Skocz do zawartości

Czystość w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Akwarium posiadam już ładnych parę lat ale nigdy nie zajmowałem się tym profesjonalnie. Chciałbym zmienić sytuacje bo lubię to zajęcie...

Przeczytałem kilka postów na tym forum i zauważyłem, że prawie zawsze robiłem błędy w obsadzie (głównie to wina sprzedawców, bo ich zawsze się radziłem), miałem za dużo rybek i gdy rosły to zdychały. Akwarium ma 40 litrów. Zbrojnik, jakiego wyhodowałem miał z 20 cm i niedawno padł :( sprzedawca wcisnął mi teraz 2 malutkie. Aż się boję co będzie później. Również dlatego chcę przejść na większe akwarium. Teraz do rzeczy, jedno z pierwszych pytań:

 

Zastanawia mnie jak Wy, posiadacze akwariów po 600 i więcej litrów utrzymujecie w nich czystość. W moim woda ma ładny kolor tylko przez kilka dni. Później jest już tylko gorzej. Dużo osadu zalega na dnie (kamykach, muszlach, żwirze). Niedawno kupiłem filtr zewnętrzny (wcześniej miałem taki zatapiany, wieszany na ściance) i zauważyłem, że częściej muszę go czyścić niż tamten i jest to bardziej czasochłonne. Wodę wymieniam równie często co kiedyś. Właśnie to mnie najbardziej w tym wszystkim irytuje. Nie lubię wymieniać wody i chciałbym to robić jak najrzadziej. Do tego to jest małe akwarium a ja chcę kupić większe w którym wodę wg mojej opinii wymienia się trochę rzadziej ale jest to zapewne wielki wysiłek. Jeszcze inna sprawa to sól do akwarium, po co ona jest, moje rybki są raczej w naturze słodkowodne, a sprzedawca mi radził sól...

 

Możliwe że problem u mnie stanowią glony, osad jest częściowo zielonkawy. Kupić antyglon? Jak je można wyeliminować ale w takim stopniu żeby było czysto a zbrojniki miały co jeść? Czy jedyne rozwiązanie to oddać zbrojniki? Napiszcie też jakie macie akwaria i jak często wymieniacie wodę.

 

Za parę miesięcy się przeprowadzam i chciałbym założyć jakieś duże akwarium, myślicie że ma to sens z moim "doświadczeniem"? Dam radę się obeznać w temacie? Czy lepiej poczekać i pojemność zwiększać stopniowo... Zauważyłem też że rybki morskie są bardzo ładne i mam pytanie czy akwarium słone łatwiej czy trudniej utrzymać...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej dasz rade, w wiekszym zborniku latwiej jest utrzymac rownowage niz w malym. Moje czynnosci przy 350 litrach ograniczaja sie do odmulania dna raz w tygodniu ,dzieki czemu wylewam 3 20 litrowe wiadra i tyle samo swierzej wody wlewam. Jak narazie nic pozatym:) aha, no i czyszczenie filtra ale to juz naprawde rzadko,chyba rzadziej niz co miesiac.Napewno znajdziesz kilka artykulow o pielegnacji.powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie:

skoro są te bakterie co filtrują wodę ze szkodliwych związków chemicznych i mam taki filtr z tymi ceramicznymi przewierconymi walcami to te bakterie miałem tam odrazu czy muszę je kupić? Przecież po każdym wyczyszczeniu filtra te bakterie zapewne giną (zosytają zmywane i przegrzane). Co mam powiedzieć w sklepie jak będę chciał to kupić? Normalnie "poproszę bakterie do filtrowania wody ze związków chemicznych"? A i druga sprawa to to, że te bakterie dostają się do akwarium chyba, no nie? Tam się nie będą rozmnażać i swoją obecnością zanieczyszczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te bakterie, pojawiają się w filtrze po co najmniej dwóch tygodniach działania filtra bez czyszczenia. Jak Ty to nazwałeś, te ceramiczne walce- (ceramika) czyści się baardzo rzadko- ja robię to raz na pół roku albo i rzadziej. Aby nie zabić tych bakterii płuka się wkłady z filtra w wodzie zlanej z akwarium- nie pod kranem we wrzątku, czy zimnej wodzie.

