Skocz do zawartości

obsada do 240 litrów


Sylwka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Półtora miesiąca temu mąż założył akwarium 240 litrów. Pan w zoologicznym doradził obsadę 2 pielęgnice papuzie, 2 bocje wspaniałe, 2 kiryski pstre, 2 glonojady, 2 sewerum, 2 duszki. Nigdy wcześniej nie miałam akwarium i w pełni zdawaliśmy sie na doświadczenie Pana zakładającego nam zbiornik. Tydzień temu wrócilismy z ferii i zastałam cmentarzysko (przez pięć dni akwarium bylo pod opieką męża kuzyna, tak jak reszta naszych zwierząt, którymi zawsze dobrze się opiekuje) rybki dostały ospy, chciał trochę wyczyścić i dolał lodowatej wody........, zapomniał wyłączyć oświetlenia.... Teraz zostały mi 2 pielęgnice, 2 kiryski, 1 glonojad, 1 sewerum i brązowy nalot, z którym walczę.........widoku umierających duszków nigdy nie zapomnę......... Prosiłabym o radę jakie rybki mogłabym dodać bo jak czytam o gatunkach, które miałam to wydaje mi się,że mają inne potrzeby i wymagania. Czy ktoś może mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie doprowadź do porządku to co już masz. Brązowy osad to najprawdopodobniej okrzemki - czyli brak światła lub nadmiar pokarmu . Duszki rzeczywiście fajne, ale cóż ,jakieś trudne te ryby.Mi tez jeden wyparował i już ich nie kupię. Moje 240 to trochę mało dla nich. A co do pielęgnic, hmm dwa gatunki , zresztą papuzie małe nie rosną , sam nie wiem , ja bym się zdecydował na sewerum. Na ten litraż się nadaje . Kirysy hmmm..od biedy mogą zostać choć to zupełnie inny biotop. Może po prostu powiedz co zamierzasz zrobić z tym co zostało i co byś ewentualnie chciała mieć. I opisz dokładniej akwarium. W jakim stanie jest teraz woda i ryby.

 

P.S Obsada doradzona przez sprzedawcę co najmniej na pograniczu science - fiction. Ale wcale mnie to nie dziwi. Oni zawsze doradzają bocje - notorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź na początek :) Rybki wygląda na to,że czują się dobrze. Woda podmieniona, lekarstwo dostały, dzisiaj znów podmieniłam ok 20 procent wody :) Wysypka zeszła, apetyt wilczy, wydaje mi sie nawet, że urosły. Chciałabym zostawić te co są napewno :) tylko nie wiem jakie dokupić. Pan w zoologicznym na siłe bocje wciska, chociaż czytałam, że powinny mieć minimum 300 litrów zbiornik, są piękne ale nie chcę męczyć żadnego stworzenia, później proponuje czukuczana... mniejsze ryby zdecydowanie odradza. Nie wiem co myśleć. Nie znam gatunków.

 

Proponuje jeszcze frontozy..

 

Edit

 

Jeżeli chodzi o sam zbiornik to są w nim dwa wielkie korzenie, dwa duże kamienie, jeden wapień taki z dziurami za którym ryby lubią się chować, sześć roślin, trzy duże i trzy małe, okrzemki poczyściłam gąbką z szyb i roślin, kamienie powyciągałam i też wyczyściłam. Czytałam,żeby kupić rybki kosiarki wtedy do końca się tego pozbędę. Szukam porad gdzie się da Kolega proponuje dokupić jedną sewerum i parę molinezji. Co człowiek to inne propozycje dlatego szukam wsród doświadczonych

 

nemo130: Używaj opcji edytuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mąż dzisiaj wrócił do domu z rybkami. 10 sztuk brzanek zielonych, 2 sztuki jakieś sumo rekinki i 2 szt nie pamięta czego, jak dla mnie wyglądają jak śledzie. Akwarium się ożywiło, zobaczymy jak będzie. Najgorsze jest to,że ciężko o fachowe porady a uważam za okrucieństwo uczenie się metodą prób i błędów na żywych stworzonkach :/ Więc mam nadzieję, że ta obsada będzie sobie żyła długo i szczęśliwie. Pzdr. Sylwka

P.S do nemo130

Nie mam pod ostatnią wiadomością opcji edytuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Zanim zamieszkały pierwsze rybki,dojrzewało przeszło dwa tygodnie. Co do kirysków to nie pierwsza opinia, że inny biotop ale jakoś świetnie sobie radzą :) Mam nadzieję, że dzisiejsi nowi mieszkańcy też dadzą radę. Te śledzie o których wcześniej pisałam to brzanki rekinki czy coś takiego. Jestem zupełnym laikiem i pozostaje mi tylko duuuużo czytać i szukać porad gdzie się da. Jeżeli kiryski będą dobrze się rozwijać napewno dokupię następne.

Czy mogę dokupić kosiarki, żeby się rozprawily z okrzemkami?

I na tym chyba bym poprzestała, przecież one urosną i nie chcę, żeby było za ciasno.

 

Witam 02-04-2012

W tej chwili obsada to 2 papuzie, 2 brzanki rekinie, 2 sumiki rekinie, 10 brzanek zielonych, 2 kirysy, 2 sewerum, 2 kosiarki i 1 glonojad :)

Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale dobrze sobie radzą, nic się nie dzieje złego i mam nadzieję, że już przykrych niespodzianek nie będzie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...