Skocz do zawartości

60 L Zakladanie akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , pisze w sprawie pomocy w zalozeniu akwarium. Zaczne moze od poczatku , mam akwarium 60l , ale to jest jak naleje pod brzegi , wiec mozna liczyc tak z 55l po wlozeniu zwirku, roslin itp. Jest oczywiscie prostokatne , ale dwa przednie katy ma sciete , czyli dwa tylne ma pod katem prostym , a z przodu po bokach jest dodatkowa jakby szybka i wyglada to akwarium z gory jak 6 bok. Kiedys mialem akwarium , ale to bylo dawno i bylem mlodziutki jeszcze to zaczynalem od sztucznych roslinek itp, pozniej zalozylem sobie z zywymi roslinami , ale nie mialem pojecia jakie rybki moga byc ze soba , jakie rosliny , woda mi sie szybko brudzila itd. To zrezygnowalem. Teraz przeczytalem kilkanascie tematow i jestem bardziej poinformowany o postepowaniu , ale prosze o pomoc w zalozeniu od nowa akwarium i juz tak jak powinno byc.

 

Zaczynam od nowa mozna powiedziec, mam akwarium i pokrywe ,ale z jedna lampa , a czytalem ze tak na 60l dobre sa lampy 2x 18w prawda to ? Mialem pompke wewnetrzna , ale chcialbym kupic zewnetrzna i w ogole caly sprzet.

 

Czytalem tez o rodzajach zalozenia akwarium LT i HT i tutaj pytanie czy butla z CO2 (bimbrownik czy cos takiego) jest konieczne ?

 

Moja prosba jest prosta prosilbym o napisanie od poczatku jak zalozyc super akwarium czyli :

-podloze - jakie rodzaje zwirku i czy tylko to starczy, grubosc podloza.

-rybki - jakie moga zyc ze soba , zeby sie nie gryzly i mogly sie jakos rozmnozyc , takze ilosc jest wazna z tego co przeczytalem.

-roslinki -

-sprzet - tutaj myslalem wlasnie nad ta pompka zewnetrzna , czytalem ze na 60 l trzeba taka co filtruje 200-300 litrow/h czyli 5-6x ilosc wody . Chcialem tez i mialem w poprzednim taka pompke co daje samo powietrze i mialem tzw. kamien napowietrzajacy , bardzo fajnie to wyglada , ale czy moze byc ?

-Ozdoby : poprzednio mialem jakis tam zamek , korzen, jakis tam znak itp.

 

Prosilbym o odpowiedz, a nie wysylanie danych tematow poniewaz duzo z nich juz przeczytalem i sa one bardzo ogolne , co prawda pomagaja , ale nie na taki sposob jaki bym chcial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc żwirek według gustu tylko nie kolorowy.

Możesz nawozić rośliny.

Filtr proponuje zewnętrzny.

Koniecznie grzałka.

Jak nie masz w filtrze deszczownicy,

to musisz kupic napowietrzać.

Żaden zamek, znaczek tylko kamień i jakiś korzeń.

Roślinki dobrać do oświetlenia.

Proponuje 8 neonów niebieskich lub rozbory galaxi.

Do tego jakieś 6 kirysków panda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to co napisales do momentu rybek to sam bym wpadl po przeczytaniu tematow w glownym temacie i na innym forum gdzie tez fajnie opisuja . Chodzi mi wlasnie jaki ten filtr , pompka itp . deszczownica to rozumiem ze zamieszczam ja w akwarium i wylatuje z niej woda z powietrzem tak ? Bo cos czytalem na ten temat. Rybki to tez myslalem ze 15 to bedzie max. Rozumiem ze 2 gatunki to jest max tak ? Zadnych tzw. glonojadow itp nie brac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spoko, a jakieś konkretne pompy , albo rośliny , które nie wymagają tego bimbrowania czy jak tam to się nazywa , chodzi o to dodawania Co2 , też po co to jest ? Dla roślin czy ryb? Czytałem też że można ziemie ogrodową dać , jak się do tego odniesiesz ?? Dać ją pod żwir czy zamiast żwiru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc na skróty -

