Jump to content

Tęczanka filigranowa- zmiany na ogonie


Recommended Posts

Witam wszystkich na forum ponieważ to mój pierwszy post tutaj,

i z góry dziękuje za pomoc.

akwarium 46l

zbiornik został założony jakieś 2,5 tygodnia temu, przez 5 dni akwarium stało z roślinkami(niestety nie znam gatunków) i już wcześniej odstaną wodą,potem wpuściłam do niego 5 gupików po kolejnych 6 dniach dołączyły do akwarium tęczanki, krewetki i rybki podobne do molinezji żaglo-płetwej ale są od nich mniejsze.Po 3 dniach od wpuszczenia reszty rybek zauważyłam objawy ospy i stopniowo podniosłam temp. do 30 stopni i wtedy już zauważyłam u jednej z tęczanek coś dziwnego na ogonku ale myślałam że po prostu tak ma i leczyłam dalej ospę. Z tego co widzę po ospie już śladu nie ma ale za to znamię u rybki zmieniło się i wygląda tak jak by wewnątrz ogona coś rosło i wyszło na wierzch zmiana jest z obu stron ogona , ze zmiany widzę wystający fragmęty czegoś, wydaje mi się ze to tkanka a nie grzyb.

filtr wewnętrzny z napowietrzaniem z dwoma komorami w jednej jest wata w drugiem do połowy wata i reszta filtrus wspomagający rozwój bakterii w filtrze.Nie pamiętam mocy ale jest znacznie silniejszy niż to co by wystarczyło do mojego litrażu ale ma regulacje mocy.

Obsada:

Gupik x 5

Tęczanka x 20

Coś podobnego do molinezji x 4

Krewetki x 16 (red cherry)

ślimaki które przyszły z jakąś roślinką ok 20 ale są bardzo małe

Ilość roślin średnia

nawóz wlałam jednorazowo aqua plant tropicala

obniżałam ph środkiem ph minus z rezultatem bardzo miernym

i dodawałam kultury bakterii

i jeszcze wsypałam przed tymi wszystkimi specyfikami pół małej łyżeczki sody aby obniżyć ph była to rada od hodowcy od którego kupowałam rybki

pokarm mrożony i płatki tropicala

parametry;

NO3 ok. 30 mg/l

NO2 niewykrywalne

GH ok 5

KH ok 8

pH 8

(niedokładne wartości bo mierzone z pasków JBL)

temperatura teraz 28-30 stopni

wcześniej chyba 3 dni pod rząd podmieniałam ok 25% wody bo miałam problem z No2 i mi się 2 ryby struły i chyba od tego zdechły albo nie wytrzymały leczenia ospy, przyczyn może być kilka dlaczego zdechły i zdechła w tym samym czasie ale nie na raz jedna krewetka.

Tak jak już wcześniej pisałam mam problem ze zmianami na ogonku u tęczanki zmiane widziałam wcześniej ale zaczęła wyglądać źle jakieś 3 dni temu, szukałam co to może być ale niestety nie widzę nic w sieci podobnego;/. Rybka je i zachowuje się dosyć normalnie może jest troszkę bardziej leniwa od innych może trochę częściej podpływa do wylotu filtra, trudno mi jest ocenić czy szybciej oddycha ale wydaję mi się że filtruje/ oddycha bardziej przez otwarty pyszczek niż inne tęczanki. I ta zmiana na początku wyglądała mniej wiecej jak ten okrąg narysowany który widzicie po lewej stronie zbioru zdjęć, czyli szara plama w środku i z ciemną obwolutką.

Bardzo z góry wszystkim dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Też niestety mam takie obawy, ale to wygląda inaczej niż martwica:(

 

jeśli coś może to jeszcze pomóc w przybliżeniu chociaż co to może być za choroba to od strony plamy ogonek (trzon) coraz dalej robi się biały na zdjęciu to widać mało ale jak rybka jest pod światłem to widać że ogonek jest coraz dalej czymś infekowany od tego miejsca:(:(

POMOCY to jeden z ładniejszych samczyków szkoda mi go;/

Poza tym będę miała poważny problem jak reszta ryb na to zachoruje:(:(

Link to comment
Share on other sites

To na pewno martwica, albo jakiś grzyb/pleśń. A czy inne osobniki tego nie mają ?

 

Więc jak jest? Na pewno martwica, czy grzyb/ pleśń? Bo skoro na pewno martwica, to nie grzyb/ pleśń. Piszecie pokrętnie. Nie zgadujcie.

mod. SzaraMysz

Link to comment
Share on other sites

Za dużo ryb na tak mały zbiornik.Wszystkie zmiany chorobowe rozwinęły się przez wpuszczenie ryb do niedojrzałego akwarium.

To wygląda na mieszane infekcje bakteryjno grzybowe.Przestań dolewać kwas i sodę na zbicie ph.w niedojrzałym zbiorniku.Twoja woda ma spory bufor kh ale nie jest wcale nadzwyczajnie twarda.Rób podmiany bo dla tych tęczanek to i azotany za wysokie NO3- góra 15mg/l.Zrezygnuj z żyworódek i tak mało miejsca.

Link to comment
Share on other sites

Mnie to wygląda na normalną zdrową rybę. Rośnie i się wybarwia, u tych ryb zmiany w tym wieku są dynamiczne, a biel też się czasem pojawia (niektóre z moich mają białe pasemka na płetwach i nic im nie jest). Na martwicę płetw raczej się nie nastawiaj, wygląda inaczej. Na pewno widzisz tam "wystające fragmenty tkanki"?

No i z tym litrażem to przesadziłaś. Najlepiej byłoby dolać im przynajmniej drugie tyle wody.

Link to comment
Share on other sites

Tęczanka niestety wczoraj padła miała już przeżarty ogon na wylot...napisałam tą wiadomość na kilku forach i nikt nie ma zielonego pojęcia co to było....teraz mam niestety inny problem codziennie zdycha mi jedna krewetka od 3 dni już tak dzisiaj padła 4 ale to już w innym temacie...

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tęczanka niestety wczoraj padła miała już przeżarty ogon na wylot...napisałam tą wiadomość na kilku forach i nikt nie ma zielonego pojęcia co to było

Bo szukasz nieistniejącej nazwy choroby a "poparzyłaś" ryby amoniakiem i środkami chemicznymi (preparat pH minus ,do tego jakaś paranoja soda ,która zmiękcza wodę ale do prania albo do mycia butelek po piwie w browarze a nie w akwarium)soda oczyszczona jest tylko z nazwy kwaśnym węglanem sodu.Aby obniżyć pH w akwarium należy zmniejszyć kh twardość węglanową nie dodawać węglanu obojętnie jakiego na nośniku typowo alkalicznym w dodatku.

W miejsca wdały się zwykłe infekcje grzybowo- bakteryjne i tyle ,takie to trudne zaskoczyć.Ryby nie chorują z niczego tylko głównie ze złych parametrów wody gdy siada od tego system odpornościowy następuje stopniowa utrata śluzu ochronnego w niektórych miejscach.

Masz już odpowiednie parametry to rób kąpiel krótkotrwałą np.Rozpuścić 100mg nadmanganianu potasu w 4l wody o tych samych parametrach(może być woda z akwarium) zainfekowaną rybę włożyć na ok.3 -5 minut do roztworu po czym znów do akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...