Jump to content

Pomoc w wyborze akwarium i sprzetu


Recommended Posts

Witam.

Ostatnio naszła mnie ochota na założenie akwarium, jednak znając mój słomiany zapał nie chcę wydawać wiele pieniędzy toteż chcę zakupić coś mniejszego. Planuję mieć tam głównie ławicę neonek, najlepiej wraz z odpowiadającym im biotypem. Praktycznie cały wczorajszy dzień spędziłem na lekturze forum i wiem już ze potrzebuję akwarium co najmniej 50x30, a najlepiej 60x30 jednak tu pojawia się problem a mianowicie oświetlenie.

 

Wszystkie pokrywy, jakie znalazłem posiadają jedną świetlówkę i to najczęściej 11 W a to jest zdecydowanie za mało, ponieważ chcę aby roślinki mi ładnie rosły, a do tego potrzebne 0.5W/l czyli najlepiej 2x15 W. Zakup listwy nie wchodzi w grę - za droga.

Początkowo myślałem nad czymś takim : (linków chyba nie można podawać?) LAMPKA DecoLight DUO 2x11W PLANT ECOLIGHT SUNNY 11W (6000 K) ECOLIGHT PLANT 11W (8000 K) jednak nie wiem czy i to nie będzie za mało oraz wtedy problemem będzie brak pokrywy, a przy neonkach jest raczej potrzebna?

 

Prosiłbym także o propozycje osprzętu głównie filtra, czytałem, że zewnętrzny najlepszy bądź tez kaskada jednak ceny ich są dość wysokie także proszę o propozycje w przystępnych cenach. Chciałem się ze wszystkim(akwarium, osprzęt, podłoże, dodatki) zmieścić w 400 zł.

 

I jeszcze pytanie o podłoże czy konieczne jest specjalistyczne podłoże, do w miarę dobrego rozrostu roślin, w cenach ok 40 zł/4l czy wystarczy jakieś tańsze, a może pół na pól tj. połowa specjalistycznego, połowa zwykłego żwiru? Jeśli bym na spód dał podłoże a na wierzch żwir to jak potem wygląda restart akwarium? Jak to rozdzielić od siebie?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Właściwie to myslałem dokładnie nad tym samym :) Jedynie chciałem takie szkło http://allegro.pl/akwarium-proste-60x30 ... 80704.html lub takie http://allegro.pl/akwarium-63-l-super-c ... 85545.html czy jest ok? Tylko co z brakiem pokrywy? Dla mnie problemem to nie jest ale czy ryby nie będą wyskakiwały?

I czy takie podłoże wystarczy do dobrego wzrostu roślin?

Link to comment
Share on other sites

Neonki raczej nie są skocznymi rybami, więc akwarium może być odkryte. Albo można też przykryć szybą jak napisał AsFeron

U mnie neonek wyskoczył przez małą szparę między szybą a akwarium, więc żadnych gwarancji że nie wyskoczą nie ma.
Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki w takim razie lepiej kupić takie akwarium http://allegro.pl/akwarium-proste-60x30 ... 80704.html i położyć szybę na tych hmm podstawkach pod górną krawędzią czy może kupić takie plastikowe narożniki, które się zakłada na boczne ścianki i w to wsuwa szybę. Da się w ogóle coś takiego kupić? Jak to się nazywa?

 

A i czy podane podłoże nie ma za małej gramatury?

Link to comment
Share on other sites

Są to narożniki z takich zestawów http://allegro.pl/shrimp-set-30l-krewet ... 45021.html więc chyba w miare ok. Chociaż nie wiadomo jak będzie przy większej szybie. Jednak z drugiej strony jak wyskoczy jeden neonek raz na chociażby pół roku to duża strata nie będzie, więc myślałem kupic początkowo bez i najwyżej później dokupić.

 

Jednak ponawiam moje pytanie odnośnie tych podstawek czy nie będą przeszkadzały w zamontowaniu sprzętu? Nie wiem jak się montuje te kaskady.

 

Oraz czy otwarte akwarium wpływa jakoś na rośliny, ilość glonów itp?

Link to comment
Share on other sites

Podstawki nie będą przeszkadzać w zamontowaniu filtra. Spokojnie znajdziesz miejsce na zamontowanie filtra.

W sumie jak nie zauważysz wyskakiwania ryb to nie musisz tej szyby. Ja nie mam szyby i ryby żyją, chociaż parę razy podnosiłem samicę Bojownika z podłogi.

A odkryte akwarium nie wpływa na jakoś roślin czy ilość glonów.

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki więc zaczynam powoli wszystko wyszukiwać. Jeśli chodzi o takie podłoże http://allegro.pl/czarny-piasek-bazalto ... 65273.html to czy wystarczy tylko takie coś? Nie trzeba żadnych innych specjalistycznych?

Co z różnego rodzaju nawozami itp? Czy np takie coś jest odpowiednie http://allegro.pl/tetra-zestaw-dla-rosl ... 70677.html jak tak to na ile czasu mniej więcej taki zestaw wystarcza?

Chciałem zrobić coś na wzór tego neonkarium-t6034.html?hilit=neonkarium :) . Piszę na wzór bo o takim cudzie to raczej nie ma co marzyć.

I czy wysyłka roślin w obecnych temperaturach jest bezpieczna?

 

I jeszcze czy takie szczypce są przydatne? http://allegro.pl/szczypce-do-roslin-ma ... 80670.html Sprzedaje je ta sama osoba co szkło więc zaoszczędził bym na wysyłce a te 8 zl to jakas fortuna nie jest :)

Link to comment
Share on other sites

Swoje kosztują to pewnie się sprawdzają :) Chodziło mi bardziej o to czy rośliny będą ładnie rosły bez niego. I jak by ktoś mógł odpowiedzieć na pozostałe pytania :)

 

 

I kolejne pytanie takie buteleczki (nie koniecznie ten konkretny ale ogólnie z takiej "serii") http://allegro.pl/tropical-algin-antygl ... 22075.html do czegoś się nadają? Czy bardziej szkodzą niż pomagają?

Link to comment
Share on other sites

Polecam ci to podłoże lepsza granulacja dla roślin:

http://allegro.pl/grys-bazaltowy-2kg-po ... 87563.html

 

Nawozy do CO2 możesz zrobić bimbrownie wyjdzie taniej, a mikro i makro np. http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 11932.html i możesz także zakupić kulki gliniano-torfowe też tanie

 

Tak wysyłka jest bezpieczna, sam zamawiałem przy -15(stopni)C

 

Szczypce są przydatne jak nie chcesz zamoczyć rąk w akwarium

Link to comment
Share on other sites

Fakt, nie zauważyłem, że to bez termostatu. Dzięki.

Czyli na razie da radę bez testów? Ile kosztuje w miare tani test kropelkowy niezbędnych parametrów i na ile on starcza?

Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/jbl-combi-set-test-kh ... 17996.html troche drogie, są tańsze? Na ile taka walizeczka wystarcza?

 

 

Firma grzałki ma większe znaczenie? Znalazłem coś takiego http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/ ... 00300.html Posiada ona "termometr" więc teoretycznie móglbym zrezygnować z dodatkowego. Czy nie bawić się w coś takiego? I czy można ją zamontować poziomo?

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...