Podłoże - jeśli mają być tam żywe rośliny to podłoże nie może być jałowe - sam żwirek odpada - trzeba zrobić podłoże zasobne - zastosowac można zwykła ziemię ogrodniczą + żwirek lub substrat - tu wszystko jedno czy będziesz uzbrajał akwarium pod HT czy LT

Światło - jeśli pójdziesz w stronę HT - to od około 0,5 W/L jeśli LT to ok 0,3-0,4W/L

Jeśli akwarium HT - to czeka cię jakaś instalacja CO2 - roślinom należy dostarczyć węgla jako podstawowego budulca masy roślinnej - można też próbować suplementacji no preparatami węgla w płynie np Easy Carbo - ale to nie to samo co CO2 - może sie udać ale może nie.

Jeśli akwarium HT to trzeba sie przygotować na nawożenie słupa wody - nawożenie nawozami kupionymi lub samodzielnie wykonanymi jesli będziesz miał pytania w tym zakresie służę pomocą.

W akwarium nie używamy żadnych bąbelków - jako natlenianie wystarczy falująca powierzchnia wody - bąbelki skutecznie usuwają nam z wody niewielkie ilości CO2 jakie zdołają sie rozpuścić z powietrza atmosferycznego

żwirek - najlepiej kwarcowy o granulacji 2-3mm

Rośliny uzależniamy dobór od warunków światła i nawożenia

Co do obsady rybnej - nie mam dużej wiedzy więc za bardzo nie pomogę - proponuję jakś ławiczkę jednego gatunku + krewetki ewentualnie jakieś Otoski i kiryski miniaturowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc na skróty -

Podłoże - jeśli mają być tam żywe rośliny to podłoże nie może być jałowe - sam żwirek odpada - trzeba zrobić podłoże zasobne - zastosowac można zwykła ziemię ogrodniczą + żwirek lub substrat - tu wszystko jedno czy będziesz uzbrajał akwarium pod HT czy LT

Światło - jeśli pójdziesz w stronę HT - to od około 0,5 W/L jeśli LT to ok 0,3-0,4W/L

Jeśli akwarium HT - to czeka cię jakaś instalacja CO2 - roślinom należy dostarczyć węgla jako podstawowego budulca masy roślinnej - można też próbować suplementacji no preparatami węgla w płynie np Easy Carbo - ale to nie to samo co CO2 - może sie udać ale może nie.

Jeśli akwarium HT to trzeba sie przygotować na nawożenie słupa wody - nawożenie nawozami kupionymi lub samodzielnie wykonanymi jesli będziesz miał pytania w tym zakresie służę pomocą.

W akwarium nie używamy żadnych bąbelków - jako natlenianie wystarczy falująca powierzchnia wody - bąbelki skutecznie usuwają nam z wody niewielkie ilości CO2 jakie zdołają sie rozpuścić z powietrza atmosferycznego

żwirek - najlepiej kwarcowy o granulacji 2-3mm

Rośliny uzależniamy dobór od warunków światła i nawożenia

Co do obsady rybnej - nie mam dużej wiedzy więc za bardzo nie pomogę - proponuję jakś ławiczkę jednego gatunku + krewetki ewentualnie jakieś Otoski i kiryski miniaturowe.

To 0.5 W/L to slyszalem ,ale jest taki problem ze mam pokrywe z jedna lampa , wystepuja takie lampy 30-35 W ? czytalem o jakis przerobkach pokryw zeby zamiescic 2 lampy , ale nigdzie nie znalazlem konkretnego opisu tego .

 

Napowietrzenie to mowisz tutaj o pompie zewnetrznej plus deszczownica tylko to ?

