Skocz do zawartości

Po co nam biotop?


waldiwaldi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam, po co tworzymy sobie biotop? Idziemy w ten sposób na łatwiznę by mieć jak najmniej problemów?

Ostatnio dobierałem sobie rybki do akwa które niedługo zawita do mnie do domu, szczerze powiedziawszy po wyborze rybek maksymalnie udało mi się ograniczyć obsadę do dwóch biotopów. Jednego mi się nie udało obsadzić, więc będzie mieszanina.

 

Tak naprawdę, co by mi dało stworzenie jednego biotopu dla rybek i roślinek? Co bym musiał zapewnić temu, by ten biotop dobrze funkcjonował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biotop jest to odtworzenie warunków w jakich żyją "żyjątka" (zwierzęta i rośliny). Myślę,ze odtworzenie biotopu nie jest możliwe a możliwe jest tylko takie dobranie ryb, innych zwierząt i roślin jakie występują w naturze.

Biotop największą satysfakcję daje tylko właścicielowi.Pomijam tutaj podejście naukowe.

Dobór rybek jest oczywiście łatwiejszy przy biotopie bo jak występują w naturze to i w akwarium powinny ze sobą "wytrzymać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebny jest żaden biotop by mieć ładne akwarium,ale ważne jest to by się kierować przy jego zakładaniu wymaganiom pod względem parametrów wody i oświetlenia jak i również o zadbanie o składniki pokarmowe potrzebne dla roślin.

Można tak skonfigurować obsadę roślinną i rybną gdzie te wymagania nie będą przekraczać granicznych wskaźników-tu polecam testy kropelkowe.

Nie mam nic przeciwko biotopom,ale jak dla mnie to tylko pokazanie się na forum i zachcianka.

Nie ma w tym nic łatwego i tak na 100% nie da się odtworzyć tego wycinka natury w sztucznych warunkach,mistrzowie i tu ich podziwiam długo z takimi rzeczami walczą by dojść do ideału.

Biotop to nic innego jak odzwierciedlenie naturalnych warunków jakie ryby i rośliny mają w przyrodzie,czy to łatwe?

Pokażcie swoje akwaria biotopowe.

Na tym forum znam tyko kilka osób które takie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie każdy początkujący akwarysty powinien najpierw sobie zadać pytanie, czy chce idealną syntezę, wycinek, z z jakiegoś obszaru geograficznego, czy też chce swoje wymarzone akwarium?

Generalnie za dużo na tym forum jest przywiązywania wagi by wyprowadzić z akwarium biotop. Możę nie mówi się tego wprost początkującemu na tym forum, ale przychodząc tu i czytając wszystkie poradniki, tematy na forum, itd, wyklarowała mi się logika, żeby dążyć do stworzenia biotopu. Mi to się nie udało. I dopiero teraz zacząłem się zastanawiać PO CO?

 

Myślę że nie potrzebnie aż tak dużą wagę przywiązywałem do idealnego biotopu. No ale na forum co krok pisze się o biotopach, nie trudno ulec sugestii biotopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzwierciedlić biotop nie jest łatwo.

Można dążyć do tego wizualnie, umieszczając właściwą obsadę flory i fauny, ale dochodzą jeszcze do tego parametry wody.

 

Powiem tak - każdy robi akwarium dla siebie więc kwestia polega na tym czy bardziej podobają się nam akwaria biotopowe, czy przez nas samych spontanicznie skonfigurowane.

 

Mi akurat bardziej podobają się te pierwsze. Czasem przesiaduję godzinami w necie i przeglądam filmy i fotki z naturalnych rzek i jezior tropikalnych.

Co prawda w moich szkłach występują tylko biotopów namiastki ale na chwilę obecną to mi wystarcza.

 

Niech każdy robi po prostu tak aby mu się podobało i miało to ręce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty w ogóle gadasz? Ja tam tematy o biotopach widzę baardzo rzadko. Nawet temat "biotopy" marnie idzie. Tematy o obsadach tego typu są sporadyczne. Więcej jest doradzania obsad ryb ładnie się prezentujących. No, ale jeśli chcesz dać np. Malawi + typowe Mieczyki, Gupiki no to sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty w ogóle gadasz? Ja tam tematy o biotopach widzę baardzo rzadko. Nawet temat "biotopy" marnie idzie. Tematy o obsadach tego typu są sporadyczne. Więcej jest doradzania obsad ryb ładnie się prezentujących. No, ale jeśli chcesz dać np. Malawi + typowe Mieczyki, Gupiki no to sorry.

Podam przykład, kupowałem ostatnio meble, szukałem sklepów z ekspozycją, trudno było mi je znaleźć. Jak już wszedłem w temat to okazuje się że "co krok" widzę (jak jeżdżę autem) sklepy tego typu.

To samo można powiedzieć tu, Ty jesteś już tu starym wygą i kwestii początkujących już nie zauważasz, patrzysz z innego punktu widzenia. Mi początkującemu na forum po przeczytaniu zauważam rzeczy które szukam i w tematach nawet nie związanych z biotopem też jest kwestia poruszana.

Nie chodziło mi o tematy gdzie jest w tytule biotop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tu już trochę siedzę i o biotopowych zbiornikach słyszę rzadko.

Jeszcze jeśli chodzi o ryby to się zdarza, ale roślin już prawie nikt nie dobiera pod tym względem. Raczej patrzy się na oświetlenie, niż biotop :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób używa skrótów myślowych i doradzając mówi, że np rybki nie są z tego samego biotopu mając po prostu na myśli, że wymagają zupełnie innych parametrów wody. Podobnie rzecz ma się z roślinami.

Dokładnie mam takie samo odczucie jak autor zauważył z używaniem nazewnictwa biotop. Można odnieść wrażenie, że biotop to coś lepszego, bardziej godnego uwagi. Trzeba mieć po prostu swój "rozum" i cierpliwie, wytrwale czytać i samodzielnie wnioski wyciągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt pojęcie biotop ,używane jest przeważnie w kontekście jedynie aranżacji zbiornika. A właściwie powinno odwzorowywać fizyko-chemiczne cechy wycinka środowiska naturalnego i to jest biotop.Dopiero w prowadzenie do niego organizmów żywych stwarza biocenozę.Więc jeśli ktoś podpisuje swój zbiornik akwarium biotopowe np.czarne wody,tanga itp.zamiast akwarium ogólne to niech się nie dziwi że tworząc dziwną biocenozę przez wpuszczenie ryb z całego świata,wielu będzie reagować ->ryba nie z tego biotopu.Więc nazywajmy sprawy po imieniu i problemu nie będzie.

 

nemo130: I to by było na tyle, zamykam. Jeżeli ktoś zechce coś dopisać proszę o PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...