Jump to content

Martwica płetw - jakie leczenie zastosować?

Recommended Posts

Witam!

Mam 4 złote rybki w akwarium 200l.

Problem w tym, że przez dłuższy czas przebywały w dwa razy mniejszym zbiorniku (niestety nie miałam możliwości szybkiej jego zmiany) i zauważyłam u nich martwicę płetw. Próbowałam stosować lek Sera Baktopur Direct przy użyciu Sera Fishtamin (kąpiele długotrwałe jak i krótkotrwałe), ale przez przerybienie niewiele to pomogło.

Dopiero teraz pojawiła się możliwość zmiany zbiornika na większy, a za ten czas choroba dość się rozwinęła i ryby mają duże uszczerbki na płetwach.

Wszystkie płetwy są białawe, pojawiły się żyłki, ''krwiaki'', czerwone plamy, dwa osobniki prawie nie stawiają płetwy grzbietowej, białe kropki (nie jest to ospa rybia, raczej tkanka martwicza). Posiadam 1 czerwonego kapturka, on szczególnie mnie zaniepokoił, ponieważ z jego narośli zaczął odpadać czerwony naskórek, a miejsca ubytku są białe i obecnie narośl jest tylko w połowie porośnięta naskórkiem.

Wydaje mi się, więc że choroba jest w dość zaawansowanym stadium, a nie chciałabym stracić żadnej ryby.

Moje pytanie brzmi:

Jakie leki zastosować aby leczenie było skuteczne? Wiem, że jest o tym napisane bardzo dużo w internecie, ale nie wiem jaki sposób jest najlepszy.

Opis akwarium:

- litraż zbiornika: 200l

- obsada akwarium: 4 złote rybki, w tym 1 czerwony kapturek + tymczasowo młody karaś wyłowiony z oczka wodnego na okres zimy (ma obecnie ok 5 cm i nie przeszkadza specjalnie welonom),

- ilość/rodzaj roślin: duża ilość moczarek, 1x Krynia rzemieniolistna, 1x Nadwódka wąskolistna. W najbliższym czasie planuję kupić jeszcze mocniejsze rośliny typu Anubias

- rodzaj/model filtra: filtr zewnętrzny Tetratec dostosowany do akwarium 200l

- inne sprzęty: brzęczyk, grzałka, 2 świetlówki (jedna dla ryb, druga dla roślin)

- stosowane pokarmy/nawozy/preparaty: Goldfish Colour Pellet, Tetra Goldfish, larwy ochotki (mrożone), pokarm przeznaczony dla ryb przydennych, czasami liście szpinaku, z preparatów stosuję Sera Fishtamin, Esklarin, w poprzednim akwarium - AlguMin, ponieważ pojawiały się glony

- parametry wody: No3 - 25mg/l, No2 - 0, GH - 14 stopni d, KH - 6 stopni d, pH - 6,7 (akwarium dojrzewało krócej niż 2 tygodnie, przez co parametry mogą być nie najlepsze, chciałam jak najszybciej wpuścić ryby, bo poprzedni zbiornik został nieco zaniedbany podczas przygotowań nowego, a choroba coraz bardziej się powiększała)

- temperatura w zbiorniku: 22 stopnie Celsjusza,

- porządki w akwarium: staram się robić podmianki wody co tydzień, czasami później, całe akwarium sprzątam w razie konieczności, często czyszczę filtr.

Jeśli czegoś jeszcze nie wymieniłam mogę napisać.

PS Co zrobić aby niedojrzałe akwarium jak najmniej zaszkodziło rybom? Nie mam już możliwości przełożenia ich do innego, wiem że popełniłam błąd wpuszczając je po krótkim czasie. Czy smugi na płetwach nie są skutkiem zatrucia amoniakiem?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...