 

A mam pytanie na ile wystarcza taka butla 1.5 L ? Bo tez czytalem o jakims domowym sposobie rozpuszczenie drozdzy i cukier z wodo w butelkach czy cos , skuteczne to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie na ile wystarcza taka butla 1.5 L ? Bo tez czytalem o jakims domowym sposobie rozpuszczenie drozdzy i cukier z wodo w butelkach czy cos , skuteczne to jest ? Czas na jaki wystarcza butla CO2 jest uzależniony od sposobu dystrybucji i wielkości akwarium - ale przy Twoim i spieku ceramicznym to jak sądzę 2-miesiące przy dobrym reaktorze nawet na rok . Co do bimbrowni...niektórzy to robią ale to takie...nie mamy żadnej kontroli nad tym ile tego CO2 idzie - na początku idzie więcej po kilku dniach już słabiej....ja nie jestem zwolennikiem takich rzeczy - trzeba robić co chwila nowe zaciery..babranie się z tym..jestem zbyt leniwy - a co do ceny to za pół roku to co wydamy na cukier to pewnie by było pół pieniędzy za butle.

czytałem o jakis przerobkach pokryw zeby zamiescic 2 lampy , ale nigdzie nie znalazlem konkretnego opisu tego . Można kupić takie gotowe zestawy nawet na allegro i na zoolight.eu - musisz poszperać trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem sie na temat oswietlenia bo ostatnio przerabialem swoja pokrywe.

 

Jezeli chcesz dolozyc swietlowke do swojej obudowy to musisz wiedziec kilka rzeczy.

Po pierwsze moc swiecenia swietlowki jest zalezny od jej dlugosci.

Sa dwa rodzaje swietlowek T5 i T8. W pokrywie raczej na pewno masz T8. Ale jak bedziesz dokladal to koniecnzie T5

 

Do dodatkowej swietlowki potrzebujesz:

Statecznik elektroniczny o wybranej mocy swiecenia i do wybranego typu swietlowki(T5) - dzieki temu uzadzeniu swietlowka bedzie wogole swiecic

Dwoch oprawek bryzgoszczelnych - w te oprawki wsadzisz swietlowke. Dlaczego musza byc szczelne to chyba nie trzeba mowic :D

Przewod zasilajacy.

 

Masz akwaa 60L wiec pokrywa ma wymiary 60x30 prawdopodobnie ?

W takim razie mozesz dolozyc 24W jedna lub dwie (co do dwoch to nie wiem czy sie zmieszcza)

Swietlowki 24W wystepuja w dwoch rozmiarach : 56cm i 44cm

56cm zmieszcisz u siebie w pokrywie ale tylko robiac w niej jakies dziury (sam mam taki zestaw i przerabialem pokrywe)

Takich swietlowek raczej nie kupisz w zadnej Castoramie. Cena takich swietlowek najtanszych to bedzie okolo 30zl

 

Schemat podlaczenia jest bardzo prosty narysowany na kazdym stateczniku.

Jezeli nie chcesz bawic sie w to sam polecam gotowe juz zestawy. Np:

http://allegro.pl/zestaw-dodatkowe-oswi ... 06494.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 15w T8 . To przerobienie mam już załatwione wiem jak zrobić , dzięki wielkie. Jeśli chodzi o tą butle to ile kostuje napełnienie takiej butli ? Bo sam koszt butli widziałem na allegro ,że pełna butla kosztuje jakieś 150zł ,tylko teraz pytanie ile kosztuje jej napełnienie .

