Skocz do zawartości

sterylizator - czy warto kupić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jak w temacie. Zastanawiam się czy za cenę ok. 100 zł warto kupić coś takiego (używany, moc 5W).

I jeszcze jedno - czy używanie go zapobiega w jakimś stopniu przed chorobami? Np. ospą, pleśniawką i innymi częstymi? A co z pasożytami?

Kto ma i stosuje, jakie efekty?

Pozdrawiam

 

EDYTOWANY 10.03.2009:

Oczywiście chodzi mi o przepływowy sterylizator UV-C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

To zależy do jakiego akwarium chcesz go używać. Spokojnie można sobie poradzić bez tego. Zresztą ja sam nie używam.

Spotyka się to często w zjawiskowych zbiornikach, gdzie występują drogie gatunki ryb i roślin. Bardzo często można spotkać w wystawowych zbiornikach w dużych sklepach zoologicznych. Wystarczy zapytać sprzedawcy, czy takie urządzenie jest zamontowane i samemu poobserwować efekty.

 

Ale może wypowie się na forum ktoś kto ma zamontowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem - STERYLIZATOR UV-AS 5W AQUAEL - za 110zł - NOWY !!

I teraz mam pytanie jak go używać - tzn jak zamontować - gdzie.

Mam zamiar podłączyć go w szereg z filtrem na wylocie po to aby nie brudził się dodatkowo zanieczyszczeniami z wody nie przefiltrowanej. Jest to rozwiązanie wygodne. Czy dobrze myślę?

Ale czy na pewno nie będzie się brudził (tzn. nie będzie osadzać się coś w środku na lampie)?

Czy jednak lepiej zamontować go z osobną pompką i włączać tylko na czas używania (tzn. kilka godzin tygodniowo) - tu niestety potrzebna pompka (jakaś najmniejsza) i niestety dodatkowe węże w wodzie (no i pompka).

A może zrobić jakiś przełącznik obiegu wody - da radę coś takiego zmontować?

 

Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi jak będzie najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Na opakowaniu lub w środku nie ma instrukcji lub przykładowych sposobów połączeń?

 

Tekst z jednej z aukcji z tym sterylizatorem:

 

Sterylizator można podłączyć na różne sposoby do każdego filtra lub pompy, jest całkowicie zanurzalny, więc może pracować wewnątrz akwarium. Przekładając specjalną "zaślepkę", która znajduje się na końcu sterylizatora możemy podłączyć go bezpośrednio (bez żadnych gumowych węży) do pomp i filtrów akwariowych firmy Aquael takich jak: Circulator 650 i 1100, Turbo Filter 650 i 1100, oraz FAN-2 i FAN-3 (sposób ten przedstawia rysunek w pomarańczowej ramce).

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu lub w środku nie ma instrukcji lub przykładowych sposobów połączeń?

Tak wiem - dzięki. W zasadzie wolałbym nie wkładać dodatkowego "grata" do akwarium - dlatego pytam.

Na schemacie jest zamontowany np. przy wlocie wody do filtra a więc chyba nie będzie to przeszkadzało, że woda będzie przepływać ciągle przez sterylizator (tzn. że nie zabrudzi się ten żarnik/lampa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...