Skocz do zawartości

Początkujące akwarium - co robić?


LovinAnimals
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli coś jest nie tak to najmocniej przepraszam, ale jestem tutaj nowa i nie za bardzo orientuję się co, gdzie i jak. :? Mam akwarium 55 l. Trzymam w nim narazie 5 neonków(mam zamiar jeszcze je dokupić w tym tyg), glonojada, 4 razborki klinowe. Od dawna giną mi neonki, chociaż nie mam żadnych brzanek, skalarów ani innych ryb agresywnych. Chciałam spytać jakie rybki mogę jeszcze dokupić? Jak na 55 l tyle rybek to mało, tak pusto..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów wody nierobiłam. Praktycznie nie wiem nic na temat tych testów, ani odczynów pH, jedno wielkie NIC.

Wymiary akwa: 55 l

Filtracja: zwykła pompka "Aquael" - niestety nie znam się na sprzęcie i wiem tylko tyle, że pompuje wodę.. :roll:

Ogrzewanie: temperatura jest stała, czyli 26 stopni. Nie wiem nic o żadnym sprzęcie grzewczym.

Oświetlenie: kupiliśmy z tatem jarzeniówkę, która "podobno" sprzyja rozrostowi (?) roślin. Jest w odcieniu chłodnym..

Rośliny: mamy 1 roślinkę sztuczną, która wyglądem przypomina wyciągane z jeziora glony, roślina w kształcie jednej dużej kuli, która szybko rośnie kiedy jest blisko światła, miałam dużo ładnych żywych roślinek, ale niestety zostały zjedzone i obgryzione przez rybki i teraz jedyną żywą roślinka jest w/w kula. Może podacie jakieś fajne żywe roślinki które możnaby kupić do 55 l? Co do roślin ma jeszcze duży korzeń.

Podłoże: mamy ciemne kamyczki zmieszane z jasnymi. Chciałabym mieć same ciemne, wtedy to tak atrakcyjnie wygląda ;)

Podmiany wody: zmieniamy wodę raz na miesiąc? Czasem co dwa tygodnie, co trzy, zależy jak akwarium wygląda.

Tak, wiem, niektóre moje wypowiedzi są na poziomie przedszkolaka, tj. np. opis jarzeniówki, ale mimo to, że akwarium miałam 9 lat i mam nadal to wiem niewiele i mniej.. Ale oczywiście muszę się jeszcze wieeeleeeeee dokształcić.

 

Jakie rybki, roślinki, i inne dodatki polecacie do akwarium 55l? :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne jest ogrzewanie, jeśli temperatura jest w miarę stała, to 25W powinno wystarczyć.

Wodę podmieniaj co tydzień ok. 12 litrów, co tydzień odmulaj też dno. Żeby było jak najmniej problemów radziłbym jakiś filtr zewnętrzny, choćby FZN-2.

Jaką moc ma jarzeniówka?

Roślin trzeba jak najwięcej - na korzeń mchy, do tego kryptokoryny, może być rogatek, gałęzatki, anubiasy.

Jeśli masz zamiar zmieniać podłoze, to najlepiej na takie o granulacji do 5mm.

 

Co do ryb, to ja proponuje nie brać na razie tych "bardziej wymagających". Moja propozycja:

1+2 bojownik lub prętnik karłowaty

10x rybka ławicowa (razbory/neonki)

+ jakieś krewetki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaką moc ma jarzeniówka, gdyż była kupowana jakiś miesiąc temu i pudełko wyrzuciliśmy..

co do prętnika - miałam już dwa i nie było fajnie, musiałam oddać bo się gryzły i nienawidziły wręcz. ale może jeden to dobry pomysł?

a krewetki jakie? bo mi się podobają takie czerwone, ale na innym forum dziewczyna czerwonych nie polecała tylko białe. nie zna nazw.

miałam kiedys raka, ale podgryzał ryby, oddalśmy a potem w akwarium w zoologu inne ryby go zjadły..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe.. chyba jednak zdecyduję się na prętnika :D

Co do krewetki to tak, Red Cherry. dziewczyna mi nie polecała, nie wiem czemu..

co do bojowników boję się że będą im ogony podgryzać.. zresztą miałam takiego bojownika który znalazł się u mamy na koszuli, gdy nas nie było. na szczęście przeżył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiany wody: zmieniamy wodę raz na miesiąc? Czasem co dwa tygodnie, co trzy, zależy jak akwarium wygląda.

Odpowiedziałaś sobie na pytanie dlaczego neony giną. Oczywiście te zdanie "zmieniamy wodę raz na miesiąc" to przejęzyczenie? Wodę musisz podmieniać raz w tygodniu i dokupić żywych roślinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokupiłam 5 neonów, niedługo dokupię jeszcze cztery by był komplet dziesięciu :)

Raz na tydzień? To trochę nie przesada? Chodzi o wyjmowanie wszystkiego i czyszczenie czy tylko podmienianie wody?

Krewetek narazie nie ma w zoologu, będą być może w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokupiłam 5 neonów, niedługo dokupię jeszcze cztery by był komplet dziesięciu :)

Raz na tydzień? To trochę nie przesada? Chodzi o wyjmowanie wszystkiego i czyszczenie czy tylko podmienianie wody?

Krewetek na razie nie ma w zoologu, będą być może w przyszłym tygodniu.

Wyjmowanie i czyszczenie wszystkiego? Masz na myśli czyszczenie żwiru? Tego wręcz nie wolno robić. Za każdym razem, gdy czyścisz żwir, destabilizujesz warunki w akwarium. ;/

 

Koledze chodzi o spuszczenie części wody i dolanie świeżej, może być kranówki, ale ważne, aby przynajmniej 24h odstała w innym, otwartym zbiorniku (pozbywasz się w ten sposób chloru).

 

Dodatkowo: po upuszczeniu wody powinnaś odmulić dno. Można też przepłukać filtr, jeśli jego wydajność spadła, w wodzie, którą upuściłaś z akwa (ważne, żeby raczej nie pod kranem - zabijesz w ten sposób pożyteczne bakterie na gąbce filtrującej).

 

Reasumując:

- częściowa podmiana wody,

- odmulanie, bez rewolucji w podłożu

i powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodzi o spuszczenie części wody i dolanie świeżej, może być kranówki, ale ważne, aby przynajmniej 24h odstała w innym, otwartym zbiorniku (pozbywasz się w ten sposób chloru).

 

Można też przepłukać filtr (ważne, żeby raczej nie pod kranem - zabijesz w ten sposób pożyteczne bakterie na gąbce filtrującej).

 

1 Jeżeli kranowit jest OK.-czyli bez chloru (tak jak u mnie),to nie musi być odstana,ja leję wężem prosto z kranu.

2Nie"raczej nie pod kranem",ale na pewno nie pod kranem.

W wiadrze(czymś do czego spuścisz wodę z akwarium),w każdym razie w wodzie z akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...