 

To ja jutro poszperam i wybiore jakieś roślnki i rybki , które zamieszcze tutaj i dalej powiesz co i jak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie drogo. Rozumiem , że do tego co2 co bedzie dawane trzeba jakieś nawozy wlewać prawda ? A jeszcze mam pytanie co do żarówek , bo są takie uv czy jak się tam zazywają co świecą na taki fioletowy kolor , takie lepsze czy zwykłe co świecą na biało ? Oraz pytanie czy taka pompka http://allegro.pl/filtr-z...2177664583.html

http://allegro.pl/filtr-z...2192782966.html jest dobra ? Ta druga chyba troche za mocna jak na takie akwarium prawda? Do tego podpiąć tą deszczownice i żadnych płytek napowietrzających ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam rozumiec ze taki filtr jak wyslalem wyzej posiada taką lampe ? To wiem że one coś właśnie dawały , ale właśnie chce się tutaj dowiedzieć jaki filtr kupić i jakie lampy do tego i w ogole. Ok ja lece spać jutro przejrze rybki wyśle jakieś propozycje i bedziemy dalej rozmawiać , pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj ziemi do akwa zupełnie nie potrzebna.

Drogi kolego jeśli udzielasz takich porad to wypowiedz powinna mieć uzasadnienie - tak więc z niecierpliwości czekam na doprecyzowanie i odpowiedź - zapewne fachową :D

Jakbym miał cokolwiek radzić w kwestii filtrów - do niedużych akwariów proponowałbym kupić kaskadę i nie pakować się w filtry wewnętrzne które zabierają i tak nie wielką ilość miejsca w zbiorniku.

Co do kwestii lampy UV - to zbyteczny wydatek ( no chyba ze nie masz co z kasą zrobić..;) tak jak koledzy pisali wyżej potrzebna bywa tylko w czasie inwazji pierwotniaków i jakiejś innej zarazy. Nie działa na glony jak to niektóry usiłują ciemnotę wciskać.

Oświetlenie - w zależności od zasobności portfela - dobre rozwiązanie świetlówki T5+odbłyśniki barwa światła od 6500K - 10000K w zależności co Ci sie podoba - pod rośliny dobry zestaw to 6500K + 8500K , albo 8500 +10000K lub tylko 6500K ale też można dołożyć świetlówki T8 a nawet żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe) ale muszą być o odpowiedniej temperaturze barwowej np 6500K - nie wszystkie się nadają

Jeśli dołożysz światła tak zeby wychodziło Ci ok 0,5-0,6 W/L potrzebny bedzie zestaw CO2 - nie tylko sama butla - ale także reduktor , zaworek precyzyjny, zaworek przeciw zwrotny ,wężyki i jakiś dyfuzor - do małego akwarium nawet kostka lipowa lub samodzielnie wykonany z drzewa lipowego i małej strzykawki.

Co do nawożenia - proponuję własnoręcznie przygotowane nawozy - tu służę pomocą - kosztują grosze i wystarczają na bardzo długo - kilkanaście złotych na rok przy małym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj ziemi do akwa zupełnie nie potrzebna.

Drogi kolego jeśli udzielasz takich porad to wypowiedz powinna mieć uzasadnienie - tak więc z niecierpliwości czekam na doprecyzowanie i odpowiedź - zapewne fachową :D

Jakbym miał cokolwiek radzić w kwestii filtrów - do niedużych akwariów proponowałbym kupić kaskadę i nie pakować się w filtry wewnętrzne które zabierają i tak nie wielką ilość miejsca w zbiorniku.

Co do kwestii lampy UV - to zbyteczny wydatek ( no chyba ze nie masz co z kasą zrobić..;) tak jak koledzy pisali wyżej potrzebna bywa tylko w czasie inwazji pierwotniaków i jakiejś innej zarazy. Nie działa na glony jak to niektóry usiłują ciemnotę wciskać.

Oświetlenie - w zależności od zasobności portfela - dobre rozwiązanie świetlówki T5+odbłyśniki barwa światła od 6500K - 10000K w zależności co Ci sie podoba - pod rośliny dobry zestaw to 6500K + 8500K , albo 8500 +10000K lub tylko 6500K ale też można dołożyć świetlówki T8 a nawet żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe) ale muszą być o odpowiedniej temperaturze barwowej np 6500K - nie wszystkie się nadają

Jeśli dołożysz światła tak zeby wychodziło Ci ok 0,5-0,6 W/L potrzebny bedzie zestaw CO2 - nie tylko sama butla - ale także reduktor , zaworek precyzyjny, zaworek przeciw zwrotny ,wężyki i jakiś dyfuzor - do małego akwarium nawet kostka lipowa lub samodzielnie wykonany z drzewa lipowego i małej strzykawki.

