Skocz do zawartości

Rozmnażanie Karlików szponiastych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

 

Mam akwarium 40L (30x25x50)

 

Chciałbym kupić sobie kilka około 4-5 szt Karlików i chciałbym je rozmnożyć.

Obecnie w akwa jest 3 dorosłe molinezje w tym 5 małych i 3 małe zbrojniki (tym czasowo)

 

Moje pytania;

-czy uda mi się je rozmnożyć ?

-co mogę zrobić żeby miały odpowiednie warunki do rozmnożenia ?

-czy ikra będzie bezpieczna ?

-jak zapewnić optymalne warunki dla ikry i żabek tak żeby rybki też dobrze się czuły ?

 

Liczę na szybkie odpowiedzi ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 10 lat temu udało mi się doczekać na skrzek.

Zupełnie przypadkiem.

 

Miałam wtedy w akwarium tylko karliki i traszki chińskie, które się pięknie rozmnażały :)

 

Skrzek pływał luźno po akwarium, czarne kuleczki jeśli dobrze pamiętam. Udało się nawet doczekać na kijanki.

No i tu zaczęły się schody :( 100% padło z głodu, bo nie miałam pojęcia czym to karmić!

 

Wg mnie - jeśli chcesz rozmnażać, to nie możesz mieć w akwarium ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo też widzę jakoś taki kotnik dla karlików.

Wg mnie, jeśli już pojawi się skrzek, a w akwarium masz tylko karliki, bez ryb, to kijanki powinny być bezpieczne, w naturze raczej chyba żaby nie zjadają swoich dzieci :) (bo traszki np zjadają jajka swoje i innych traszek)

Myślę, że są jakieś fora o tematyce bardziej terrarystycznej i tam może by było więcej osób w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam 4 karliki w osobnym akwarium 25 litrów i w przeciągu 3 lat skrzek miałem co najmniej 20 razy. Czasami po obfitym karmieniu składały 2 razy w przeciągu dwóch tygodni, ale liczba jajeczek była mniejsza. To żaden problem doczekać się skrzeku, sztuką jest wyhodować kijanki, które są strasznie wybredne co do pokarmu. Oczywiście dorosłe z chęcią zjadają zarówno skrzek jak i małe kijanki, których często masę pływało u mnie w akwarium. Dajesz 4 sztuki do osobnego akwarium, ja mam 1 samca i 3 samiczki i samiec kopuluje z wszystkie samiczkami. Gdy złożą skrzek odławiasz żabki i po dwóch dniach wylęgają się kijanki. Są małe ale dobrze widoczne, całe czarne ze srebrną kropeczką, nawet na czarnym żwirku da rade je zobaczyć. Problem polega na tym, że małe są drapieżnikami i musisz im podawać pokarm żywy. Najlepsze efekty, tzn najdłużej żyły maluchy karmione pierwotniakami, ale niestety nie udało mi się żadnej doprowadzić do stanu dorosłości. Następnym problemem jest pleśnienie skrzeku które zdarzało mi się nawet w akwarium z odpowiednimi warunkami, tj z napowietrzaniem, prawidłowym składem wody. Nie mówię, że jest to niemożliwe, bo znam ludzi którym się to udało, ale jest to na pewno ciężkie zadanie, które początkującemu zapewne się nie uda, ale próbuj :) W końcu może ci się uda. Jeśli tak chętnie obejrzałbym wszystkie fazy rozwoju od kijanki do dorosłej żabki. Pozdrawiam, mam nadzieje, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...