Skocz do zawartości

wysoka temperatura, żółte liście


luki0830
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam akwarium 140l (80x35x50), oświetlenie na razie standardowe 2x18W T8, filtr FZN-3 (media to: od wlotu prefiltr, gąbka, włóknina, zeolit, ceramika), rośliny to anubias, żabienica, moczarka; ryb jeszcze nie mam (akwa zalane 11.02.2012), dekoracje to grota z kamienia, korzeń (kupione w akwarystycznym i wygotowane przeze mnie) kokos -sam preparowałem (gotowanie w solance a potem w zwykłej wodzie -ok 2 godz gotowania). Grzałka ustawiona na 24st a termometr umieszczony z drugiej strony grzałki (po długości) pokazuje mi 26-27st czy mam obniżyć zakres temperatury potencjometrem na grzałce żeby osiągnąć temp ok 24-25st?

Dodam jeszcze, że na pokrywie pod świetlówkami mam naklejoną folię aluminiową to stronę bardziej błyszczącą (tak mi poradził sprzedawca w akwarystycznym) może to światło jeszcze ogrzewa dodatkowo wodę?

I jeszcze jeden problem coś mi roślinki trochę żółkną :( sprzedawca mówił, że tak czasami jest zaraz po zasadzeniu. Muszą się przyzwyczaić do nowych warunków i za kilka dni powinno wszystko wrócić do normy - są to słowa sprzedawcy. Ale na wszelki wypadek dał mi taki płyn FERRO-ACTIV czy można to użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że tak się nagrzewa od oświetlenia ale z tym nic nie zrobisz.

 

Inna wersja to masz ciepłow pokoju lub akwa stoi blisko grzejnika.

 

Grzałka nie ma tu nic do rzeczy, chyba że jest zepsuta ;)

no to raczej od oświetlenia, bo grzejnik jest jakieś 5metrów od akwarium, grzałka raczej działa dobrze. Ale spróbuję jeszcze zmniejszyć na termostacie do 21st. A co z tą folią aluminiową? zdjąć ją czy zostawić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie temperatury na grzałce nic nie da, jeżeli ma termostat (a zapewne ma) to i tak się nie włącza więc nie ma żadnego wpływu na temperaturę w akwarium. Jeżeli w domu masz np. 25st. to w akwarium będzie tyle samo, dodatkowo światło w dzień podnosi temperaturę o jakieś 1-2 stopnie zwłaszcza jeśli masz w pokrywie zamontowany statecznik magnetyczny który wytwarza sporo ciepła. Obniż temperaturę w pomieszczeniu w którym stoi akwarium, możesz też zdjąć z pokrywy klapki do karmienia wtedy ciepło nie będzie się kumulowało pod pokrywą, a folię odblaskową zostaw bo i tak masz mało światła w tym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla moczarki 27 to za dużo.

Moczarka jest rośliną zimnolubną.

 

Moczarka jest przede wszystkim chwastem, który urośnie i w 10 i w 20 i w 30C. ;)

To nie temperatura jest przyczyną żółknięcia.

 

Kto jest winny? Jeżeli grzałka czasem działa, to termometr. Masa ich przekłamuje, tak przynajmniej 1/5 jak patrzyłem w sklepie. Jeżeli grzałka nie utrzymuje temperatury i termostat się nie włącza, to zacząłbym od zbicia temperatury w pomieszczeniu i sprawdzeniu czy akwarium nie stoi w bliskim sąsiedztwie grzejnika. Samo oświetlenie, przy akwarium częściowo otwartym z kaskadą nie powinno aż tak nagrzewać wody, choć w sumie mamy sezon grzewczy, więc może to tylko przyczyna dodatkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...