Co do nawożenia - proponuję własnoręcznie przygotowane nawozy - tu służę pomocą - kosztują grosze i wystarczają na bardzo długo - kilkanaście złotych na rok przy małym akwarium.

Ja 1 lampe uv juz mam wiec dokupilbym jedna t5 i przerobił moją pokrywe żeby było tyle swiatła co mówisz . Ale pytanie czy lepsza uv czy zwykła ? Bo jak wda się tak choroba pierwotniaków to co bedę musiał taką zakupić ? Bezsensu chyba prawda ?

 

Jeśli chodzi o nawożenie to jeszcze do tego wrócę.

 

Tutaj znalazlem takie o to kaskady. Pytanie czy sama taka kaskada wystarczy do filtracji calego akwarium ? Nie montowac juz deszczownicy itp ?

http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-aqua- ... 34034.html

http://allegro.pl/penn-plax-cascade-100 ... 51474.html

http://allegro.pl/ad-shop-aquael-versam ... 77170.html

 

Przedstawiam tutaj rybki które mi się podobają i proszę o pomoc które mogą być w tym akwarium i w jakich ilościach...

Blyszczyk czerwony

Bojowniki , ale one sa chyba gresywne prawda ?

bystrzyk barwny

dyskowiec paletka

Zbrojnik

Brzanka sumatrzańska

Neon Innesa i czerwony

Molinezja czarna,zaglopletwa

skalary

pawie oczko-gupik

barwniak szmaragdowy

Otocinclus affinis

Kirysek

Gurami mialem niebieskie , wytrzymale ryby moim zdaniem

mieczyk hellera

welon - ale chyba za male akwarium na niego z tego co czytalem juz

 

Da się coś wybrać , oczywiście słucham też innych propozycji .

 

A o to rosliny :

Alternantera Reineckego (reineka)

Anubias Bartera

Grzybień egipski (Lotos tygrysi)

Hottonia nastroszona

Krynia rzemieniolistna

Ludwigia (repens)

Ponikło igłowate

Rotala wspaniała

Wgłębka wodna

 

Proszę także o wybranie czegoś i w jakich ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskowiec paletka

Zbrojnik

Brzanka sumatrzańska

Molinezja czarna,zaglopletwa

skalary

mieczyk hellera

welon -

Te ryby są za duże do twojego akwa.

Nie wiem jak z gurami i błyszczykami - nie znam się na tych gatunkach.

Nie każda świetlówka o fioletowym zabarwieniu to lampa uv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieściłem także to pytanie w dziale obsada , zobaczymy co tam napiszą ... A w ile może kosztować taka lampa uv ?

Około stówy, ale po co Ci ona?

Przydaje się naprawdę rzadko i jeśli akwa prawidłowo dojrzeje, to naprawdę nie ma konieczności jej kupowania.

Sama ją mam i leżu odłogiem.

To wygląda mniej więcej tak: http://www.google.pl/imgres?um=1&hl=pl&client=opera&sa=N&rls=pl&channel=suggest&tbm=isch&tbnid=WlhXw08TvM__RM:&imgrefurl=http://www.akwaria.net/Artykuly-ogrodnicze-w-promocji/Lampa-UV-C-24-W-new-generation&docid=DMSfl49id11qbM&imgurl=http://www.akwaria.net/var/robizoo/storage/images/artykuly-ogrodnicze-w-promocji/lampa-uv-c-24-w-new-generation/14206-1-pol-PL/Lampa-UV-C-24-W-new-generation.jpg&w=490&h=368&ei=9lBfT-LjL4TtsgaTx6WiBg&zoom=1&iact=hc&vpx=1064&vpy=341&dur=1849&hovh=194&hovw=259&tx=204&ty=190&sig=113034535535382811045&page=1&tbnh=143&tbnw=188&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:17,s:0&biw=1366&bih=668

Chyba że chodzi ci o świetlówkę o różowym, fioletowym zabarwieniu - tą do akwariów typowo roślinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to rybki wybieraja mi w dziale obsada akwarium, a teraz tak od poczatku zeby bylo wszystko jasne.