A bakterie do filtra spokojnie można dostać w sklepie, chociaż jeśli masz dojrzałe akwarium- kupowanie jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr czyści się w wodzie odlanej z akwarium. nie grozi wtedy zabicie bakterii. można czyścić też pod bieżącą wodą w temperaturze pokojowej ale tylko jeśli jesteś pewnein że nei ma w niej chloru, bo on właśnie zabija bakterie. bakterie tworzą się same w filtrze i w całym akwarium, a ich rozmnazanie w zbiorniku jest wręcz pożądane (filtr jest najważniejszy bo tam mieści się w tych porcelanowych walcach najwięcej bakterii.

 

jak już mówili poprzednicy. nie wymienia się całej wody w akwarium. postrzegasz pielęgnację akwarium jako pracochłonną bo robisz to nieprawidłowo. nigdy nie wylewa się całej wody. tylko robi podmiany (wlewanie świeżej wody w miejsce starej, około 20-30%) i odmula dno. w większym zbiorniku oczywiście odmulanie i podmiany robi sie rzadziej, bo akwarium "samo sobie radzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jakby nie było pracochłonna jest:)

To widzę że robiłem ogromny błąd bo zawsze wymieniałem całą wodę, ale rybki żyły więc wszystko wydawało się OK. A jak te wałeczki myłem w ciepłej wodzie z kranu i już tam nie ma tych bakterii to same się jakoś rozmnożą i zasiedlą? Tę gąbkę z filtra mogę w ten sposób myć?

 

I jeszcze mam nowe pytanie - o roślinach:

Jakie mam zastosować podłoże, teraz mam takie kolorowe kamyczki (około 2mm x 2mm x 2mm) a jak wiadomo rośliny potrzebują oprócz CO2 wiele innych rzeczy. Czy w takim czymś mogę je posadzić? Czy muszę mieć jakiś bio grunt czy coś w tym stylu?

 

Czy jakbym zastosował taki drobny piasek to odmulacz go nie będzie wsysał?

I z tego co wiem ten piasek trzeba na początku "wyparzyć", tak?

 

PS wątpię żebym miał te bakterie w akwarium bo zawsze cała woda była wymieniana i wszystko dokładnie czyszczone:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bakterie same się wytworzą. jeśłi chcesz je mieć szybciej możesz kupić tak zwany biostarter (to właśnie te bakterie).

wszystkie wkłady filtra najlepiej płukać delikatnie w wodzie odlanej z akwarium. tak jest najbezpieczniej (gąbkę też)

za każdym razem kiedy czyściłeś akwarium bakterie zaczynaja tworzyc sie od nowa. o to się nie martw na pewno się wytworzą.

mam takie pytanie. kiedy ostatnio wymieniałeś wodę?

 

możesz je podadzić. pozostaje kwestia estetyczna... czy aby na pewno chcesz mieć kolorowe kamyczki? warstwa żwiru powinna mieć 4 cm. roślinkom możesz dawać nawóz. albo w tabletkach, albo w płynie. to osobny temat, poczytaj w dziale o roślinach tematy o nawozach.

 

z drobnym piaskiem jest trochę problem przy odmulaniu, ale jeśli bedziesz to robić delikatnie może się uda. osobiście polecałabym jednak rezygnacje z piasku na rzecz trochę grubszego żwiru. piasek zależy skąd go weźmiesz. z zoologicznego wystarczy porządne płukanie (żeby syfki wymyć) i parzenie we wrzątku. jeśłi chcesz piasek z podwórka to musisz poświęcić procesowi czyszczenia więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co masz w filtrze myjesz w odlanej wodzie.

 

Wystarczy żwirek ale lepiej wymień na czarny bazaltowy. Lepiej się prezentuje. Jeśli jednak chcesz mieć super podłoże poczytaj to: viewtopic.php?f=5&t=4830 Rośliny potrzebują nawożenia. Ja np. używam Sera Florenette A. CO2 (np. bimbrownia) stosuje się przy mocnym oświetleniu akwa bo inaczej to nie ma sensu.

 

Piasku nie polecam bo trochę z nim roboty. Po pierwsze faktycznie trudniej się odmula a poza tym roślinom się gorzej rośnie ze względu na ograniczoną cyrkulację wody w takim podłożu.

 

Bakterie są cały czas ale po takich zabiegach jak robiłeś w akwa, to musisz poczekać aż się namnożą. Ewentualnie kup sobie Nitrivec za 9zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie. kiedy ostatnio wymieniałeś wodę?

wodę ostatnio wymieniałem 3 tyg temu.

