Jump to content

jak dobrze spreparowac kokosa ?

damianoos
 Share

Recommended Posts

Ja go preparowałem tak :

Na samym początku dobrze go myłem gorąca wodą, następnie dawałem go do głębokiego garnka (cały kokos musi być zakryty) do wody dodajesz 1 łyżkę stołową soli i gotujesz przez 1h (garnek powinien być przykryty) następnie jeszcze raz go szorujesz pod gorącą wodą i możesz go dawać do akwarium bynajmniej ja tak robiłem i wszystko mi grało, możesz pogotować 1h pozniej wylać wodę i zagotować 1h od nowa.

Heh ja tam nie wiem po co gotować całą godzinę. Kiedyś zrobiłem test z 2 łupinami kokosa.

Jedną gotowałem 30min w soli, drugą 1godz. i 20min. Później ten pierwszy 15min w zwykłej wodzie, a drugi 30min w zwykłej wodzie i powiem wam, że nie widzę różnicy.

Oby dwa kokosy leżą na dnie akwarium już od ponad 3 miesięcy i z żadnym nic się nie stało.

OK to zrobie tak jak Ty. a takie jeszcze pytanie. mam kamien ladny w ksztalcie jajka i chcialbym na gore tego kamienia przykleic/przyczepic tego kokosa. jest jakas mozliwosc tego czy nie da sie zrobic tego bezpiecznie dla ryb ?

Kombinujesz...

Wszystko się da np. za pomocą sylikonu akwarystycznego ale jak do kokosa dasz wodę aby nie wypływał to jak nie będzie obiegu wody to zacznie w nim gnić, a jak uszczelnisz aby w kokosie było powietrze to Tobie wypłynie więc ja bym nie kombinował.

preparowanie kokosa?

Ja zwyczajnie w środku wyskrobałem z resztek miąszu umyłem wrzyciłem do wrzątku i tyle.

Co do barwienia. Łupina ma swój naturalny barwnik, który wydziela się podczas wysokiej temperatury. Podobnie jak z herbarą, w gorącej wodzie zaparzy się a w zimnej tak intensywnego koloru nie otrzymasz. Więc bez obaw, czarnej wody nie będziesz miał.

• 2 years later...

Drugi dzień walczę z kokosami, które mają posłużyć za kryjówki dla ryb. Założyłem, że chcę mieć tylko jeden otwór i doszedłem do następujących wniosków:

Do zrobienia dziury w kokosie nie używajcie młotka, cały kokos Wam popęka i to nie w miejscach gdzie chcecie, a w miejscach gdzie jest słabszy. Polecem brzeszczot i odpiłowanie kawałka, który Wam pasuje i chcecie mieć w jego miejscu wlot do kryjówki.

Jeżeli nie zależy Wam na mleczku(pyszne:)) i wiórkach wybierzcie kokos, który lata w środku jak grzechotka - tzn. że wysechł miąższ i nie będziecie musieli go odrywać od łupiny co jest dość upierdliwym zajęciem. Po zrobieniu dziury wystarczy wyjąć wnętrze, a jeżeli jest za mały wlot, to połamać miąższ na mniejsze kawałki.

Jeżeli zdecydujecie sie na kokos "bez grzechotki", czyli dobry, zróbcie dziurę wiertarką w miejscu jednej z trzech kropek, wylejcie mleczko i brzeszczotem obetnijcie wybrany fragment, następnie twardym nożem lub dłutem wybierzcie miąższ, jeżeli okaże sie to za ciężkim zajęciem, warto wygotować kokos z miąższem - 40min (ja przynajmniej tyle gotowałem) i potem wybrać miąższ, po gotowaniu jest trochę łatwiej to zrobic.

Dalej standardowe obgotowanie i kokosy są gotowe:)

• 1 month later...

Ostatnio właśnie też preparowałem 3 kokosy, ale zostawiałem sobie mleczko i miąższ (wykorzystany do malibu :D). Wybrałem oczywiście kokosy chlupiące w środku. Do robienia dziurki nie potrzeba wiertarki, zawsze jeden korek z tych trzech jest miękki i można bez problemu go wydłubać nożem. Później odciąłem brzeszczotem końcówkę, bez większych problemów ostrym nożem wydłubałem miąższ. Później gotowałem w słonej wodzie przez ok 40 min, opłukałem i do akwarium. Od razu znalazły lokatorów :)

Ja proponuję użyć wiertła do drzewa takie z widełkami, wchodzi jak w masło. Jeśli gotujecie w soli to pamiętajcie potem jeszcze raz wygotować, niektóre ryby są wrażliwe na sól.

Edited by Wieko