1- żwirek/grys bazaltowy plus zwykla ziemia bez zadnych nawozow . 2cm ziemi , 5-7cm zwirku.

2- grzalka - czytalem zeby brac pod uwage 1w na 1l tak mam to zrobic ?

Oczywiscie z termostatem, mam taka grzalke co byla w poprzednich akwariach i dziala , ale chodzi o ta moc.

3-Filtr rozumiem ze lepszy ten kubelkowy niz kaskadowy tak ?

Rozumiem ze taki kubelkowy wystarczy nie trzeba juz zadnych jeszcze innych filtrow, deszczownicy ?

Filtr napowietrzajacy to jest ten filtr kubelkowy ?

A czy moge np. jakies kamienie napowietrzajace dac czy lepiej nie bo wydobywaja sie z nich babelki i zabiera co2?

4-Oswietlenie , mam w pokrywie lampe T8 , dostalem wskazowke jak dodac lampe t5 takze beda dwie. Mam liczyc 0.5W/L ?

5- Co2- Jest to bardzo konieczne ?

Chodzi mi o ta butle z reduktorem i tym calym zestawiem. To wszystko jest potrzebne dla roslin czy takze dobre dla ryb ?

Sa jakies rosliny , ktore nie potrzebuja tej butli Co2 ?

6-Ozdoby- korzen mahoniowy ?

Mozna jakies wieksze kamienie wlozyc ?

Albo jakis zameczek czy raczej bez niego ?

7-Dbanie o akwarium ?? Znalazlem to na jednym z forum, tak to powinno wygladac ?

- filtr musi działać bez przerwy, 24 godziny na dobę. Wyłączamy go na chwilę tylko do mycia.

- oświetlenie musi działać około 10-12 godzin na dobę

- co tydzień wymieniamy 20% wody w akwarium na odstaną.

- regularnie odmulamy dno odmulaczem - np. podczas podmiany wody

- nie przekarmiamy ryb.

-regularnie dawkujemy nawozy

8-czas oswietlenia tak jak tam pisze 10-12h ?

9-rosliny tez mi wybieraja w dziale obsada akwarium , chyba ze ty mozesz mi jakies polecic i jakie nawozy do nich sa potrzebne ?

10-rybki takze mi wybieraja w dziale obsada takze jak cos wybiora zapodam tutaj odrazu.

11- Karma jaka najlepsza ?

Czy to zalezy od gatunkow ryb i dopiero jak bede mial wybrane rybki ustalimy karme ?

 

 

 

Mysle ze jak dostane odpowiedzi na te pytania to juz wszystko bedzie jasne. Takze czekam na odpowiedz:)

 

Mod.Janusz---Przyznaję ostrzeżenie.Człowieku naucz się pisać bo się pożegnamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że uparłeś się na tą lampę uv - żeby wyjaśnić - to lampa która służy TYLKO I WYŁĄCZNIE do likwidacji skażeń wody wywołanych przez niepożądane bakterie lub pierwotniaki . Zachowując podstawowe zasady zdrowego startu w akwarium prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś takiego jest minimalne . Stosując preparaty z kulturami bakterii nitryfikacyjnych zmniejszamy prawdopodobieństwo powikłań jeszcze bardziej - a nawet jak wystąpią to jest to przejściowy stan i wszystko samoczynnie wraca do normy po kilku dniach. więc zakup takiej lampy uważam za zbędny lampa ta nie służy do oświetlania akwarium - to zamknięta najczęściej puszka z żarówką w środku - zbyt częste używanie takiej lampy spowoduje zabicie całej flory bakteryjnej łącznie z bakteriami nitryfikacyjnymi którą są NIEZBĘDNE do normalnego funkcjonowania akwarium . ale tak jak wcześniej pisałem - decyzja jest Twoja

