Skocz do zawartości

Co to jest i jak się tego pozbyć?


Trugor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To żeś mu doradził...

 

"Okrzemki

 

Świadczą o niedoborze oświetlenia i nadmiarze związków fosforanowych i azotanowych. Przy rozruchu akwarium mogą wystąpić w miejscach mocno oświetlonych mimo, że preferują słabe oświetlenie. Mają kolor brązowy i rozwijają się na szybach, roślinach (blokując im dostęp światła) oraz elementach dekoracyjnych. Przy próbie pozbycia się ich nigdy nie stosuj chemii. Okrzemki wytwarzają wtedy przetrwalniki i wracają po ustąpieniu chemii ze zdwojoną siłą. Można się ich pozbyć wzmacniając oświetlenie w akwarium. Zwiększając moc oświetlenia należy zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić bo zamiast okrzemek będziemy mieli zakwit wody. Dodatkowo należy zmniejszyć ilość substancji odżywczych przez częściową wymianę wody.

 

Okrzemki chętnie zjadane są przez Otoska Przyujściowego, którego kilka sztuk można wprowadzić do akwarium aby pomogły w walce. Przystępując do usuwania okrzemki najpierw należy usunąć go jak najwięcej metodami mechanicznymi np. zdrapując z szyby czy przez pocieranie palcami z liści roślin. Dodatkowo podmiana wody i dbanie o parametry wody powinny zatrzymać ich inwazję."

 

źródło: domowe-akwarium.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy okrzemki mogą wyglądać podobnie do martwych glonów zielonych (takie zielone kropki na szybie). Zostawiłem dużo takich glonów na dwóch szybach i dodałem potasu do akwarium do 20 ppm. Po dwóch dniach te dwie szyby zrobiły się właśnie takie brązowe. Wcześniej jak zaświeciło słońce to widziałem jak te glony "oddychały" - uwalniały się z nich takie same pęcherzyki powietrza jak z roślin. To brązowe co pozostało na szybach już nie oddychało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zastosować odbłyśnik do tych 60 W ??

 

Nie wiem jak pomoże Ci to w walce z okrzemkami , mam wyklejoną pokrywę folią odbłyskową w moim odczuciu światło jest równomiernie odbijane i jest widniej (różnica zauważalna gołym okiem) jak już napisałem problemu z glonami nie mam , rośliny może nie bujają 5 cm dziennie ale rosną ładnie i są zdrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...