 

możesz je podadzić. pozostaje kwestia estetyczna... czy aby na pewno chcesz mieć kolorowe kamyczki? warstwa żwiru powinna mieć 4 cm. roślinkom możesz dawać nawóz. albo w tabletkach, albo w płynie. to osobny temat, poczytaj w dziale o roślinach tematy o nawozach.

no faktycznie mi się to nie podoba, raczej przy "ostatnim tegorocznym restarcie" który teraz zrobię to zmienię na coś ciemnego. Jak bardzo sypki żwir proponujecie aby roślina miała dobrze i nie było problemów z odmulaniem? Bo ją też posadzę. Mam to zrobić tak żeby korzenie nie wystawały ponad podłoże i to wszystko? Te nawozy w tabletkach trzeba podkladać pod roślinę czy wystarczy wrzucić? I czy możecie mi coś na start zaproponować (chodzi o roślinę)?

 

te ceramiczne walce- (ceramika) czyści się baardzo rzadko- ja robię to raz na pół roku albo i rzadziej.

a gąbkę co ile muszę czyścić? Jeszcze mam problem z tym węglem czy tam torfem - co ile to wymieniać?

 

Jeśli jednak chcesz mieć super podłoże poczytaj to: viewtopic.php?f=5&t=4830

Czytałem to:) Ale mi chodzi głównie o to, żeby roślinka sobie rosła i nie była chora anie słaba. Nie musi być profesjonalnie. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirek bazaltowy o granulacji 2–4 mm będzie najlepszy.

Roslinki to zobacz sobie jakie Ci się podobają tutaj: viewtopic.php?f=5&t=4458 Napisz coś o swoim oświetleniu i wtedy coś konkretnego wybierzemy z Twojej listy.

Gąbkę czyścisz w razie potrzeby. Zaglądaj czasem do filtra i jak zobaczysz, że jest za bardzo zapchana to wtedy czyścisz.

Jeśli nie musi być super profesjonalnie to sam żwir wystarczy. Tabletki nawozowe zakopujesz pod korzenie roślinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam oświetlenia. Akwarium stoi w takim miejscu że jest w nim tak samo widno jak na dworze (jednak nie jest bezpośrednio na słońcu, żeby nie było). Kiedyś miałem oświetlenie ale szybko zrezygnowałem bo nie ładnie wyglądało. Jednak ze zrobieniem czegoś nie będzie trudno - jestem prawie elektronikiem, w rodzinie stolarze i niedaleko szklarz, bo wątpie żebym coś fabrycznego dopasował do mojego akwarium...

 

Więc doradź mi roślinkę (jakaś jasna, z dużymi liśćmi i szerokodostępna) i powiedz jakie oświetlenie jej zrobić:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie będziesz miał nowe akwarium, bo wyczytałam, że chcesz zmienić na większe? Jakie wymiary? Roślinki to na prawdę zobacz sobie w linku ode mnie bo mają być w Twoim akwa i Tobie mają się najbardziej podobać. Napisz propozycje, to odpowiem Ci które są łatwe w uprawie i dobrze dostępne. Jeśli chodzi o pokrywę i oświetlenie... Fajnie, że chcesz sam to zrobić :) Oświetlenie zrób ze świetlówek liniowych T8 lub T5. Powinno być łącznie 0,5 W/L. Polecam połączenie zwykłej świetlówki 6500K z Philips Aquarelle 10000K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się pomysł to z każdej roślinki się zrobi coś dobrego (no może nie z każdej ale większości). Tyle tam ładnych że 80% bym mógł wypisać. Jednak te najbardziej mnie urzekły:

Hemiantus zwyczajny

Heterantera paskowana

Języcznik australijski

Kabomba

Nadwódka dębolistna (szerokolistna)

Onowodek olbrzymi

Strzałka szerokolistna

Wgłębka wodna

Zwartka orzęsiona

Żabienica wielka

 

Te wyglądają na łatwe w utrzymaniu:

 

Tatarak karłowaty

Żabienica drobnokwiatowa

 

Co do akwarium to na pewno nie będzie mniejsze niż 100l ale za duże też nie będzie bo wywnioskowałem że jeszcze muszę dużo się dowiedzieć.

 

PS Wszystkim szczerze dziękuje za odpowiedzi. Przez te kilka godzin dowiedziałem się więcej o akwarystyce niż przez całe swoje życie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie z prostszych w uprawie i łatwo dostępnych polecam:

Hemiantus zwyczajny

Kabomba

Nadwódka dębolistna (szerokolistna)

Wgłębka wodna

Zwartka orzęsiona

Żabienica wielka

Żabienica drobnokwiatowa

 

Języcznik australijski jest owszem piękny (sama się przymierzam do kupna :) ) ale żeby zrobił ładny trawniczek trzeba mieć bardzo dobre i profesjonalne oświetlenie oraz nawożenie.

