Jump to content

Oświetlenie a glony/ akwarium 200l/ pyszczaki + FOTO


Recommended Posts

Witam, jestem nowy na forum, mam akwarium 200l w którym żyje ok 20 pyszczaków i 1 glonojad. 0 żywych roślin (każda próba aplikacji jakiej kol-wiek rośliny kończyła się jej śmiercią). temp. 26-27 stopni.

akwarium sprzątam raz w miesiącu (wyjmuje wszystko i myje, czyszczę filtr itd), czyścika do szyb używam codziennie. w akwarium znajdują się 4 głazy + sztuczne roślinki.

 

i mam kilka pytań:

 

-mam ogromny problem z glonami strasznie szybko się mnożą (po 2-3 dniach bez używania czyścika szyba jest zielona, po ok 3 tygodniach głazy są już zieluteńkie), może ma to związek z oświetleniem- mam 2 świetlówki(niestety nie wiem o jakiej mocy), jedna z nich jakiś czas temu spaliła się i kupiłem zwykłą w sklepie elektrycznym, i zauważyłem że świeci trochę innym kolorem. w akwarium świeci się światło ok 16 godzin dziennie (niestety musi się tyle świecić, bo jest to akwarium w firmie i jest ono naszą dekoracją/wizytówką)

 

-chciałbym aby w moim akwarium jednak były żywe roślinki, ale czy z pyszczakami to możliwe, co musiał bym zrobić aby mogły się roślinki przyjąć- nie być zjedzone, i jakie rośliny wybrać ?

 

-kolejnym problemem była/jest epidemia (chyba gruźlicy[matowienie łuski, wyczesz oczu, wychodzenie, niechęć do jedzenia, ospałość, śmierć]- ryby dość szybko padały, ale już jest ok, jednak co jakiś czas- co 3-4 miesiące powraca i umierają 2-3-4 ryby)

 

 

chętnie umieszczę zdjęcia mojego akwarium jeżeli będzie to konieczne.

 

pozdrawiam i liczę na pomoc, bo sam za bardzo na akwarystyce się nie znam.

Link to comment
Share on other sites

Widzę tutaj dużo więcej problemów niż z glonami, a jako że dział dobry, to też odniosę się do nich. No to po kolei:

mam akwarium 200l

Poproszę o konkretne wymiary.

w którym żyje ok 20 pyszczaków

Równie dobrze, mógłbyś napisać że masz tam 20 "ryb". ;)

Pyszczak, to nie gatunek, a gatunków pyszczaków jest masa, a wiele z nich znacznie się różni. Należy wiedzieć co się hoduje, jak nie wiesz - zapraszam do działu identyfikacja ze zdjęciami. Określimy co tam masz, czy w dobrych ilościach/ustawieniach i czy to się w ogóle nadaje do baniaka tej wielkości.

1 glonojad.

Dawniej w latach '80tych i '90tych zbrojniki w Malawi/Tandze, były standardem. Dziś już ich się tam nie spotyka. Akwaryści odkryli że ich hodowla w takich baniakach była karygodnym błędem. Biotopy Wielkich Jezior Afrykańskich, to środowiska z wodą twardą i zasadową. Zakładam że masz zbrojnika niebieskiego, rybę której przodkowie żyli w kwaśnych i bardzo miękkich wodach Ameryki Południowej. Są to wprost przeciwne parametry do takich jakich potrzebują pyski, nie da się tego pogodzić. Nie włożyłbyś pysków do biotopu BW, z zbrojnikiem nie rób odwrotnie. To że ryba jeszcze żyje, zawdzięczasz tylko temu że jest to jeden z najodporniejszych gatunków jakie występują w domowej akwarystyce.

 

Nie jest to także środek na glony, które to ta ryba je raczej w małych ilościach i to głównie w młodości. Bardziej brudzi niż czyści. Bezwzględnie do oddania.

akwarium sprzątam raz w miesiącu (wyjmuje wszystko i myje, czyszczę filtr itd),

Przede wszystkim:

- jaki masz tam filtr?

- w jakiej wodzie go czyścisz?

- co ile podmieniasz wodę, w jakiej ilości i na jaką?

- masz jakieś testy wody? Znasz jej parametry?

Tutaj może być pośrednie źródło i glonów i...chorób ryb. To bardzo ważny punkt.

czyścika do szyb używam codziennie. w akwarium znajdują się 4 głazy + sztuczne roślinki.

 

Sztucznych roślin, być nie powinno. Mogą tylko zaszkodzić.

-mam ogromny problem z glonami strasznie szybko się mnożą (po 2-3 dniach bez używania czyścika szyba jest zielona, po ok 3 tygodniach głazy są już zieluteńkie)

Zielone nitki, kropki, naloty?

może ma to związek z oświetleniem- mam 2 świetlówki(niestety nie wiem o jakiej mocy), jedna z nich jakiś czas temu spaliła się i kupiłem zwykłą w sklepie elektrycznym, i zauważyłem że świeci trochę innym kolorem.

Podaj długość świetlówek i to czy to standardowa pokrywa. Po tym określimy ich moc. Na nowej świetlówce są jakieś oznaczenia? O ile nie daje bardzo ciepłego światła, to powinna być ok.

w akwarium świeci się światło ok 16 godzin dziennie (niestety musi się tyle świecić, bo jest to akwarium w firmie i jest ono naszą dekoracją/wizytówką)

Nie wiem czy zaglonione akwarium jest dobrą wizytówką...w każdym razie, to chyba najbardziej dobitne źródło problemów. Normalnie w akwariach światło świeci się po 8-10h, maksymalnie jest to 12h. Świecenie przez większość dnia, to proszenie się o glony i jeśli to się nie zmieni, to sytuacja pozostanie jaka była.

