. Istnieje prawdopodobieństwo, że wraz ze wzrostem mogą przejawiać agresje wewnątrzgatunkową. Mało ludzi trzyma te intrygujące ryby, a już zwłaszcza w większej liczbie, ale może ktoś ma jakieś własne odmienne obserwację w tym temacie i się nimi podzieli. Myśle też, że lepiej dać 2 sztuki polypterus senegalus, bo z tego co piszą ludzie hodujący wielopłetwce, to te trzymane pojedyńczo wykazują większą płochliwość, a co za tym idzie są mniej widoczne w zbiorniku. Jak ma być 5 buszowców, to czerwieniaki bym odpuścił na twoim miejscu. Więc podsumowując proponuje 3-4 trzciniaki, 4-5 buszowców, 2 polypterusy, jednego mruka i jakiegoś synodontisa jeśli ci się podobają. Wystrój to odpowiedniej wielkości korzenie, pod którymi ryby znajdą kryjówki, a na korzeniach anubiasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synodontis z pewnością będzie, sądzę, że czarnobrzuchy. Zakupię pewnie też parę motylowców. Co do mruków, to ciężko zdecydować z uwagi na to, że w niektórych publikacjach występuje on jako ryba stadna, ale w innych napisane jest coś zupełnie przeciwnego. Ja jednak, skłaniam się ku pierwszej opinii z uwagi na to, iż moja znajoma, pracująca w sklepie zoologicznym, na podstawie codziennej obserwacji, twierdzi, że to zdecydowanie ryby stadne.

A lotos tygrysi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny typowo afrykańskie to:

-Ammania gracilis

-Anubiasy (większość)

-Aponogeton boivinianus, ulvaceus i madagascariensis

-Bacopa crenata

-Bolbitis heudelotii i heteroclita

-Crinum calamistratum

-Hydrocotyle vulgaris

-Lilaeopsis mauretiana i mauritiana

-Nesaea crassicuaulis i pedicellata

 

Z nich sobie coś wybierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać o motylowcach :) Więc chcesz dać synodontis nigriventris. Sądziłem, że myślisz nad jakimś większym gatunkiem np synodontis eupterus. Z małych to ciekawe wyglądają np microsynodontis batesii i co ważne są do dostania. Co do roślin to jeśli gatunki ryb, które zamierzasz trzymać mają się czuć dobrze, to jako podłoże optymalny będzie piach, a oświetlenie nie za mocne, a nawet półmrok. Ja tam się na roślinach nie znam, ale na pewno niewielu takie warunki odpowiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...