 

Tak na prawdę im większe akwarium, tym łatwiej je utrzymać w dobrym stanie.

 

Cieszę się, że mogłam jakoś pomóc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze tylko dodam, że pytałam o termin zakładania, bo boję się o dojrzałość Twojego zbiornika. w czasie dojrzewania skaczą niebezpiecznie związki azotu, co może potruć rybki. więc kolejna ważna informacja: należy mierzyć parametry wody (szczególnie jeśli zauważysz że rybki zachowują się dziwnie) ;) ph, twardość, no2, no3. w sprzedaży są dostępne testy kropelkowe i paskowe. kropelkowe są lepsze a paskowe mają kilka testów w jednym i są przez to w sumie tańsze. na początek możesz kupić paskowe dobrej firmy (ja używam jbl i jestem zadowolona), żeby zorientować się jakie masz mniej więcej parametry. jeśli coś wykracza poza podane normy to dobrze kupić test kropelkowy do tego konkretnego parametru (nie kupuj najtańszych testów, bo nie pokazują prawidłowych wyników i tylko wyrzucisz pieniądze).

 

zakładając nowe akwarium dobrze by było jakbyś przelał wodę (dojrzała) z obecnego i dopełnił nową. chyba że masz możłiwość trzymania przez pewnein czasu obu zbiorników i możesz poczekać z wpuszczeniem rybek do nowego zbiornika, aż ten dojrzeje i tak by było najlepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, że tak długo mnie nie było:))

 

akwarium założę jednak za około miesiąc...

i mam jeszcze jeden problem:

kupić gotowe czy może zlecić komuś wykonanie. Ta pierwsza opcja wydaje mi się rozsądniejsza i pewnie tańsza w wypadku pojemniejszego akwarium, chcę coś pewnego i bezpiecznego a nie fuszerkę:D.

Myślałem o czymś takim:

1. http://allegro.pl/item575004630_akwariu ... zarna.html + szafka - 645

2. http://allegro.pl/item574735953_akwariu ... quael.html + filtr - 650

3. http://allegro.pl/item585103183_akwaria ... ucent.html -350 + dojazd (ze 100)

 

i teraz mam problem. Taka pojemność wiąże się z dużymi naprężeniami. Nie chcę w domu powodzi i nie wiem czy mogę zaufać takim producentom. Jednak akwarium Aquael (mam jakieś przeczucie że to uznana marka, może się mylę) kosztuje o 300 zł więcej niż takie samo innej firmy(3). Chętnie wysłucham waszych opinii. Ta podstawka pod to pierwsze akwarium ładnie wygląda ale wydaje się mało stabilna na osi przód-tył. Szczerze mówiąc nie wiem czy jest sens dopłacać 300zł za coś takiego, skoro w rodzinie stolarz;). Nie chcę prostej szyby frontowej, ta wypukła wydaje się ładna. Może ktoś coś zaproponuje w tym przedziale cenowym. Pojemność jak największa, szyba profil, dobry współczynnik cena/jakość. Chodzi mi o sam zbiornik z pokrywą, nie o filtry, grzałki itd.

 

PS:

Warto kupić w sprzedaży wysyłkowej? Może ktoś z forumowiczów ma coś do odprzedania po okazyjnej cenie?:D

 

 

PS2:

Akwarium przygotuje pod wpuszczenie rybek i dopiero po jakimś czasie je wpuszczę. Wszystko pomierzę itp żeby nie było niespodzianek. Po jakim czasie rozpocząć pomiary? Kiedy to się powinno ustabilizować? Możliwości przelania wody raczej nie będzie bo się przeprowadzam i nie mam jak jej przetransportować, zresztą i tak jest duża różnica w pojemnościach... I jeszcze jedno: planuje trochę roślinek wstawić - czy będę musiał dostarczać CO2? Czy samo jakoś da radę? Czy może raczej na początek nie przesadzać z roślinami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zakładania akwarium - wykonaj to samodzielnie. Będziesz miał sporo radochy i satysfakcji jak już powstanie. Baniak powinien mieć solidne wykonanie, odpowiednie szkło np typu float, szyby 8mm i jeśli jest dobrze sklejone to będzie ok. Jest szeroki wybór na allegro i te wskazane przez Ciebie są ok. Ja zamawiałam w sklepie Malawi na allegro i przywieźli mi wszystko do domu, sprawdzili czy nie ma uszkodzeń i jest w porządku. Podstawka to bajer i zbędny wydatek. wystarczy mata pod akwarium, koszt na allegro około 14 zł lub nawet zwykła karimata lub płyta styropianowa. Polecam akwarium proste, wcześniej miałam profilowane i mnie oczy od patrzenia bolały. i traci się na litrażu. Poza tym zniekształca. Jeśli zamówisz akwarium z pokrywą standardową licz się z uzupełnieniem oświetlenia jeśli chcesz mieć bujną roślinność. Chyba, że posadzisz rośliny o niskich wymaganiach, wtedy to oświetlenie wystarczy i nawożenia CO2 nie potrzeba.

