Skocz do zawartości

karłowatość ryb - prawda czy fałsz?


Rekomendowane odpowiedzi

mam w swoim zbiorniku 54l dwa skalary i zbrojnika niebieskiego, które są już u mnie około pół roku - miesiąc temu od Was dowiedziałam sie, że muszę je oddać, poszłam do sklepu zoologicznego, tam gdzie je kupiłam z propozycją wymiany/oddania za darmo, powiedziano mi tam, że jeżeli te ryby są już tak długo u mnie w akwarium to nie ma sensu oddawać ich do większego akwa, bo i tak nie urosną, więc mogą zostać w moich 54l

prawda czy fałsz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fałsz... ryba dostaje skoku gdy sie ją przeniesie z małego do duzego zbiornikai szybko rosnie pare cm a potem normalnym tempem ... nie słuchaj sprzedawców nigdy...

 

a karłowatosc często występuje przez zły dobór ryb.. nr pleco w 25L ... mieczyki w 40 .. i itd

 

Edit: karłowatośc polega na tym że organy rosną a ciało nie i poprzez takie działanie ryba cierpii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajoma miała dwa skalary w 60l. gdy postanowiła zlikwidowac załatwiłem jej zainteresowanego, teraz pływają w czterysta litrowym zbiorniku.

powiem wam że pierwszy raz widziałem tak skarłowaciałe ale myślę że jeszcze większą krzywdą dla nich było to że nie miały wystarczającej tem. ich płetwy górna i dolna nie były ładnie zaokrąglone lecz miały w jednym miejscu załamania na dole i do góry.czekam sam teraz z ciekawością czy się rozwiną,gdy będę miał okazję to zrobię fotę i tu wrzucę to zobaczycie.

ale myślę ze to nie jest 100% zasada,sam miałem w kiedyś 60l.parkę skalarów które wręcz inni podziwiali ale musiałem je oddac bo było mi ich żal potrafiły w miesiącu dwa razy jaja składac.

wiadomo że przy tym było trochę zamieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRAWDA

Ryby karłowacieją gdy nie mają odpowiedniej ilości miejsca. Brak odpowiedniej ilości protein w podawanym pokarmie również powoduje, że ryba nie dorasta do przeciętnych dla danego gatunku rozmiarów. Przez karłowacenie deformują się m.in. narządy wewnętrzne co utrudnia rybie normalne życie i funkcjonowanie.

 

http://forum.e-akwarystyka.pl/topics65/7757.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

znalazłam wypowiedzi, że ryby nie rosną, ale ich organy wewnętrzne rosną i to jest karłowatość - jak to jest możliwe? jak ryba nie rośnie to i organy wewnętrzne też nie rosną - wniosek: ryba przystosowuje się swoimi rozmiarami do wielkości akwarium

jeśli się mylę to proszę o podanie źródła do naukowych dowodów, czyli czy ktoś naukowo potwierdził, że przy karłowatości ryby jej organy wewnętrzne rosną nadal

kolejna sprawa - karłowate ryby chorują i szybko zdychają - i tutaj jeśli ktoś możne to potwierdzić jakimiś badaniami lub obserwacjami to również proszę o komentarz

co innego jak ktoś ma akwarium np. 50l i kupuje do niego 2 dorosłe skalary - tu się zgadzam ryby się męczą

lubię jak teoria jest poparta badaniami i w ten sposób udowodniona Wink więc proszę Was o wpisywanie potwierdzonych informacji, a nie powtarzanie tzw. "prawdy" oczywistej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co? jak Ci nikt linku nie poda do "naukowego" opracowania to nie oddasz ryb, bo nie będzie "dowodu" na to że trzymasz je w złych warunkach?

trudno o coś takiego jak "naukowe opracowanie" w internecie. tu właściwie wszystko może być fałszywe lub zniekształcone. jeśłi naprawdę Cię interesuje karłowacenie i naukowe potwierdzenie to sięgnij do książek i fachowych czasopism.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co? jak Ci nikt linku nie poda do "naukowego" opracowania to nie oddasz ryb, bo nie będzie "dowodu" na to że trzymasz je w złych warunkach?

trudno o coś takiego jak "naukowe opracowanie" w internecie. tu właściwie wszystko może być fałszywe lub zniekształcone. jeśłi naprawdę Cię interesuje karłowacenie i naukowe potwierdzenie to sięgnij do książek i fachowych czasopism.

rybek i tak nie oddam, a nie uważam że warunki mają złe, to jest kwestia ustalenia przez samych ludzi jakie warunki dla jakiej ryby są najlepsze,

jak sama wspomniałaś wszystko może być fałszywe lub zniekształcone również to, że na jednego skalara musi być min. 100l - a jak będzie 80l to już nie można?

no właśnie szukam takich książek (biblioteki również przeszukuję), bo chciałam w końcu znaleźć jakiś dowód na te wszystkie "prawdy oczywiste", które czytam na forach akwarystycznych - jeśli ktoś może mi podać tytuł to ja poproszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRAWDA I POPARŁEM TO SWOIM DAWNYM NIEDOŚWIADCZENIEM!! Gdy zaczynałem przygodę z akwarystyką miałem akwa 12l i tam trzymałem molinezje rybki rosły małe i szybko zdychały były skryte i cały czas się chowały i miały dziwne "guzy" na brzuszkach gdy mam akwa 100l ryby są o wiele większe smukłe i żyją długo a nie jak wtedy że żyły 2-5 miesięcy i zgon. Jak to cię nie przekona to już nie wiem. jestem pewien że gdyby twoje ryby miały ręce to by ci oczy po podbijały :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jednego skalara musi być min. 100l - a jak będzie 80l to już nie można?

a no nie można bo skalary potrzebują wysokich zbiorników minimum 50 cm (a takie wysokości mają zbiorniki od 140L bodajże) :P

Co do książek, radzę poszperać zwłaszcza w tych "przedpotopowych" książkach. Rybki Ci same nie powiedzą czy jest im u Ciebie dobrze, dlatego nie można zakładać że pomimo małego zbiornika rybkom na prawdę jest im w nich dobrze.Samo to że nie rosną jest już powodem do zmartwień, a czy rosną im narządy wewnętrzne? Jeśli nie wierzysz akwarystom poszukaj kontaktu z ludźmi uczonymi i ich zapytaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...