-chciałbym aby w moim akwarium jednak były żywe roślinki, ale czy z pyszczakami to możliwe, co musiał bym zrobić aby mogły się roślinki przyjąć- nie być zjedzone, i jakie rośliny wybrać ?

 

Jest to możliwe, ale przede wszystkim trzeba zidentyfikować jakie pyszczaki tam hodujesz i wybrać odpowiednio twarde i niesmaczne rośliny, w stylu anubiasów.

-kolejnym problemem była/jest epidemia (chyba gruźlicy[matowienie łuski, wyczesz oczu, wychodzenie, niechęć do jedzenia, ospałość, śmierć]- ryby dość szybko padały, ale już jest ok, jednak co jakiś czas- co 3-4 miesiące powraca i umierają 2-3-4 ryby)

Zdrowe, silne, dobrze dobrane ryby, trzymane w dobrych warunkach, nie chorują masowo i nie umierają spontanicznie poza przypadkami padania ze starości. Coś musi być nie tak z akwarium, dlatego podkreślałem powyżej pytania o opiekę i parametry wody.

chętnie umieszczę zdjęcia mojego akwarium jeżeli będzie to konieczne.

Nie konieczne, ale bardzo mile widziane. ;)

pozdrawiam i liczę na pomoc, bo sam za bardzo na akwarystyce się nie znam.

Polecam: zakladanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy-t6354.html

Unikniemy wielu przypadkowych podstawowych błędów i tłumaczeń. ;)

 

I jeszcze taka mała prośba ode mnie, jako juniora - zaczynaj zdania z dużych liter. Wciśnięcie shifta nic nie kosztuje, a dużo przyjemniej będzie się czytało długie posty.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie, dziękuje za zainteresowanie już odpowiadam na pytania:

 

konkretne wymiary akwarium: 120x50x40

 

ryby:

ok 15x Pseudotropheus saulosi (pyszczak Saulosa)

ok 4x Labidochromis caeruleus

1x Pseudotropheus elongatus (pyszczak wydłużony)

1x zbrojnik (ciemny, nie niebieski- fotka)

 

mam filtr zewsnętrzny Fluval 405

czyszczę go w normalnej wodzie, pod kranem

podmieniam wodę co miesiąc (ok 1/5 zbiornika) na wodę z kranu o podobnej temperaturze do tej co w akwarium (26-27stopni)

nie mam żadnych testów wody, nie znam jej parametrów :(

 

glony jakie mam to głównie naloty

 

długość świetlówek 90cm

 

poniżej fotki

 

ps. naprawde zależało by mi na zywej roslinności tylko co dać . . . ?

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie zbrojnik do oddania zamęczysz go w tej wodzie akwarium jak dla mnie przrybione sztuczne rosliny no i czyszczenie filtra pod kranem tego się nie robi , glony to coś normalnego w tym biotopie jak chcesz ich mieć mniej to zastosuj absorbenty na po4 o ile dobrze pamiętam phosoguard i zmniejsz obsadę .

Link to comment
Share on other sites

jak mam czyścić filtr ?

absorbenty na po4 i phosoguard <-- co to jest ?

do ilu zmniejszyć obsadę ? teraz jest ok 20 ryb.

jakie żywe rośliny mógłbym dać aby ich paszczaki nie zjadły ;) ?

Link to comment
Share on other sites

Jest to zewnętrzny więc czyść jak spadnie przepływ w wodzie z akwarium odlanej do wiadra , absorbenty to takie jakby media filtracyjne jak nazwa wskazuje absorbują związki w tym przypadku po4 który jest jedną z przyczyn powstawania glonów pgosoguard to nazwa jednego z nich , obsadę jak na moje oko zredukowałbym do jednego gatunku P .Saulosi 3+7 ew 2 gatunki saulosi 1+3 i yellow 1+3 rośliny anubis, nurzaniec , bym proponował świetlówki możesz spróbować z barwa 10 000k ale zrezygnowałbym z roślin jedna 30w powinna wystarczyć

 

Edit :co do obsady to jeżeli masz możliwość sprzedania /zamiany to można pokombinować

Link to comment
Share on other sites

nie rozumiem jak mam czyścić ten filtr ? ja go rozbieram i czyszczę wszystkie gapki itd, co jakiś czas kupuje nowy węgiel itd. . .

co do roślin i świetlówki czyli albo mocniejsze światło i rośliny, albo bez roślin i inne światło czy jak ?

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi o to że źle czyścisz od strony technicznej.

Jak najbardziej czyść w dalszym ciągu jego elementy składowe i media filtracyjne jednak,

 

...rób to w wiadrze z woda odlana z akwarium!

 

Zmieniaj ją z 3 razy bo pewnie brud wypłukiwany z mediów filtracyjnych zanieczyści wodę,

więc jedno wiadro to za mało aby wymyć całość.

 

Przy temperaturze jaką podałeś nie powinieneś mieć problemów z utrzymaniem anubiasów oraz microsorium.

(o konkretnych rodzajach proponuje poczytać w internecie)

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...