Co do kaskady proponowałbym FZN2 lub 3 ma sporo miejsca na dodatkowe media filtracyjne i może w przypadku małego akwarium robić także jako filtr biologiczny - tylko trzeba będzie nieco zmniejszyć jej przepływ bo wydajność FZN mają potężną - z tej serii kaskad mogę je polecać w ciemno - ewentualnie kaskady aquaszut - mam taką w małym akwarium eksperymentalnym chodzi już trzy lata i jest wszystko ok

Co do roślin

A o to rośliny :

Alternantera Reineckego (reineka) - roślina rośnie wielka i do tak małego zbiornika...zabierze za dużo miejsca

Anubias Bartera - tak jak najbardziej - pożądana odmiana to mini lub nana

Grzybień egipski (Lotos tygrysi) - tak pod warunkiem że to będzie jedyna roślina w twoim akwarium - pojedyncze liście osiągają wymiar jaja o średnicy 10/15cm w zależności od zasobności podłoża :)

Hottonia nastroszona - piękna roślina polecam

Krynia rzemieniolistna- rośnie wielka i potrzebuje zdecydowanie większego zbiornika bywa trudna w uprawie - ja ją mam i ..niestety bez dobrych rezultatów - najpierw trzeba by nabrać nieco doświadczenia bo to roślina także dość wymagająca.

Ludwigia (repens) - polecam jak najbardziej - roślina ładna i prosta w uprawie

Ponikło igłowate - Eleocharis acicularis bywa wymagające - roślina trochę na wyrost jak na pierwsze akwarium roślinne

Rotala wspaniała - trzeba mieć naprawdę bardzo dobre warunki oświetlenia i nawożenia a także bardzo stabilne akwarium żeby udało się ją bez problemów hodować - najdłużej udało mi sie ją utrzymać około 5 miesięcy - miała zapewnione pełne potrzebne parametry..i niestety padła - jest to jedna z najtrudniejszych roślin wodnych w hodowli - na początek odradzam

Wgłębka wodna - śmieć którego ciężko będzie się pozbyć z wody - farfocle będą pływały wszędzie -odradzam

 

 

Ok to rybki wybierają mi w dziale obsada akwarium, a teraz tak od początku żeby było wszystko jasne.

1- żwirek/grys bazaltowy plus zwykła ziemia bez żadnych nawozów . 2cm ziemi , 5-7cm żwirku.tak

2- grzałka - czytałem żeby brać pod uwagę 1w na 1l tak mam to zrobić ? nie tak do końca ale przyjmijmy ze tak 50W powinna wystarczyć z powodzeniem

Oczywiście z termostatem, mam taka grzałke co była w poprzednich akwariach i dziala , ale chodzi o ta moc.

3-Filtr rozumiem ze lepszy ten kubelkowy niz kaskadowy tak ? na pewno tak - ma większe złoża filtracyjne i może służyć w przyszłości do większego zbiornika

Rozumiem że taki kubełkowy wystarczy nie trzeba już żadnych jeszcze innych filtrów, deszczownicy ? w takim akwarium nic już nie potrzeba - deszczownice masz w komplecie z filtrem kubełkowym

Filtr napowietrzający to jest ten filtr kubełkowy ? nie ma potrzeby żadnego napowietrzania akwarium - to nie sklep zoo gdzie w 50 litrach pływa 200 ryb

A czy mogę np. jakieś kamienie napowietrzające dać czy lepiej nie bo wydobywają się z nich bąbelki i zabiera co2? nie ma takiej potrzeby

