Skocz do zawartości

czarne wody, zabarwienie wody, problem (450 litrów)


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, od dłuższego czasu (półtora miesiąca) staram się stworzyć bw - pozostaje kwestia zabarwienia wody. Niby wszystko zrobiłem jak należy, a woda nadal nie jest herbaciana :

- szyszki olchy i liście dębu wrzuciłem od razu w ilościach 50 i 50 sztuk - brak efektu

- po 2 tygodniach znowu 50 szt szyszek - brak efektu

- 2 tygodnie temu wrzuciłem do filtra 3 opakowania torfu z filtrusa - brak efektu woda ciągle tylko leciutko zabarwiona.

 

Świecę tylko 2x54W przez 7h + oświetlenie nocne, twardości mam kh około 1 gh około 2.

 

Ph spadało co odczuł niestety narybek, a efektów brak.

 

Czy o czymś zapomniałem? Jakieś sugestie?

 

 

Ja mam jedną dość dużą sugestię.

Togaj - data rejestracji: 09.01.2011 13:31.

Rejestrując się akceptujemy regulamin, który mówi iż:

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Rok czasu to chyba wystarczająca ilość czasu na zapoznanie się z regulaminem, opanowanie go i zastosowanie się.

Niestety ostrzeżenie.

Kahl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph spadało co odczuł niestety narybek

Najpierw zbadaj i podaj pH po nocy i powtórnie zbadaj po 8 godzinnym naświetlaniu zbiornika bo :

-dokładając dalej liście ,szyszki drewno itp rozpuścisz w końcu swoją obsadę.

-jeśli pH spadnie poniżej 5 to już nie będzie twardości kh nawet to 1 a całe DIC przyjmie postać rozpuszczonego CO2.

-dodawanie kwasu zawsze rozjaśnia barwę roztworu(masz przykład dodawania cytryny do herbaty a dodawanie zasady powoduje ciemnienie barwy roztworu).

To co do tej pory robiłeś to obniżanie kh i pH.Chcesz zabarwić wodę to zostaw bufor kh taki by pH nie spadało poniżej 5,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, z tego co zauważyłem ph mam jednakowe i rano i wieczorem i wynosi 6,5

 

jeśli chodzi o kg=1 nie jest to taka informacja pewna, gdyż testami trudno już określać przy takich twardościach. gh na pewno 2

 

co ciekawe padają mi tylko otoski, ramirezy krewetki i razbory mają się dobrze

 

spróbuję kilka dni pod rząd wykonać testy może coś to pokaże, nie rozumiem tylko dlaczego ph miałoby być różne rano/wieczór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem tylko dlaczego ph miałoby być różne rano/wieczór

Ponieważ przy tak niskiej zasadowości (bardzo miękka woda)jaką masz kh ok.1 jest to bardzo prawdopodobne.

pH,kh,CO2 wszystkie te parametry są zależne od siebie.Dlatego w czasie gdy CO2 nie jest wykorzystywane do fotosyntezy,zadaniem kh jest zbuforowanie jonów kwasowych H+,gdy zaczyna brakować buforu to pH jedzie w dół.

Jest to zjawisko całkiem normalne w naturze. Tu masz dla przykładu tabelę str. 89 z Diany Walstad żeby to z obrazować zajrzyj.

http://www.oriol.pl/88-91.pdf

Jeśli nawet wyłączasz dozowanie CO2 na noc to i tak powstaje CO2 w zbiorniku z procesów biochemicznych,które nie będzie wykorzystywane w nocy,więc kh masz wyższe niż podajesz skoro buforuje skutecznie jazdę pH, to by oznaczało że dalej możesz dokładać garbników,celem zabarwienia wody,jeśli by odwrotnie to trzeba oprócz tego zadbać też o podniesienie buforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sęk w tym że w moim akwarium nie podaję co2, i nie mam też roślin (ma to być docelowo bw). Nie zauważyłem też żeby ryby pływały pod powierzchnią

I dobrze bo nie chodzi mi wcale byś tam miał rośliny tylko o kontrolę ph i kh przy dalszym dodawaniu garbników dla zabarwienia wody.(przykład był dla lepszego zrozumienia zależności miedzy tymi parametrami). Nie można bez końca zakwaszać zbiornika bez korekty buforu kh bo jak już Ci pisałem problemy zaczną się gdy te garbniki zbiją pH poniżej 5 co oznacza że cała DIC występuje w postaci CO2.(i woda się znowu rozjaśni).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem. Czyli optymalne ph kh i gh będą na jakich poziomach?

To tak jak masz może pozostać. Chodzi by tego nie zmienić przez dodawanie garbników.To najprościej będzie kontrolować pH w miarę dodawania garbników ,jeśli chcesz je utrzymać bez spadku a juz bezwzględnie nie obniżaj na ok.5 to trzeba dodać węglanu (uzupełnić kh) by pH znowu wróciło do tego poziomu co chcesz mieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem. Masz na myśli węglan wapnia? Jak go dodam to nie wzrośnie kh tylko ph spowrotem?

Powiedz mi też czy jak uzupełniam osmozą wodę odparowaną to dobrze robię? Bo z tego co mi sie wydaje to odparowuje tylko osmoza a minerały zostają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem. Masz na myśli węglan wapnia? Jak go dodam to nie wzrośnie kh tylko ph z powrotem?

Powiedz mi też czy jak uzupełniam osmozą wodę odparowaną to dobrze robię? Bo z tego co mi sie wydaje to odparowuje tylko osmoza a minerały zostają

Tak wyparowuje woda czysta bez minerałów i bez DOC.Ale nie lej takiej czystej osmozy bezpośrednio na faunę mieszaj ją z wodą ze zbiornika. Dodawanie węglanu trzeba zrobić ostrożnie małymi krokami by tylko uzupełnić sam bufor a nie wywindować kh no inaczej nie podniesiesz pH.Jak dasz za dużo to wzrośnie jedno i drugie.A woda ma pozostać miękka.Sprawdzanie testami niezbędne i kh i pH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...