Jump to content

"Wata" na roślinach

ja_chce_bocje
 Share

Recommended Posts

Witam,

od jakiegoś czasu mam problem ze startem zbiornika. Przy pierwszym podejściu po tygodniu od zalania pojawiły się strzępki "waty" na roślinach. Myślałem jednak, że to samo przejdzie podobnie jak pleśń z korzeni. Niestety jakieś 3-4 dni później każda roślina, podłoże, kamienie, filtr itd. były tym pokryte. Ostatecznie zrobiłem restart. Rośliny poszły do kosza, cała reszta reszta została starannie umyta i wyparzona wrzątkiem.

We wtorek 14 lutego zalałem zbiornik ponownie. Po jakimś czasie problem powrócił. Staram się mechanicznie zdejmować "watę" z miejsc na których go zauważyłem oraz odławiać z toni wodnej w której swobodnie się przemieszcza. Z dnia na dzień robi się tego coraz więcej. Boję się, że znowu będę musiał zrobić restart zbiornika.

Czekanie nic nie da, ze względu na to, że rośliny pod "watą" zaczęły obumierać.

Wymiary

- 70x30x40h,

Filtracja i ogrzewanie:

- Aqua El Fan-1 Plus (maksymalne obroty),

- Aqua El SafeZone 100W (temp. w akwarium około 24 st. C),

Oświetlenie

- 1x Sylvania Grolux 18W/T8,

- 2x Juwel DayLight 18W/T8,

- Czas oświetlania: 6h,

Podłoże

- Aqua El Aqua Grunt,

- Piasek kwarcowy czarny,

- Kulki gliniano-torfowe,

Ozdoby

- Zielony serpentynit,

Chemia

- Przy podmiance wody: BacterLife oraz Haloex firmy Waterlife wg zaleceń producenta,

- Easy Carbo (do tej pory 1,7 ml, obecnie 3,4ml ml/dzień),

- Nawóz z giełdy łódzkiej (Start), zawiera K, Mg, Fe, Mn, B, Cu, Zn, Mo. Stosuje wg zaleceń tzn. 8,4ml na tydzień.

Flora

- Elodea/Egeria densa,

- Ceratophyllum demersum,

- Alternatea colorata,

- Rotala rotundifolia,

- Hemianthus callitrichoides cuba (in-vitro),

- Staurogyne (in-vitro),

- Glossostigma elatinoides (in-vitro),

- Pogostemon helferi (in-vitro),

- Sagittaria subulata (in-vitro),

- Lilaeopsis Brasiliensis (in-vitro),

- Rotala wallichii,

- Pistia,

- Limnobium,

- plus kilka innych roślin,

Fauna

- Nawet ślimaków brak :)

Część z nich zamierzam wyciągnąć ze zbiornika po tym się ustabilizuje. Chciałem dziś dosadzić Vallisneriei i Limnophile sessiliflore. Jednak nie wiem czy jest sens.

Poniżej kilka fotek "waty":

Dołączona grafika

Dołączona grafika

(Brunatny kolor może wynikać z obecności kulki gliniano-torfowej).

Proszę o podpowiedzi, co mogę zrobić, aby problem zniknął. Z góry dziękuje za pomoc.

Wiem, że zbiornik jest jeszcze niestabilny. Poprzednio też tak było. Po tygodniu nie miałem co zbierać... Żadna roślina się nie utrzymała. Z dnia na dzień była coraz większa warstwa.

Z związku z tym wydaje mi się, że każda chwila się liczy. Tym bardziej, że nie za bardzo jak mogę usuwać tą "watę" z małego heńka lub innych drobnolistnych roślin. Nie chciałbym, aby sytuacja znowu się powtórzyła.

Ewentualnie jeśli ktoś wie konkretnie co to za glon, to byłbym wdzięczny za jego nazwę ;)

Wcześniej nie lałem nawozów i rośliny nie rosły, tylko stały w miejscu. Teraz zacząłem lać i z tego co widzę moczarka oraz cabomba podwoiły swoją wysokość i sięgają powierzchni wody. Mały heniek też powoli rośnie ;) Moim zdaniem dodawanie nawozu dało tylko tyle, że rośliny zaczęły rosnąć i glony nie są w stanie tak szybko ich zagłuszyć.

Jeśli chodzi o oświetlenie, miałem zamiar je wydłużyć o godzinę (do 7godzin) we wtorek, ale z tego co widzę chyba tego nie zrobię.

• 2 weeks later...

Nie wpuszczaj żadnych zwierząt do niedojrzałego zbiornika, kwaskiem to można potraktować anubiasa, reszta może tego zabiegu nie przeżyć, zresztą jak sobie wyobrażasz wyciąganie roślin z korzeniami a potem ponowne ich sadzenie, to bez sensu.

Poczekaj aż woda dojrzeje, a potem wpuść ślimaki i/lub krewetki, na Twoim miejscu byłabym też bardziej ostrożna z tymi nawozami.

Nie wpuszczaj żadnych zwierząt do niedojrzałego zbiornika

zbiornik już ma 2 tyg, więc można sprawdzić parametry i wpuścić krewetki

kwaskiem to można potraktować anubiasa, reszta może tego zabiegu nie przeżyć,

.

akurat kwaskiem można potraktować wszystko, zależy to tylko od czasu namaczania w roztworze i jego stężeniu. Ja rośliny delikatne moczyłem 5min, te z grubymi liśćmi koło 15, roztwór był dość cienki, na 2-3l wsypałem resztkę kwasku jaką miałem~ małą łyżeczkę. Rzadna z moich roślin nie ucierpiała, wypaliły się tylko glony i od razu zajęły się nimi ryby i krewetki.

zresztą jak sobie wyobrażasz wyciąganie roślin z korzeniami a potem ponowne ich sadzenie, to bez sensu

wydaje mi się że bardziej bez sensu jest patrzenie jak rośliny padają, po za tym łatwiej wg mnie wyciągnąć roślinkę niż grzebać w zbiorniku oczyszczać ją mechanicznie co może prowadzić z czasem do jej uszkodzenia, nikt też nie każe wyciągać tych roślin jednocześnie, można po kolei, bez pośpiechu namaczać po jednej :>

Nawet jeżeli uda mu się jakimś cudem nie uszkodzić tym kwaskiem roślin, to każde wyciąganie rośliny z podłoża i sadzenie jej na nowo powoduje stres i dodatkowo ją osłabia, poza tym dopóki nie zlikwiduje przyczyny sytuacja będzie się powtarzać.

Jakimś cudem udało sie mi, to całkiem możliwe, że uda się i jemu :lol: . Moje roślinki jak wcześniej napisałem mają się dobrze i nie wyglądają na zestresowane pewnie dlatego, że puszczałem im bajki z koziołkiem matołkiem podczas kwaśnych kąpieli, iksde.

A tak na poważnie miałaś jakieś przykre doświadczenia z kwaskiem cytrynowym to opisz je aby inni mogli nauczyć się na twoich błędach, bo na razie rzadnych konkretów z twojej strony :>

Skoro Ci się udało to gratulacje, jednak takie zabiegi mają sens tylko i wyłącznie w sytuacji gdy usunie się przyczynę, chyba nie każesz mu wyciągać roślin co kilka dni, bo znowu czymś zarosły. Poza tym skoro rośliny już są w słabej formie, to owszem wyciąganie ich z podłoża i moczenie w kwasku nie wpłynie dobrze na ich kondycję i puszczanie bajek też nie pomoże.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...