Skocz do zawartości

Problem Red cherry:(


Dziku1991
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Mam problem w nowo założonym krewetkarium, otóż kilka dni temu do nowego baniaczka 25l który czekał na krewetki 3 tygodnie wpuściłem moje nowe zwierzątka czuły się chyba dobrze bo śmigały po akwarium na początku teraz się troche uspokoiły.Są to młode osobniki jeszcze słabo wybarwione niektóre są ładnie wybarwione.Niestety są w moim akwarium już 4 dni i tylko jedną wylinkę zobaczyłem a dwie krewetki padły.Czy krewetki tak rzadko mają wylinkę czy z moim akwarium jest coś nie tak?Krewetki z dnia na dzień coraz bardziej czerwone ale również jest ich coraz mniej.Czy ktoś może rozwikłać tą zagadkę dlaczego zdechły te dwie?Teraz jest ich 14(prawdopodobnie) bo nie da rady policzyć dokładnie.Temperatura 25,5-26*C.Krewetki nie chcą również zbytnio jeść jak coś im wrzucę albo jedzą tak mało, że tego nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to jest, ale może to ci pomoże, to znaczy, że nie jest do końca tak jak mówisz, że zdychają. Otóż nie dalej jak wczoraj w krewetkarium czyściłem filtr i znalazłem... wydawało by się, że martwą krewetkę, no bo prócz górnego pancerzyka to "coś" miało nóżki, czułki itd. Mówię sobie, no super padła mi krewetka. Ale wziąłem do ręki te szczątki i zaczęły mi się rozpływać w palcach. Zrobiłem listę obecności i okazało się, że wszystkie krewetki są, jedna po prostu zrobiła wylinkę dość nietypową, tzn. bynajmniej nigdy wcześniej żadna z moich krewetek nie zrzucała z siebie tak dużo. Chcę przez to powiedzieć, że to może jest po prostu pancerz a krewetka chowa się gdzieś i za 2-3 dni się pojawi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jesteś pewien że to nie była wylinka, tylko trupek, to warto zadać sobie kilka pytań.

dzikie pląsy krewetek zaraz po wpuszczeniu to nie jest wcale dobry znak. czy prawidłowo przeprowadziłeś aklimatyzację?

czy jesteś pewien że zbiornik jest dojrzały? krewetki lubią ustabilizowane warunki, może 3 tygodnie to było jednak przymało?

czy mierzyłeś parametry wody? krewetki to delikatne zwierzaki. trzeba sprawdzić czy parametry są odpowiednie.

o brak wylinek to się nie martw. to że ich nie znajdujesz to nie znaczy że ich nie ma. krewetki je często konsumują ;)

to jest akwarium tylko z tymi krewetkami? jeśłi tak, to ja bym na Twoim miejscu obniżyła temperaturę, bo jest trochę za wysoka. (tak do 24 stopni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aklimatyzacja przeprowadzona według tego co dowiedziałem się od doświadczonych hodowców troszkę to trwało.W akwarium mam tylko krewetki bo po to założyłem drugie.Dobrze posłucham rady i obniżę temperaturę do 24 stopni.Krewetki po wpuszczeniu nie były chaotyczne(nie rzucały się byle gdzie) tylko po prostu sobie pływały i wszędzie zaglądały.Dodam jeszcze że kumpel kupił krewetki w tym samym czasie i od tego samego hodowcy wpuścił w tym samym czasie i mówił mi, że on znajduję wylinki i jego krewetki mają się dobrze.Jego akwarium również czekało na krewetki około 3 tygodnie.

 

Aha, testów na razie nie jestem w stanie zrobić ponieważ budżet mi na to nie pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę dobrze byłoby zbadać podstawowe parametry wody.

nie wiem... może nawóz używasz jakiś? albo masz miedziane rury? lałeś ciepłą wodę z kranu do akwarium?

jeśłi faktycznie mają problemy z wylinką to woda może za twarda, za wysokie ph... trzeba to sprawdzić testami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że krewetki padają może być spowodowany złymi parametrami (postaraj się sprawdzić je jaknajszybciej)lub zbyt wysoką temperaturą.

 

Moje krewetki siedzą w akwa dopiero jakiś tydzień, a znalazłam tylko 2 wylinki.. no, można powiedzieć, że półtorej bo małe już się do niej dobrały.

 

Krewetkowe dzieci częściej przechodzą wylinkę, niż starsze osobniki. wiadomo, rosną i pancerzyki są dla nich za małe.

