Skocz do zawartości

Kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Robi się ciepło więc pewnie lada dzień zamówię roślinki do akwa i tak mam kilka pytań:

 

1. Zalewamy akwarium wodą z kranu czy lepiej aby odstała? Jesli zalewamy kranówką to czy przy podmianach dopóki nie ma rybek też lać kranówkę czy lepiej niech odstanie?

2. Na razie ruszam z bimbrownią mam do niej jakiś regulator on/off i zaworek przeciwzrotny, uszczelniać to jakoś?

3. Startuję z podłożem ADA power SAND i na to ADA AMAZONIA NEW, od 1 dnia planuję lać ada step 2+carbo aqua artu+ potas, czy to dobry zestaw na start?

4.Spotkałem się z opinią że krewetki amano są wytrzymałe i można je wcześniej wpuścić do akwa, to prawda? Jesli tak to kiedy? Czy naprawdę tak dobrze radzą sobie z glonami? Będzie można później do nich dorzucić rc?

5. Planuję świecić na początek 2x24w po 5h stopniowo zwiększając dawkę o dodatkowe 2x18w i czas do 11h, to dobra opcja?

6. Lejemy zimną wodę? Jeśli zimną to czy jest sens w takim akwarium z samymi roślinami na razie uruchamiać grzałkę czy spokojnie poczekać aż się samo ogrzeje?

7. Znowu bimbrownia, ludzie wyłączają ją na noc, ale skoro nie ma ryb to czy nie lepiej zostawić ją włączoną?

8. Jakieś porady odnośnie sadzenia roślin?

9. na trawnik mam ochotę wrzucić henka ale się boję i na razie chyba zdecyduję się na parvulę. Dużo łatwiej jest o nią zadbać?

10. Korzeń zalewamy wrzątkiem z solą kilka razy, pytanie czy tylko polewamy czy chwilę dajemy mu się w tej wodzie popłukać? Skałki też tak przygotowujemy tylko żę bez soli+ dodatkowo szorując?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja zalewałam kranówą i rośliny nie miały z tym żadnego problemu.

2. Najpierw sprawdź czy jest szczelne.

3. Zestaw dobry, ale z nawozami nie szalej za dużo niech rośliny najpierw ruszą ze wzrostem.

4. Lepiej nie wpuszczać wcześniej niż po 2 tygodniach, przy dużej inwazji glonów nawet krewetki nie pomogą, ale trochę zawsze wyjedzą więc warto je hodować, można dołożyć RC chociaż amano czasem na nie polują.

5. Wydaje się OK, a jakie duże akwa?

6. Może byc zimna byle nie lodowata bo rośliny przeżyją szok termiczny, grzałki nie ma sensu włączać, ale pamiętaj że w niższej temperaturze akwarium dojrzewa wolniej.

7. Może być włączona, ale rośliny i tak nie skorzystają na tym, nie ma światła - nie ma fotosyntezy.

8. Wg własnego uznania ;)

9. Spróbuj jedno i drugie, ile masz W/l?

10. Najlepiej go w tej soli pogotować, ale jak jest za duży to zostaje polewanie. Skałki umyć i wyparzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak to sprawdzić w przypadku bimbrowni?

5. 128l

6. W mieszkaniu mam ciepło więc szybko się ogrzeje, co do nie lodowatej wody tzn że odkręcić z kranu trochę ciepłej?

9. 0,65 W/l (chociaż wiadomo że wody będzie dużo mniej niż 128l, do tego jeszcze pokrywę wykleję folią) ale trochę brak butli mnie na razie niepokoi jeśli chodzi o henka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak będzie pracować i zatkasz palcem wylot to butelka powinna zacząć pęcznieć, a jak CO2 będzie uciekać gdzieś po drodze to pewnie usłyszysz jakieś syczenie.

5. No to sporo masz tego światła, tak jak piszesz będzie OK.

6. Dokładnie.

9. Możesz być spokojny, heniek pójdzie jak burza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Na razie ruszam z bimbrownią mam do niej jakiś regulator on/off i zaworek przeciwzrotny, uszczelniać to jakoś?

