Skocz do zawartości

Nowe akwarium - problemy z wodą


kacker0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Założyłem nowe akwarium:

 

- 126 l

- światło 2 x 18W

- filtr zewnętrzny tetra 700

- napowietrzasz tetra

- grzałka tetra

 

Po około tygodniu od uruchomienia wsadziłem kilka roślin.

Po jakiś 3 tygodniach wpuściłem kilka gupików i zacząłem bardziej się przyglądać. Nie podoba mi się jakość wody w tym akwarium, a w zasadzie jej kolor. Po wyjęciu pierwszej warstwy z filtra, gąbka miała spory brązowy nalot... może to być spowodowane podłożem dla roślin?

Jak najlepiej sprawdzić wszystkie parametry wody? Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Założyłem nowe akwarium:

 

- 126 l

- światło 2 x 18W

- filtr zewnętrzny tetra 700

- napowietrzasz tetra

- grzałka tetra

 

Po około tygodniu od uruchomienia wsadziłem kilka roślin.

Po jakiś 3 tygodniach wpuściłem kilka gupików i zacząłem bardziej się przyglądać. Nie podoba mi się jakość wody w tym akwarium, a w zasadzie jej kolor. Po wyjęciu pierwszej warstwy z filtra, gąbka miała spory brązowy nalot... może to być spowodowane podłożem dla roślin?

Jak najlepiej sprawdzić wszystkie parametry wody? Co polecacie?

Jeśli chodzi o parametry wody to ja używam testów zooleka - najtańsze kropelkowe - podstawowe to NO3 i PO4 a także GH , KH , Ph.

Ale przy tym świetle które masz testowanie wody nie ma większego sensu - nawożenie nie wchodzi w grę z wyjątkiem podłoża które w akwariach powinno być zasobne . No chyba żeby jednorazowo zrobić taki test i wiedzieć dla siebie ile czego jest. Jeśli akwarium jest nowe i nowe są filtry to zadbałbym przede wszystkim o jak najszybsze namnożenie flory bakteryjnej - wrzucić jakąś pożywkę np Tetry "bactozym" i czekać aż to dojrzeje . Przebarwienie wody może pochodzić z podłoża - nic nie piszesz na jego temat - co to jest za podłoże?

Jak często robisz podmiany wody i w jakiej ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy tym świetle które masz testowanie wody nie ma większego sensu

A co ma oświetlenie do mierzenia parametrów wody?

Moim zdaniem ma. Przy tak słabym oświetleniu w zasadzie, oprócz faktu że te parametry zmierzymy, to de facto nie bardzo jest co z tymi parametrami zrobić - jedynie podmiany wody - zużycie pierwiastków jest ,takie jakie jest w akwariach LT- niewielkie , korygowanie wody nawożeniem przy tak słabym świetle - moim zdaniem bez sensu bo narobi sobie problemów. Korygowanie KH i Ph jest możliwe w tym przypadku jedynie przy pomocy kwasów lub żywic jonowymiennych - nie ma instalacji CO2 , zresztą przy takim świetle nie ma ona sensu .Więc pytanie po co?

Jeśli coś tu jest nie tak to moim zdaniem tylko kwestia podłoża - napisz dokładnie co to za "żwirek z nawozami" bo taka nazwa nic mi nie mówi. Jeśli pojawia się brązowy nalot to możliwe ze pojawiają się okrzemki ale nie wiemy jak długo akwarium istnieje więc nie można się do tego odnieść.

Jak często robisz podmiany wody i w jakiej ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały Twój wywód jest bez sensu bo moje pytanie tyczyło się mierzenia parametrów a nie ich korygowania.

Samymi podmianami zmieniasz wiele bo redukujesz NO2, NO3, NH3 i PO4, a w tym przypadku nie ma znaczenia czy masz dużo czy mało światła.

Trzeba pamiętać, że i przy słabym oświetleniu również trzeba nawozić (prócz LT).

Oczywiście nie w takich ilościach jak w akwariach z silnym oświetleniem, ale jednak trzeba bo gdy rośliny wykorzystają wszystkie pierwiastki z kranówki to najzwyklej zaczną głodować.

A co do korygowania twardości i odczynu to zawsze można pobawić się torfem, szyszkami olchy lub mieszać kranówkę z wodą RO czy demineralizowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x18 W to trochę mało ale możesz mieć same cieniolubne rośliny. Jak chcesz mieć ładnie zarośnięte akwarium to przydałoby się jednak oświetlenie uzupełnić ale jak Dulle napisał nie przesadź ze światłem bo będziesz miał plagę glonów.

Ja w takim akwarium mam dodatkowo dwie świetlówki LEDowe 13,6 W i podaję CO2 ale jak wszystko jest włączone to brakuje czegoś w wodzie (myślę że brakuje fosforu) i w ciągu 2 dni jest pełno glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz sam lutować to polecam dyskusję na forum RA. Tam w temacie diod LED mocno wypowiedział się TURYSTA i nie tylko. Najładniejsze rozwiązanie to wydaje mi się, że należałoby zrobić z 6 lub 12 diod mocy z prądem ok 1A do 1,5 A i wysterować je na 750 mA. Najlepiej diody markowe z wiadomymi parametrami, szczególnie jakie mają widmo i myślę, ze temp 6500K byłaby odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam świetlówki LED z dwóch powodów. Pierwszy to taki, ze nie musiałem za nie zapłacić a drugi bo najłatwiej było dołożyć mocy.

Myślę, że powinieneś kupić odbłyśniki - zwiększą ilość światła o około 20 % i dodać najlepiej 2 świetlówki każda na oddzielnym stateczniku - oddzielnie włączane by móc regulować mocą.

Niestety w samym doborze rodzaju światła nie pomogę bo ma wiedza jest zbyt marna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...