 

Warto poczekać jeszcze jakiś czas, na rozwój zdarzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję załatwić jakieś testy może ktoś ze znajomych mierzył parametry i ma coś pożyczyć.Wodę lałem zimną, mieszkam na wsi więc jest to woda ze studni.W pralce nie osadza się kamień więc nie sądzę aby była twarda.Ale ten nawóz dolałem ostatnio Aqua plant B z tropicala i może to być wina.Zrobiłem podmianę 1/4 wody dzisiaj.Ale pH tej wody jest mi nie znane ale raczej nie powinno odbiegać od normy bo w ogólnym mam tą samą wodę i ryby świetnie się czują, rosną,mnożą się itd.Wszystkie ryby odpowiednie pH(wg encyklopedii maja od 6,5 do ok. 8).Test zrobię najszybciej jak tylko będę mógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że są wrażliwsze na parametry wody.Przestawiłem termostat na mniejszą temperaturę, woda podmieniona.Pozostaje tylko czekać na rozwój zdarzeń...Właśnie się dowiedziałem że moja mama w pokoju gdzie znajduje się krewetkarium używała lakieru do włosów :evil: i jestem prawie pewien że to jest powód ich padania.Mam nadzieję że dzisiejsza podmianka i wyrzucenie lakierów do włosów pomoże. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na akwarium położoną szybę ale nie zakrywa ona całego zbiornika tylko gdzieś tak 3/4 powierzchni.Zamiaruje właśnie kupić pokrywę albo zrobić lecz musiałbym zrobić także instalację na świetlówkę a koszt zrobienia instalacji na nowych podzespołach to cena od 25zł a za 50zł mam profesjonalnie wykonaną plastikową pokrywę z instalacją do światła i chyba nawet żarówka gratis jest :D

 

Jaki żal przejrzałem allegro i tam są tylko pokrywy na zwykłą żarówkę, jednak robię sam instalację na świetlówkę i jakąś schludną obudowę z drewna 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety parametrów nie zmierzyłem bo w zoologicznym do którego udało mi się zdążyć są testy na zawartość różnych metali i to w kosmicznych cenach a podstawowego testu pH nie mieli jutro zapoluje na testy w drugim zoologicznym.

 

krewetki wyglądają tak: Dołączona grafika

w porównaniu z tym jak wyglądały na początku to teraz są dużo bardziej czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja i chcę Wam powiedzieć że właśnie w tej chwili jedna z krewetek jest w trakcie wylinki :) cieszy mnie to niezmiernie ponieważ z tym był problem u moich zwierzątek.Dzisiaj nie zdechła już żadna krewetka.Wydaje mi się że podmianka i zmniejszenie temperatury do 24 stopni pomogło zobaczę jak sytuacja będzie się rozwijała w kolejnych dniach.

 

Ahh niestety krewetka która przechodziła wylinkę ukończyła ją w połowie i po kilku godzinach zdechła, wyglądała strasznie normalnie masakra :cry: znalazłem jedną wylinkę ale także kolejną martwą krewetkę z pękniętym pancerzykiem przy głowie...czyli moje krewetki mają problem z linieniem.Odłowiłem 4 krewetki do akwarium ogólnego i jak widzę to żyją sobie już drugi dzień bałem się trochę je tam wpuścić ponieważ stosowałem tam nawóz dla roślin i multimineral który zawiera miedź.Ma ktoś teorię dlaczego krewetki nie mogą zrzucić wylinki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby były testy w zoologicznym to bym zmierzył a tak to kotek.Twarda woda raczej nie bo w pralce na grzałce by się odkładał kamień a pralka chodzi i kamienia nie widać.W czajniku też dużo kamienia nie ma.Może rzeczywiście to pH.Jeśli uda mi się jutro kupić testy to się okaże.Twardość wody wiem że zbić się zbytnio nie da a pH jak można zmniejszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy i aż mi szczęka opadła pH 7,5 lux, TwW 7 też gites, natomiast TwO 26 stopni...

 

Zmierzyłem TwO wody z kranu i jest niższe bo ma ok 19 stopni, a pH kranówy ok 6.6.Co mogło spowodować taki wzrost twardości ogólnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaraj sie to zbić jak najszybciej. podmień wodę najlepiej od razu i potem nie czekaj tydzień, tylko podmień znów pojutrze.

proponuję zadać osobne zapytanie w dziale "woda i cośtam", bo do tego tematu mogą nie zajrzeć osoby które sie na tym najlepiej znają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...