Skocz do zawartości

szybki restart


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że temat jak-prawidlowo-zrobic-restart-w-akwarium-t11433.html jest zamknięty to zakładam własny.

Z powodu zmiany aranżacji w akwarium oraz w pokoju z akwarium zmuszony byłem zrobić szybki restart ponieważ nie mam zapasowego akwarium o podobnej pojemności.

Z akwarium 126L zachowałem ok 50-60L a reszta to odstana jednodniowa woda.

Ponieważ każdy podkreśla iż istotne są bakterie nitryfikacyjne to podłoże po restarcie odłożyłem w wiaderku i go nie płukałem. Również filtr kubełkowy jedynie odświeżyłem (wylałem wodę, oczyściłem węże, wymieniłem włókninę, umyłem gąbki, natomiast kerazmyt i BioMax nie płukałem).

1. Czy te dwa zabiegi przyśpieszą dojrzewanie akwarium?

2. Czy stosować jakieś nawozy na początek?

3. Czy od razu świecić ok 12h czy narazie mniej?

4. Rybki po takich zabiegach można od razu wpuszczać czy się wstrzymać na jakiś czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy te dwa zabiegi przyśpieszą dojrzewanie akwarium?

Co prawda część wody jest z starego akwarium i to jest też istotne.

Woda odstana jak najbardziej może być dolana do starej wody.

Z filtra nie płucz gąbek, ponieważ tam znajdują się duże ilości tych bakterii.

2. Czy stosować jakieś nawozy na początek?

Nie. Nawóz zacznij dodawać dopiero po 10-14 dniach i to połowę zalecanej dawki, ponieważ rośliny jeszcze się nie ukorzeniły i nie potrzebują tyle nawozów.

3. Czy od razu świecić ok 12h czy na razie mniej?
Tak możesz dalej tak świecić.

4. Rybki po takich zabiegach można od razu wpuszczać czy się wstrzymać na jakiś czas?

Rybki w takim przypadku najlepiej jest wpuścić po 14 dniach.

Restart jednak był i kultura bakterii została naruszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beniek, bez przesady że Ryb nie może wpuścić, jak tylko nie ma mega parametrów poza skalą to może wpuścić.

 

Ja robiłem reset i ok. 2/3 wody zostawiłem, filtrów nie płukałem, podłoża nie zmieniałem (nie płukałem), jedynie dodawałem kulki nawozowe i nowe rośliny i wpuściłem ryby od razu i do dziś dnia żyją..

 

Niektórzy mówią, że trzeba czekać 2 tygodnie, owszem też tak mówię, ale jak ma się tylko parametry w normie to można nawet i na 3-4dzień.

 

Jedynie co to kup sobie bakterie na pewno nie zaszkodzą, a na pewno pomogą no i kontroluj parametry, jeśli tylko masz gdzie przetrzymać ryby to zrób to, ewentualnie na 2-3dzień zrób podmiankę ok. 10-20% i później znów za 3 dni kolejna podmianka wtedy powinny być już dobre parametry..

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem reset i ok. 2/3 wody zostawiłem, filtrów nie płukałem, podłoża nie zmieniałem (nie płukałem), jedynie dodawałem kulki nawozowe i nowe rośliny i wpuściłem ryby od razu i do dziś dnia żyją..

Owszem, jeśli podmianki są regularne, dobrana obsada i ilość ryb oraz parametry są w normie to można wpuszczać.

Ale ważna jest przede wszystkim stabilność.

Jedynie co to kup sobie bakterie na pewno nie zaszkodzą, a na pewno pomogą

Jesteś pewien tego co piszesz?

Ja miałem te bakterie i niby są super.

Tak naprawdę to pieniądze wywalone w błoto są, bo akwarium i tak ustabilizować się musi.

Te bakterie nic nie pomogą, wiem to z doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

witam, zamierzam zrobić restart w swoim 45l baniaczku. Od początku walczę z glonami, mam fatalne wyniki testów, nawożę, ale żadnych rezultatów. Nie dość, że rośliny marnieją to jeszcze zielono i wszystko "owłosione". Teraz po dwutygodniowych wczasach akwa wygląda fatalnie. Zdecydowałam się na restart, tylko nie wiem czy w takiej sytuacji powinnam zachować część wody z obecnego zbiornika do namnażania bakterii. Może lepiej zacząć od początku lub wziąć od innego akwarysty? Nie chcę mieć powtórki. W sumie pytań mam dużo, ale to jest najważniejsze. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...