Skocz do zawartości

Problem z glonami - proszę o pomoc


piter_m
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W moim nowym akwarium (założone 1 lutego) mam już od jakiegoś czasu problem z glonami.

 

Akwarium 63L, pokrywa standardowa, oświetlenie T8 2x15W, jedna świetlówka standardowa a druga Sylvania Grolux.

Drugą świetlówkę dołożyłem 21 lutego bo rośliny nie chciały rosnąć i gniły.

Oświetlenie 10 godzin od 10 do 20.

Filtr: Aquael Turbo 500

Grzałka: 75W z termostatem, temperatura 25*C

Nawozy Aqua Art: Macro GREEN, Ferro+, Classic oraz Carbo według dawek producenta.

Podłoże: piasek kwarcowy biały.

Woda: pH 7,2 GH >7*d KH 6*d NO2 0mg/l NO3 10mg/l

 

Flora:

Anubias Barteri Nana x3

Gałęzatka x1

Limnophila sessiliflora ~x30 sadzonek in-vitro

Mech Singapore

Moczarka Kanadyjska x11

Rotala Rotundifolia indica x12

Sagittaria subulata ~x45 sadzonek in-vitro

Wąkrota Białogłowa x6

Żabienica D’vall x1

Żabienica Rubin x1

Fauna:

Kirysek Pigmej x6

Krewetka Babaulti x6

Krewetka Red Cherry x7

Neon Inessa x14

Oprócz tego do dekoracji jeden duży kamień i trzy mniejsze tworzące grotę oraz dwie połówki kokosa obrośnięte mchem.

 

Problem polega na narastającej pladze glonów, zarówno na kamieniach, jak i roślinach oraz przedniej szybie. Glony pokrywają coraz to większą powierzchnię roślin, co ciekawe najwięcej koncentruje się ich na nowych przyrostach, im bliżej powierzchni wody, tym ich więcej.

Zamieszczam zdjęcia, aby łatwiej było to zrozumieć.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na kamieniach i roślinach glon ma kolor brązowy, brunatny.

Natomiast pojawiają się także pływające brunatne nitki zaczepiające się na roślinach, wyglądają trochę jak brudna pajęczyna. Także piasek zrobił się miejscami brązowy, nie są to odchody, ziarenka są wyraźnie ciemnej barwy.

 

Co to za glony i jak się ich pozbyć ?

Proszę o pomoc gdyż problem narasta, nie pomaga tu czyszczenie roślin i szyb, ani szczotkowanie kamieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A akwarium odmulasz?? Od 1 lutego tak świeciłeś??

Akwarium odmulam regularnie raz na tydzień przy podmianie wody.

Od 1 lutego świeciłem tylko standardową świetlówką 15W wbudowaną w pokrywę.

Dopiero 21 lutego dołożyłem dodatkową świetlówkę 15W Sylvania Grolux dla roślin, tak więc dopiero 12 dni mocniej świecę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Jak dla mnie ta brązowa paskuda to okrzemki. Nie lubię groluxów tak ze powiem że to na pewno jego wina :D.

A tak na poważnie to nie wiem czy to grolux miesza ale można założyć że tak.

W ramach testów odstaw Ferro+, Classic, podawaj makro przy podmianach czy dawkach dziennych tak jak stosujesz i EC. Zobaczysz czy to przypadkiem nadmiar nawozów nie powodował przyrostu brązowej paskudy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Jak dla mnie ta brązowa paskuda to okrzemki. Nie lubię groluxów tak ze powiem że to na pewno jego wina :D.

A tak na poważnie to nie wiem czy to grolux miesza ale można założyć że tak.

W ramach testów odstaw Ferro+, Classic, podawaj makro przy podmianach czy dawkach dziennych tak jak stosujesz i EC. Zobaczysz czy to przypadkiem nadmiar nawozów nie powodował przyrostu brązowej paskudy.

Właśnie też podejrzewam Grolux o tą całą inwazję, bo odkąd ją mam to właśnie poza roślinami zaczęły też o wiele częściej pojawiać się glony.

Grolux nie mogę odłączyć bo dwie świetlówki mam na jednym stateczniku elektronicznym.

Od jutra zmniejszam oświetlenie do 6 godzin dziennie oraz parę dni zastosuję tylko makro w najmniejszej dawce oraz EC tak jak radzisz.

Jak nie będzie przyrostu nowych glonów to stopniowo będę wydłużał świecenie o godzinę co tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmieniłeś światełko coś tam nawozisz ,ale to nie tedy droga .Proponuje zakupić teraz zestaw CO2 i sole niezbędne do nawożenia.To rozwiąże twój problem.Eksperymenty w obecnym stylu to błądzenie na oślep,szkoda czasu i kasyna to.Jeśli będziesz gotów służę pomocą na pewno będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...