4-Oświetlenie , mam w pokrywie lampę T8 , dostałem wskazówkę jak dodać lampę t5 także będą dwie. Mam liczyć 0.5W/L ? do akwarium HT tak to minimum

5- Co2- Jest to bardzo konieczne ? przy takim oświetleniu tak - jest niezbędne

Chodzi mi o ta butle z reduktorem i tym całym zestawieniem. To wszystko jest potrzebne dla roślin czy także dobre dla ryb ? to jest potrzebne dla roślin - a ponieważ one produkują tlen tym samym jest przydatne dla ryb

Są jakieś rośliny , które nie potrzebuja tej butli Co2 ? butli w sumie nie potrzebują - samo co2 jest potrzebne ;) a tak na serio - CO2 jest niezbędne jeśli chcesz utrzymać rośliny wymagające ( zasadniczo prawie wszystkie czerwone i niektóre rośliny pierwszego planu - inne będą rosły bez CO2

6-Ozdoby- korzeń mahoniowy ? może być z wiśni , jakieś typu reed moor

Można jakieś większe kamienie włożyć ? a ze tak zapytam będziesz miał na nie miejsce?

Albo jakiś zameczek czy raczej bez niego ? nie ..no można ....widziałem też takie krokodyle co puszczają bąble tyłem :lol: - jak chcesz mieć jarmarczne akwarium to tak

7-Dbanie o akwarium ?? Znalazłem to na jednym z forum, tak to powinno wygladać ?

- filtr musi działać bez przerwy, 24 godziny na dobę. Wyłączamy go na chwilę tylko do mycia. każdy filtr musi chodzić non-stop - czyszczenie filtrów odbywa się różnie w zależności od tego co to jest - mechaniczne inaczej biologiczne inaczej

- oświetlenie musi działać około 10-12 godzin na dobę powiedzmy od 9-12 godzin - 10 jest wystarczające

- co tydzień wymieniamy 20% wody w akwarium na odstaną. podmieniamy

- regularnie odmulamy dno odmulaczem - np. podczas podmiany wody w akwariach roślinnych przy zarośniętym dnie bardzo delikatnie i tylko od czasu do czasu

- nie przekarmiamy ryb. tak

-regularnie dawkujemy nawozy tak

8-czas oświetlenia tak jak tam pisze 10-12h ?

9-rośliny tez mi wybierają w dziale obsada akwarium , chyba ze ty możesz mi jakieś polecić i jakie nawozy do nich sa potrzebne ?

10-rybki także mi wybierają w dziale obsada także jak cos wybiora zapodam tutaj odrazu.

11- Karma jaka najlepsza ?

Czy to zależy od gatunków ryb i dopiero jak będę miał wybrane rybki ustalimy karmę ? chyba logiczne?

 

 

 

Myślę ze jak dostane odpowiedzi na te pytania to już wszystko będzie jasne. Także czekam na odpowiedz:) jestem pełen podziwu dla tempa w jakim zdobywasz wiedzę ja usiłują je zgłębiać kilkanaście lat - tobie wystarczyło dwa dni ;) Gratuluję :D

 

Mod.Janusz--Przyznaję ci ostrzeżenie za:

-tragiczna pisownię,

-pisownia drukowanych liter,

-użycie innej czcionki niż powinni używać userzy na forum.

Całość jest niezgodna z regulaminem forum.Następny taki post i odpoczniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą butle to ile kostuje napełnienie takiej butli ? Bo sam koszt butli widziałem na allegro ,że pełna butla kosztuje jakieś 150zł ,tylko teraz pytanie ile kosztuje jej napełnienie .

W moim regionie 1.5kg nabitego gazu kosztuje 15zł .Na nowej butli pisze ile gazu jest netto ,w 2 litrowej butli mieści się 1.5kg CO2 .Starcza naprawdę na długo przy 60l akwa to śmiało 6 miechow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...