Skocz do zawartości

Duże stężenie NH3 w malym litrażu


Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem na innym forum (niektórzy na nim sądzą że się znają co nie jest prawdą) , że w bardzo małych baniakach szybko robi się duże stężenie NH3 i dlatego trzeba robić często podmianki wody (2 razy w tyg.), nie wiem czy to prawda a mam narazie bardzo malutki baniaczek 13L z bojownikiem i chce sie dowiedzieć od was czy to prawda :help: .

 

Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc napisałem to pytanie w moim poprzednim temacie topic43410-50.html , czekałem 5 dni i nikt nic nie odpisał więc zostałem zmuszony do założenia tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duże podmiany również mogą doprowadzić do destabilizacji zbiornika.

Podmieniaj wodę ale w ilości 1 l i może być 2x w tygodniu. Przydałoby się mierzenie parametrów (szczególnie NH4 i NO2) i najlepiej jakby w akwarium było sporo roślin szybko rosnących

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta zasada -im mniejszy zbiornik tym trudniejszy w utrzymaniu stałych parametrów wody.

Dla przykładu wsyp łyżkę stołową pokarmu do dojrzałego zbiornika 10l a wsyp ją do 200l (bez ryb z takim samymi filtrami.W pierwszym zrobi się za kilka godzin szambo,drugi zbiornik bez problemu poradzi sobie z utlenieniem amoniaku.To praktyka i rozsądek ma podpowiadać ile nawozu (czytaj pokarmu można dodać do danego litrażu).

Tu masz kawałek książki Diany Walstad zajrzyj ;)

http://www.oriol.pl/77-79.pdf

A wiesz dlaczego bojek stoi w100ml wody w kubku w sklepie tygodniami i nie ma tam amoniaku->bo nie dostaje karmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze jest roslin duzo, na polowie podloza rosnie szybka rosnaca roslina, na drugiej polowie sa 2 lupinki kokosa i wokol nich trawa a na kokosach mech, jeszcze jest jedna plywajaca, wczesniej byly objawy nadmiaru azotu (roslinie zolkly stare liscie) ale przeszlo, teraz pletwy bojownika robia sie na kancowkach wyblakle a pozniej sie strzepia, mam jeszcze zbrojnika niebieskiego (cale szczescie mlody ma ok 4cm, mam nadzieje ze nie dostanie karlowatosci) i mu tez tylnia pletwa robi sie wyblakla ale sie nie strzepi, podejrzewam za ma to jakis zwiazek z parametrami, mam nadzieje ze wytrzyma jeszcze troche bo bedzie 200L, testow tez nie mam, mam pokarm w granulkach, daje okolo 10 granulkow dziennie, i jedna tabletke dla ryb dennych i skorupiakow, zmniejszyc jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze jest roslin duzo, na polowie podloza rosnie szybka rosnaca roslina, na drugiej polowie sa 2 lupinki kokosa i wokol nich trawa a na kokosach mech, jeszcze jest jedna plywajaca, wczesniej byly objawy nadmiaru azotu (roslinie zolkly stare liscie) ale przeszlo, teraz pletwy bojownika robia sie na kancowkach wyblakle a pozniej sie strzepia, mam jeszcze zbrojnika niebieskiego (cale szczescie mlody ma ok 4cm, mam nadzieje ze nie dostanie karlowatosci) i mu tez tylnia pletwa robi sie wyblakla ale sie nie strzepi, podejrzewam za ma to jakis zwiazek z parametrami, mam nadzieje ze wytrzyma jeszcze troche bo bedzie 200L, testow tez nie mam, mam pokarm w granulkach, daje okolo 10 granulkow dziennie, i jedna tabletke dla ryb dennych i skorupiakow, zmniejszyc jeszcze?

Bojek to typowa ryba ,która należy karmić pokarmami naturalnymi a wszelkie płatki czy granulki to tylko uzupełnienie diety,jednostronne karmienie tych ryb takim pokarmem nie sprawi że ryba będzie prawidłowo się rozwijała i dobrze się prezentowała a taki pokarm słabo strawiony będzie znajdował się w odchodach ,jeśli już nie wszędzie można dostać pokarmy żywe to można wszędzie kupić mrożone,dla jednego bojka i jednego małego zbrojnika 1 tabletka czy to vitabinu czy spiruliny i te 10 granulek to za dużo na taki litraż jak masz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...