 

7. Znowu bimbrownia, ludzie wyłączają ją na noc, ale skoro nie ma ryb to czy nie lepiej zostawić ją włączoną?

 

tylko nie zamykaj bimbrowni czasem, tylko

- wyciągnij wężyk z akwarium lub

- ściągnij wężyk poniżej zaworka przeciwzwrotnego (czyli od strony butelki) lub

- załóż sobie trójnik z regulacją i wtedy ewentualnie popuść trochę w powietrze lub

- zostaw bimbrownie na noc.

Ja mam bimbrownie trzeci dzień, pierwszej nocy bałem się i ściągnąłem wężyk, na dzisiejszą noc zostawiłem, rybki ok tylko kilka redek wyszło coś na listwę led przy powierzchni (tak mam zamontowane światło nocne) ale te na dnie też spacerowały sobie i normalnie wyglądały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem JBL FIXOL. Kosztuje trochę, ale warty jest. Ja kleiłem tapetę sklepową, czarną. Do tego jest taka packa do równania/wyciskania bąbelków powietrza spod tapety. Kupiłem rok temu użyłem raz i leżał do stycznia tego roku, bo robiłem restart i myłem akwarium i teraz użyłem drugi raz. Wszystko się ładnie trzyma, nie ma problemów z odklejaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zaworek przeciwzwrotny zamontuj pomiędzy butelką z wodą a dyfuzorem w akwarium, a w jakim miejscu to już od ciebie zależy - może być tak po środku.

2. Zaworek odcinający - Pokrętło zamykające 3 stopniowe: zamknięty -częściowo otwarty - otwarty - (opis z aukcji) - dla bezpieczeństwa twojego i otoczenia lepiej nie zostawiać takiego zaworka na stopniu zamkniętym. Wydaje mi się że niewiele nim wyregulujesz bo on nadaje się do butli a nie bimbrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze 1 pytanie, gdzie mocujecie statecznik? Wiele osób pisało że taśmą dwustronną z tyłu pokrywy, jest to bezpieczne rozwiązanie?

Raczej tak, dopóki nie odpadnie ;) u mnie leży sobie po prostu na szafce za akwarium, myślę że to nie ma większego znaczenia gdzie go umieścisz byle nie miał kontaktu z wilgocią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to nieźle kręcą niektóre firmy, zamówiłem 5kg kamieni i mi wydawało się że za mało wyszło 4,3, wkład do filtra 1kg, miałem już kilka takich po 1kg i ważyły 2x więcej wyszło 480g, aż sprawdziłem 10m wężyka i wyszło 1,2m za mało- można się wku... Szczególnie że zamawiam towaru za 600-700zł a oni mnie dymają na takich groszowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dzień nowy problem, zastanawiam się czy zamocować deszczownicę czy normalny wylot? Od początku myślałem że będzie to deszczownica ale widzę wiele wad: wygląda brzydko, mam wzmocnienia i nie sposób jest tego dobrze zamocować, moduły w unimaxie 250 dają 2 opcje albo będzie na wysokości tafli wody albo 9cm pod nią... Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że deszczownice wyglądają okropnie, nie znam dokładnie budowy tego filtra, ale zasadniczo woda powinna wylatywać tak żeby powodować nieduży ruch tafli wody (chodzi o napowietrzanie) i pod tym kątem musisz kombinować. A może skróć tę deszczownicę, to łatwiej będzie ją zasłonić roślinami albo jakimś korzeniem na przykład :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaslonić to się pewnie zasłoni, teraz pokombinowałem to widzę że jedyna opcja to zamocować obok siebie zarówno wlot jak i wylot- wtedy będzie się to trzymało. Trochę zmienia to moje plany gdyż akwarium stoi w salonie i widać prawą jak i przednią szybę- dlatego chciałem deszczownice zamocować po lewej stronie. A tak widzę że będzie tam za dużo tego wszystkiego. W sumie główny problem to te niepraktyczne pokrywy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...