Skocz do zawartości

Rozmnażanie skalarów nie udane ...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Otóż mam parkę skalarów, która po raz piąty złożyła mi ikrę. W czym tkwi problem ? A no w tym że po raz piąty dzieje się to samo... Mianowicie, pierwszy dzień z rana ikra w porządku, pod wieczór 1/5 ikry spleśniała ... Na drugi dzień połowa z pozostałej ikry to samo, a na trzeci praktycznie cała reszta. Całe tarło przebiega (moim zdaniem) w porządku, składanie ikry przez samicę, i zapłodnienie przez samca. Lecz mam pewną myśl iż może to być niezapłodniona ikra. Czy ktoś wie co i jak zrobić ? Tarło przebiega (akurat dzisiaj już mam ikrę) w akwarium osobnym. Temperatura 25,5 stopnia. Akwarium 102l. Filtr Aquael Fan-2 (właśnie na nim ikra jest) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH : 7

GH : 15

KH : 14

 

Jeszcze zapomniałem wyżej dodać, że gdy pojawia się spleśniała ikra rodzice jej nie usuwają, zostawiają ją. W ten sposób zarażają się pozostałe. Parka jest stosunkowo młoda, Samiec jest ciut więcej niż średni, a samica połowa wielkości samca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przede wszystkim podnieś temp. na 28-29 st i umieść napowietrzanie w pobliżu ikry na pierwsze dni, potem nieco odsuń na ok 10-15 cm.

To, że rodzice nie usuwają spleśniałej ikry też może być przyczyną , ale są młode i może dlatego.

Jeśli się jednak uda i mode zaczną się wykluwać a filtr jest wewnętrzny, to może być problem, bo po wykluciu wciągnie młode , chyba, że założysz na niego pończochę i będziesz co dzień ją płukał .

Podaj pozostałe parametry wody -ważne NH i NO

A jesteś przygotowany na przyjęcie młodych - hodowanie i karmienie artemią ?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przygotowany na hodowlę. Teraz wiem że ikra była zapłodniona, bo zebrałem ją żyletką, i były oczka widoczne, lecz cała spleśniała. Napowietrzanie jest włączone w filtrze myślę że to może starczyć. Jedynym powodem co tu może być, wnioskując z odpowiedzi i mojego doświadczenia to wiek , a raczej rozmiar parki. Jakieś jeszcze wskazówki ? Może jakieś preparaty aby ikra nie pleśniała ? Tylko takie, które można lać kiedy w akwa wraz z ikrą są rodzice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz, to to, czy masz skalary hodowlane, czy zbliżone do dzikich.

 

Druga, to parametry - według mnie twardości masz za wysokie.

 

Trzecia- Przyjmijmy, że masz zapłodnioną połowe ikry, a drugą nie.

Niezapłodnione jajeczka powinny zostać usunięte przez rodziców, jeżeli tego nie robią, to jestem w 90% pewny, że masz parkę hodowlanych żaglowców. Pleśń przechodzi z niezapłodnionych jajeczek na te zapłodnione i efekt jest Ci znany.

 

Czwarta. Bierz pod uwagę, że hodowlane skalary mają multum wad genetycznych, przez co bezpłodność jest częstym zjawiskiem.

 

W naturze nie używa się żadnych preparatów, a w akwarystyce zależy nam na zapewnieniu jak najbardziej naturalnych warunków życiowych, więc chemii mówimy zdecydowane NIE! Możesz dodać trochę szyszek olchy; garbniki (w odpowiedniej ilości) działają dobrze na rozwój ikry i narybku (czyt. rozmnażanie np. P. innesi/ P. axelordi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Play,

z ciekawości zapytam co miałeś na myśli "zbliżone do dzikich", czy takowe są w ogóle dostępne ?

Ja już miałem kilka razy udane tarło i odhodowanie młodych, a rodzice na pewno były "hodowlane".

Pozdr

Dołączam się do pytania, też jestem ciekawa o co chodzi z dzikimi, bo mam samicę żaglowca i nie mogę znaleźć dla niej partnera (nie dobierają się), a ikrę składa co 2 tyg. już była 11 razy! Jest u mnie rok kupiłam ją jak była malutka normalnie z zoologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się nie chce wierzyć, że komukolwiek chciałoby się łowić skalary w Amazonce i kitować, że to pierwsze po "dzikich", ale może jestem w błędzie.