Zbiornik z filtrem musi dojrzeć co najmniej 3 tygodnie. W tym czasie pewnie zmętnieje Ci woda, ale się wyklaruje po kilku dniach. Rób w międzyczasie podmiany, roślinki niech już sobie tam rosną, pod koniec dojrzewania sprawdzaj parametry. Jeśli wszystko będzie jak należy możesz powoli zarybiać akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szafkę może zrobić rodzinny stolarz ;) tylko musi być naprawdę solidna ze wzmocnieniami. takie akwarium wypełnione wodą i żwirem jest bardzo ciężkie. ta czarna szafka z aukcji to mi sie nawet nie podoba. ma półki, a przecież będzie na pewno stało w salonie i sprzęty do akwarium leżące na półkach będą wyglądały nieestetycznie (niech rodzinny stolarz lepiej zrobi z drzwiczkami).

kupując na allegro zawsze masz trochę ryzyka że w transporcie akwa zostało gdzieś puknięte, ale większość osób jest zadowolona z akwariów kupionych na allegro. możesz zrobić testowe zalewanie gdzieś gdzie to nie przyniesie takich szkód (np ogród).

aquael to faktycznie marka, ale to nie znaczy że inne akwaria są złe. nie kupuj z gratisami typu filtr. nie ma to sensu. zwykle dają słebe filtry i lepiej będzie samemu wybrac i kupić osobno.

jesli chcesz coś kupić używanego załóż temat w dziele "kupię" i przejrzyj "sprzedam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naturalnie że sam będę urządzał ;) na tym polega przyjemność, chodziło mi o wykonanie zbiornika...

Czyli to za 350 będzie dobre?

Zapytam się jeszcze o koszty materiału do wykonania szafki, jak będą zbliżone to wezmę komplet.

Mi się właśnie podoba to że nie ma drzwiczek;) sprzęty planuje dać w drugim pomieszczeniu (wężyki pójdą przez ścianę), a jak nie wypali to zawsze coś się wymyśli.

Oświetlenie jak już mówiłem nie sprawi problemu.

 

Tak wykalkulowałem, że dam 350zł za akwa + dojazd (strata czasu, pieniędzy, nerwów itd) + na szafkę za materiał pójdą następne pieniądze to wyjdzie w granicach tych 650zł -- tak jak za taki zestaw przywieziony przez kuriera na gotowe. Więc skłaniam się ku opcji, by zakupić wszystko na tej aukcji za 650zł.

Mam jeszcze takie pytanie: czy nie wyjdę na idiotę urządzając akwarium 216l za 650zł (+obsada, dekoracja i filtry itp - na początek z 400zł)? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mam jeszcze takie pytanie: czy nie wyjdę na idiotę urządzając akwarium 216l za 650zł (+obsada, dekoracja i filtry itp - na początek z 400zł)? :)

"

 

nie :), właśnie te koszty z czasem potrafią nas zjeżyć bo się czasem okazuje, że przerastają zakup akwarium i szafki. sama rozbudowa oświetlenia już nie jest zbyt tania. filtr to też trochę grosza. I weź pod uwagę, że ciągle będziesz chciał coś udoskonalać, zmieniać, wymieniać, dokupować sprzęt dodatkowy itd, a to są koszty. . ale rozłożone w czasie na szczęście. Więc to 400 zł to i tak nie dużo jak na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po wielodniowych przygotowaniach, sadzeniu zalewaniu i kupowaniu, gdy usiądziesz przed tym swoim akwarium i będziesz czul ze było warto wydać te pieniądze to nie będziesz już sie martwił o pieniążki;] moje mnie tak relaksuje że nie oddałbym go za nic w świecie;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...