Skocz do zawartości

Przyczyny powstania glonów


DiKei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

 

Na temat glonów bardzo dużo czytałem, wiec proszę nie zamykać tematu i nie odsyłać mnie to tematu o glonach.

Moje akwarium działa już od ponad miesiąca i od niedawna na liściach, kamieniach i szybie pojawiają mi się glony. Na kamieniach pojawiły się okrzemki, a na szybie brązowo-zielone plamy, zaś na roślinach pojawiają się nitki. Kamienie zostały wyszorowane, lecz po kilku godzinach okrzemki znowu się pojawiły, bądź po prostu szorowanie w ogóle nie pomogło. Z liści glony nitkowane staram się zdejmować, szyby także czyszczę ręcznie. Otoski nie do końca sobie radzą ze wszystkimi okrzemkami.

 

Akwarium 112l (80x35x40)

Oświetlenie: 2x18W 6500K - świeciłem 12h na dobę, w ostatnich dniach zmniejszyłem do 10. Teraz chcę na 3-5 dni całkowicie zrezygnować ze świecenia

Nawożenie - mikro, makro

Temperatura: 25-26 stopni

 

Rośliny jakie posiadam:

- moczarka (około 25 sztuk - większość małych, 5 dużych)

- nurzaniec

- lilaeopsis brasilensis (3 sztuki)

- roślina zwana orzechem (3 sztuki)

- mech jawajski

 

Obsada akwarium w moim podpisie. Podmiany wody - co tydzień 15-20% wody (ostatnio nawet częściej ze względu na rybią ospę).

 

Akwarium jest w miarę dobrze zarośnięte. Rośliny bardzo szybko rosną. CO2 nie podaję, ale mam zamiar wystartować wkrótce z bimbrownią. Filtr z deszczownią napowietrza akwarium.

 

Co może być powodem powstania glonów w moim akwarium? Nawożenie, zbyt długie świecenie czy brak CO2? Czy 3-5 bez światła i nawożenia pomoże? Czy w tym czasie w ogóle nie karmić ryb czy może podawać im małe ilości pokarmu?

 

Będę bardzo wdzięczny za rady. Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długo świeciłeś.

Jaką masz osadę?

 

Co do okrzemów to trzeba je po prostu mechanicznie usuwać i czekać aż przestaną wyrastać.

Co do glonów to powstają poprzez zaniedbanie akwarium. Podmianki robisz dobre, ale może coś tam zaniedbałeś...

Wstrzymaj się z nawożeniem, zmniejsz czas świecenia i czekaj na efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest w moim podpisie. Całkiem możliwe, że przesadziłem z karmieniem ryb i to mogło zaszkodzić, lecz często odmulałem dno, a kiryski też robią swoje, więc nie wiem czy to jest problemem.

 

Jak usuwać okrzemki jak szorowanie nie pomogło? Wygotowanie kamieni pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warstwa to granulat JBL wzmacniający rośliny, a druga warstwa to bazalt 1-4mm.

 

Czy kontynuować głodówkę u ryb i całkowity brak światła? Czy może po prostu ograniczyć świecenie do 8 godzin i karmić ryby mniejszymi ilościami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...