Co WY na to forumowicze ?

 

Michał84:Spam.Każdy post nie mający związku z założonym tematem zostanie odpowiednio nagrodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się nie chce wierzyć, że komukolwiek chciałoby się łowić skalary w Amazonce i kitować, że to pierwsze po "dzikich", ale może jestem w błędzie.

Co WY na to forumowicze ?

 

Michał84:Spam.Każdy post nie mający związku z założonym tematem zostanie odpowiednio nagrodzony.

Haha dobre. Popieram WojtkaP kto by siedział i łowił ryby do akwarium?? Do tego muszę ci powiedzieć, że mamy XXI w. i mamy ryby z ferm rybnych w zoologach, a nie z naturalnego środowiska. Poczytaj troszeczkę, bo większość pochodzi z ameryki.

 

Zgodnie z powyższym czerwonym - warn. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz, to to, czy masz skalary hodowlane, czy zbliżone do dzikich.

 

Druga, to parametry - według mnie twardości masz za wysokie.

 

Trzecia- Przyjmijmy, że masz zapłodnioną połowe ikry, a drugą nie.

Niezapłodnione jajeczka powinny zostać usunięte przez rodziców, jeżeli tego nie robią, to jestem w 90% pewny, że masz parkę hodowlanych żaglowców. Pleśń przechodzi z niezapłodnionych jajeczek na te zapłodnione i efekt jest Ci znany.

 

Czwarta. Bierz pod uwagę, że hodowlane skalary mają multum wad genetycznych, przez co bezpłodność jest częstym zjawiskiem.

 

W naturze nie używa się żadnych preparatów, a w akwarystyce zależy nam na zapewnieniu jak najbardziej naturalnych warunków życiowych, więc chemii mówimy zdecydowane NIE! Możesz dodać trochę szyszek olchy; garbniki (w odpowiedniej ilości) działają dobrze na rozwój ikry i narybku (czyt. rozmnażanie np. P. innesi/ P. axelordi).

 

Powiem tak : rybki kupiłem w zoologu (samiec cały czarny , samica marmurkowa) - pewnie kolory nie mają znaczenia, a genetyka, ale podałem. Rybki pierwszego pokolenia (F1) przynajmniej w moich okolicach nie są znane w ogóle . W zoologach ryby się kupuje na giełdzie hurtowo, bądź od indywidualnych hodowców i sprzedaje się dalej . Także Takowych rybek nie dostanę w swoich rejonach. Jak wcześniej wspomniałem ikra była zapłodniona, tylko że rodzice nie usuwają spleśniałej, dopiero usuwają po trzech dniach od zaczęcia pleśnienia. Myślałem żeby po złożeniu i zapłodnieniu ikry indywidualnie się nią opiekować, ale za takimi rozwiązaniami nie jestem... Uważam że rodzice muszą pełnić swoją rolę. A więc co mi polecisz żeby się udało ? Jakieś wskazówki ? Co zrobić w akwa ? Krok po kroku jeśli się da . Będę wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Włączając się do rozmowy to ryby w 100% ryby pochodzą z hodowli a nie z odłowu. Ale nie o tym chciałem. Kiedyś jaki mi skalary złożyły ikrę to po prostu wziąłem odciąłem liść i włożyłem go z tą ikra do słoika. Słoik włożyłem do akwarium tak żeby pływał po wierzchu i dorzuciłem do tego kamyk napowietrzający:) Wiem że to nie był dobry sposób ale z braku czasu i warunków do hodowania tych ryb chciałem tylko zobaczyć czy mi się wylęgną. I po kilku dniach miałem ok 100 młodych. Ale po następnych kilku dniech zdechły z braku warunków. Ale radził bym ci jak masz warunki zrób to samo tylko ikrę włóż do normalnego zbiornika. Daj do tego dobre napowietrzanie no i jak kolega wyżej radzi usuwaj spleśniałą ikrę.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...