Jump to content

Gupik....

Recommended Posts

Patrząc na ogon, napisał bym bardziej że pleśniawka niż ospa...tak czy inaczej należało by napisać cokolwiek więcej niż że ryba chora:)

A do leczenia możesz użyć zwykłego fmc. Albo jak Ci się chce do lecznicy iść to nifurpiriol - stosowałem przy pleśniawce - działa.

akwarium 112l

założony 2 tygodnie temu (ryby wpuszczone wieczorem (połowa wody była z akwarium starego), woda nalana rano)

filtr zewnętrzny UNIMAX 250

gatunki ryb już podałem ( gupików 5+5)

rośliny zamierzam posadzić na razie nie ma (będą w tym tygodniu)

napowietrzanie włączone w nocy

grzałka 150W

mam żwir, a pod spodem nawóz Aqua Substrate II+

sprawdzałem NO2=0

temperatura to 23C

wodę podmieniam raz na tydzień 15l

objawy zauważyłem dopiero dzisiaj (mogły być w wczoraj wieczorem)

Co mam zrobić z tym gupikiem??? Wsadzić do innego zbiornika tylko że nie mam możliwości oświetlenia...

Jeszcze można powiedzieć, że zamiast trójkątnego ogona ma prostokątny (nie wiem czy to pomoże)

Ogon można powiedzieć, że jest matowy...

To że kuli ogon to normalne, na początek podnieś stopniowo temperaturę.

2 stopnie na dobę, co najmniej do 27.

jeśli to ospa to nie ma sensu odławiać ryby, bo choroba jest w wodzie. Nie wiem jak jest w przypadku pleśniawki, ze zdjęcia wygląda mi to na jedno albo drugie.

O ospie:

kompendium-wiedzy-rybia-ospa-t17129.html

jeśli to ospa to nie ma sensu odławiać ryby, bo choroba jest w wodzie. Nie wiem jak jest w przypadku pleśniawki, ze zdjęcia wygląda mi to na jedno albo drugie.

O ospie:

Normalne że kuli ogon? Wygląda na jedno albo drugie? Daleko posunięte wnioski;)

No to dajmy na to, że ospa to jest(choć nie jest). Nie ma sensu odławiać? A lepiej wlać lek do ogólnego akwarium i tym samym zrobić restart? A ja Ci powiem że lepiej odłowić całą obsadę i leczyć chemią w "szpitalu" a w akwarium ogólnym dać temp. na maksa.

Temperatura 23 stopnie? Informacją z wikipedi? Mało to...

Ryba ma pleśniawkę i nie ma co kombinować. Lecz tym co napisałem wcześniej w "szpitalu".

O ospie:

Normalne że kuli ogon? Wygląda na jedno albo drugie? Daleko posunięte wnioski;)

No to dajmy na to, że ospa to jest(choć nie jest). Nie ma sensu odławiać? A lepiej wlać lek do ogólnego akwarium i tym samym zrobić restart? A ja Ci powiem że lepiej odłowić całą obsadę i leczyć chemią w "szpitalu" a w akwarium ogólnym dać temp. na maksa.

Temperatura 23 stopnie? Informacją z wikipedi? Mało to...

Ryba ma pleśniawkę i nie ma co kombinować. Lecz tym co napisałem wcześniej w "szpitalu".

Nie ma sensu odławiać tylko jednej ryby.

Normalne, że kuli ogon przy chorobie, to nie jest kolejny objaw.

Po co odławiać ryby do szpitala, jeśli można je leczyć temperaturą w ogólnym - bez chemii. Nie każdy ma kilka akwariów pod ręką.

Nie ma sensu odławiać tylko jednej ryby.

Normalne, że kuli ogon przy chorobie, to nie jest kolejny objaw.

Po co odławiać ryby do szpitala, jeśli można je leczyć temperaturą w ogólnym - bez chemii. Nie każdy ma kilka akwariów pod ręką.

Czy jest to ospa czy pleśniawka samą temperaturą tego nie wyleczysz. No nie dajmy się zwariować. Wiadomo, że nie każdy ma multum akwari, ale nikt Ci na to nie poradzi. Leku do ogólnego przecież lać nie będzie. Kupić nawet mniejsze akwarium niż 25l i jakąś małą grzałkę i badziewny filtr to nie jest duży wydatek w przyda się na przyszłość.

• 2 weeks later...

Niestety kolejne gupiki dostały taką powierzchnie :( Jest to najprawdopodobniej pleśniawka....

Co mam robić?

Znajomy powiedział mi że bez sensu jest niszczenie ogólnego zbiornika preparatami i wysoką temperaturą i warto chore gupiki do kwarantanny przełożyć...

Kolejnymi gupiki które dostały taką dziwną powierzchnie na płetwach to gupiki młode mające 2 tygodnie.... wyrzuciłem je....

Czy mogę mieć pleśniawkę w zbiorniki? Jeżeli wyrzuciłem chore gupiki?

No to co mam robić ;/

Pomóżcie

1. Jeśli nie potrafisz skupić się (tylko odrobinę) i znaleść na tym forum opisu jak wyleczyć pleśniawkę lub ospę-a opisow jest pełno-tylko wolisz wyrzucać chore ryby bez próby wyleczenia to zastanów się nad tym, czy wogóle chcesz być akwarystą, może lepiej zrobić taką szklaną doniczkę z tego akwa i posadzić w nim kwiatki, ba! krzak nawet może jakiś.

2. Jeśli nadal nie wiesz co masz robić spróbój przeczytać jeszcze raz punkt pierwszy, jeśli nie pomoże to czytaj do skutku-aż zrozumiesz.

Myślałem że dowiem się od doświadczonego akwarysty jak najskuteczniej usunąć pleśniawkę, no ale niestety...

Jestem początkującym akwarystą dopiero zaczynam, a maciejkos nie powinien w ogóle wypowiadać się na tym forum jeżeli nie umie doradzić.

Wiem, że bardzo dużo jest metod ale chce poznać jak najlepszą...

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...