Skocz do zawartości

Mniej problemowy system podmiany wody w akwarium i pytanie


Witold Strycharz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ cotygodniowa podmiana wody stwarza pewne problemy umyśliłem sobie jak wysiłek przy tym ograniczyć do minimum nie jest to rewolucja ale nie wiem czy ten system nie ma pewnej wady związanej z filtrem otóż wyglądać by to miało tak że w instalacje filtra zewnętrznego wpiąłbym 3 zawory i trójnik a wąż wychodzący z trójnika umieścił bym w wiadrze o poj 14l wszystko jest pokazane na załączonym rysunku. Podmiana polegała by na zakręceniu zaworu dolotowego do filtra i odkręcenie tego do wiadra grawitacja załatwi już potrzebne siły do tego by wypompować wodę do wiadra gdy to się już stanie zamknę zawór i wyjmę wiadro następnie włożę drugie które będzie pełne świeżej odstanej wody zakręcę zawór wylotowy z akwarium a odkręcę ten doprowadzający wodę do filtra pompa przepuści świeżą wodę przez filtr i wleje ją do akwarium i tu moje pytanie czy świeża woda nie zniszczy flory bakteryjnej filtra ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum to taka woda po przejściu przez filtr powinna się o te właśnie bakterie wzbogacić, ale na pewno w ten sposób zuboży filtr. Czy całkiem zniszczy florę bakteryjną w filtrze, nie wiem. W końcu następnie będzie przez filtr przelatywać woda z bakteriami, które tak czy siak tam osiądą. Możliwe, że jest jakiś sposób, aby zbadać filtr pod kątem obecności w nim bakterii po Twoim działaniu - w końcu ktoś kiedyś jakoś te bakterie odkrył...Ale to tylko moje przemyślenia, żaden konkret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie duzo roboty a efekt pewnie bedzie taki sam, jak postawisz wiadro z odstana woda nad akwarium ( wystarzczy 20 cm ) i zassiesz wode wezykiem, ona sama sila grawitacji wleci do akwarium. ten system moglby byc dobry. zawsze zmiana wody wplywa na flore bakteryjna. wiec ja wymieniam maks 20 % na 2-3 tygodnie. jak wczesniej pisalem - duzo roboty, marny efekt...

 

Możliwe, że jest jakiś sposób, aby zbadać filtr pod kątem obecności w nim bakterii po Twoim działaniu - w końcu ktoś kiedyś jakoś te bakterie odkrył...Ale to tylko moje przemyślenia, żaden konkret.

owszem, mikroskop i musisz wiedziec jak te bakterie wygladaja. tylko zalezy jak one sa duze, i czy zwykle domowe (?) mikroskopy je wykryja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie jest ten problem że wiadro musi być na wysokości prawie 2m i nie mam gdzie go postawić na tej wysokości jak na razie ratuje się 2 stołkami i grubymi książkami ale to niezbyt dobre rozwiązanie :( poza tym wtachać 15l wody to tez nie lekkie zadanie zwłaszcza że podmieniam wodę w 2 akwariach i w sumie wymieniam ok 45l wody a możliwość robienia tego z poziomu podłogi jest kuszące :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co nie widzę potrzeby by go odmulać ponieważ w zasadzie na dnie nie mam czego jakoś wszystkie odchody chyba zostają przerobione :)

To ja proponuje małą próbe. Porusz żwirkiem tak na 3 centymetry w głąb... Z reguły można się zdziwić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...