Skocz do zawartości

FE- żelazo problem


Michalk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem odnośnie żelaza. Zakupiłem nawóz firmy Easy-Life Ferro. Leje duże ilości, ale ciągle na testach FE pokazuje mi 0! Liście żabienicy rosną powoli i są karłowate. Podaje Co2; Po4 i No3 są takie jak powinny być 1:10. Co jest z tym żelazem, co zrobić żeby był w wodzie i żeby rośliny przyswajały go. Mam podłoże aquasubstrate II które obniża Ph oraz Gh, ale nie wiem jakie sa ich parametry. Co zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawałem 14ml co 2 dni i nic. Zalecane jest że 16ml podnosi o 50ppm na moje akwa. Używam testy zoolek. Myślałem że może test jest do d..py, ale widzę po roślinach że jest też nie dobrze. Karłowate młode liście i żółknięcie starszych (nie wszystkich). Widać typowe objawy braku żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaproponował nawóz ogrodniczy Mikro plus Itermagu - całkiem przyzwoicie się sprawdza - do tego jest tani jak przysłowiowy barszcz. 1L koncentratu kosztuje chyba 11 złotych i rozrabiamy z tego 5litrów gotowego nawozu do użycia w akwarium a dozowanie to ok 1ml na 50l wody w akwarium - piszę około bo trzeba by znać dokładnie objętość Twojego zbiornika i przeliczyć to na kalkulatorze tak żeby żelazo osiągało poziom ok 0,4mg/l Tak więc litr na około 3 lata do sporego akwarium :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosujesz taką metodę może? Czym się różni taki nawóz od specjalistycznego do akwarium. No może prócz cena;P

Niczym :D skład jest dokładnie taki sam a chelaty bardzo wysokiej jakości. Tak stosuję z powodzeniem i nie tylko ja ale także bardzo wielu akwarystów z tych których ja znam praktycznie wszyscy :) Należy jedynie przeliczyć na kalkulatorze jakie stężenie zrobić żeby było wygodnie dozować. Ja używam od trzech lat.kalkulator do obliczeń dozowania mikro intermagu możesz znaleźć tu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 trzeba wejść w zakładkę ogrodnicze - reszta jest prosta. wszystkie instrukcje są w kalkulatorze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli? Podaje easy-life ferro w nocy jak jest zgaszone światło. Zacząłem od małych ilości i stopniowo podawałem coraz więcej, ale bez efektu. Podmianka wody zawsze cotygodniowa (15%-30%). Podaje też mikro easy life Profito. Teraz przestałem podawać, poczekam za Mikro plus. Co2 na dobrym poziomie (butla). W akwa jest wszystko ok, tylko został problem z pierwiastkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli? Podaje easy-life ferro w nocy jak jest zgaszone światło. Zacząłem od małych ilości i stopniowo podawałem coraz więcej, ale bez efektu. Podmianka wody zawsze cotygodniowa (15%-30%). Podaje też mikro easy life Profito. Teraz przestałem podawać, poczekam za Mikro plus. Co2 na dobrym poziomie (butla). W akwa jest wszystko ok, tylko został problem z pierwiastkami.

Żelazo w formie jonowej (Fe2+,Fe3+)za zwyczaj nie akumuluje się w wodzie tylko wiąże się z DOC , tworzy związki, przechodzące do podłoża .Zwłaszcza jak masz podłoże organiczne.Rośliną posadzone w podłożu właśnie z niego go pobierają. Natomiast jonowe żelazo jest uwalniane z DOC przez światło jest to tak zwana fotoredukcja żelaza .Właśnie w tym procesie powstają jony Fe2+ niezbędne dla rozwoju glonów i roślin pływających.Co tam masz bez efekktu? oznaki niedoboru żelaza na roślinach glony czy ich brak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wcześniej opisywałem. Po pierwsze to młode liście karłowate rosną, wolno wszystko się rozwija i starsze liście (nie wszystkie) z koloru mocno zielonego zmieniają się na żółto-zielone Oraz bardzo mało bombelkują. Glonu brak...

Tak ale typy niedobór żelaza objawiający się chlorozą(to przeważnie jasne przebarwienia pomiędzy nerwami na młodych liściach albo całkiem biało żółte wierzchołki.Nie zawsze jest to powodowane brakiem żelaza tylko blokadą węglanową, dodawane żelazo tworzy związki, które się wytrącają np.FeCO3,FeOOH.

Nie widzę tu nigdzie w temacie ,podaj twardość węglanową kh i odczyn wody pH. Fakt braku jakichkolwiek glonów potwierdza że brak jest wolnego żelaza w wodzie,powody jak wyżej pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam testów na PH i Kh. Jutro powinien przyjść mi nawóz i zobaczymy przez weekend jak to będzie wygl. W przyszłym tygodniu mam wypłatę, to zakupie testy jeśli jest taka potrzebność. Ale co chcesz w nich zobaczyć?

A to że kh,pH i CO2 to "zamknięty krąg". Wszystkie te parametry zależą od siebie. W akwarium z podłożem podstawowym czynnikiem ograniczającym dla roślin jest węgiel(CO2).Są gotowe tabele :google: Zresztą stały test pomiaru CO2 to nic innego jak kontrola pH,które zależy od buforu Kh(twardości węglanowej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedł mi w piątek nawóz Mikro Plus Intermaga. Jest u mnie 2 dzień, wiec mało mogę powiedzieć, jedyną zmianą która daje mi duże nadzieje jest to że wwodzie po nalaniu 1 dawki do 0,4ppm, testy wykrywają dokładnie tyle ile powinno być. Teraz zobaczymy jak będą się zachowywać rośliny...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...