Jump to content

Gupik , nagła zmiana płci.


Skalmar obłynos
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich .

W moim baniaku są 4 dorosłe gupiki i 4 małe

4x narybek 10mm

2x samica 50 mm

1x samiec 35 mm

no i najdziwniejsza samco-samica

tzn przez całe swoje życie rybka rozwijała się normalnie jej wygląd i ubarwienie brak gonopodium wskazywały na to że jest to samiczka , rybka osiągneła długość około35mm jest niemal taka jak samiec który jest pięknie wybarwiony ale kilka dni temu rybka tak jakby zaczeła zmieniać płeć , płetwa odbytowa zaczeła się sklejać i zmieniać w gonopodium ubarwienie na ogonie zaczeło się przemieszczać i rozrastać w stronę tłowia.

Czy Gupiki mają zdolność do zmiany płci ? wyczytałem że mieczyki i błazenki to potrafią ale czy gupik?

Jeśli są w stanie to zrobić czy może mieć na to wpływ niedobór samców w zbiorniku? I ryby samoczynnie uzupałniają braki ?

Zauważyłem też że owa rybka nie jest akceptowana przez żadnego dorosłego gupika samice jak i samiec przeganiają ją w kąt zbiornika.

Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co czytałem gdzieś tam to Gupik jest do tego zdolny.

Dopiero po pewnym czasie widać czy to jest samiec czy samiczka.

Nie wiem na ile to wiarygodne , jak coś to przymrużcie oko. :D

Ps. Niedawno powiększyło mnie się moje stadko o parę maluchów , także będę obserwował u siebie taką metamorfozę :D

Link to comment
Share on other sites

Dajcie spokój 3,5 cm samica zamieniła się w samca. ;) Ryba dojrzała i się wybarwiła i tyle bo miała być samcem.Napiszę w prost bo trzymam masowo na karmówkę te ryby,zdarza się że po dorzuceniu ryb nie spokrewnionych do hodowli w potomstwie "wystrzeli samiec",u którego cechy i ubarwienie pojawiają się później i jest to normalny samiec tyle że większy zdarzały się i ok.6 cm ale wcale wcześniej nie były samicami .

Link to comment
Share on other sites

Aha rozumie , rybka była brana z baniaka 300 litrów gdzie był mix gupików być może właśnie to taka wyjątkowa sztuka , mam dorosłego samca więc będe na nim bazował rozwój młodego samca , ciekawe jak duży urośnie ;) jak trochę podrośnie to dodam fotke.

Dzięki za pomoc .

Link to comment
Share on other sites

To tak na zakończenie powiem tylko tyle że czasem przeglądam taką stronkę na której zarejestrowanych jest wielu hodowców gupików,startują oni na różnych wystawach, tworzą nowe odmiany.Był tam taki temat o osiąganiu dojrzałości płciowej gupików i z tego co wyczytałem,to wiele zależy od odmiany.Różnica pomiędzy wybarwianiem się samców różnych odmian wynosi nawet 2-3miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...