Skocz do zawartości

Media filtracyjne


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o porady jak ułożyć media filtracyjne. Używam produktów MHK Filtus: Nitras (glinka wypalana), Ceram Bio (ceramika), Zeos i watę perlonową. Posiadam filtr wewnętrzny w zbiorniku 60l aquael pearl, składający się z 3 koszyczków poj.250 g. Przez ostatnie pół roku układałem w kolejności:

1. koszyczek sama wata perlonowa, żeby nie rozgrzebywać filta i łatwo czyścić 1xtygodniu, 2. koszyczek zeolit ok 120g na dnie,na górze ceram bio, 3 koszyczek na dnie 100g nitras i ceramika.

Drugie moje pytanie brzmi: przez jaki czas można uzytkować wkłady ceramiczne i watę perlonową? Pewne żródła podają, że co 6 miesięcy należy wymieniać połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok z keramzytem to dobry pomysł, ma nawet więcej miejsca na osiedlanie bakterii. Ale nasuwa mi się kolejne pytanie. 100g zeolitu na 60 litrów zbiornika wystarcza na ok 5 miesięcy, nitras-glinka należy wymieniać co 3 miesiące. Na ile wystarcza ceramika (ceram-bio z Filtusa) i keramzyt, kiedy należy wymienić wkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

 

Odgrzebię ten temat by nie tworzyć nowego.

 

Przymierzam się do wymiany mediów w swoim JBL e1501. 4 koszyki po 1 L ( tak bynajmniej są pakowane oryginalne media JBL)

 

Obecnie jest standard, czyli:

 

- Gąbka

- JBL Micromec (bio Kulki)

- JBL Micromec (bio Kulki)

- JBL Cermec (Rurki ceramiczne)

 

Rozważam też nowy filtr jakiś mniejszy typu EHEIM CLASSIC 2213(250) PLUS by jechać na dwa.

 

 

Ale co do mediów.

Chciałem zakupić zamiast Ceramiki 1L to Seachem Matrix - 1L

Niby wszyscy zachwalają ten Matrix ,a podobno to wszystko i to samo... Czytałem też, że ceramika to lipa.

 

Oraz chciałem zastosować Seachem - PURIGEN 250ml jeśli 100 ml jest do 400L to 250 ml na moje 280L będzie ok. Szybko się nie zużyje.

 

Ogólnym zamysłem jest zbicie NO3 bo nawet po RO jest ok 25.

 

250 ml jest małe ,więc można na wierzch położyć nawet na ten Matrix.

 

Bo jeszcze jest coś takiego jak JBL NITRATEX PAD, ale nie wiem czy warto to stosować. Bo to normalna żywica pewnie jonowymienna.

 

Postaram się z Tym walczyć w akwa. Bo jak to za bardzo nie pomoże to za RO dodam narurowy z żywicą.

 

Ale z relacji wynika, że połączenie Matrix-a z Purigen-em powinna utrzymać mi coś ok. 5 mg/l NO3

 

Po takim zabiegu rozważę dodatkowy filtr... bo też już się naczytałem o nadfiltracji... czy warto stosować więcej filtrów.

 

Napisane chaotycznie bo w ukryciu przed kierownikiem w pracy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...