Jump to content

wysoka temperatura, żółte liście


luki0830
 Share

Recommended Posts

Witam

Mam akwarium 140l (80x35x50), oświetlenie na razie standardowe 2x18W T8, filtr FZN-3 (media to: od wlotu prefiltr, gąbka, włóknina, zeolit, ceramika), rośliny to anubias, żabienica, moczarka; ryb jeszcze nie mam (akwa zalane 11.02.2012), dekoracje to grota z kamienia, korzeń (kupione w akwarystycznym i wygotowane przeze mnie) kokos -sam preparowałem (gotowanie w solance a potem w zwykłej wodzie -ok 2 godz gotowania). Grzałka ustawiona na 24st a termometr umieszczony z drugiej strony grzałki (po długości) pokazuje mi 26-27st czy mam obniżyć zakres temperatury potencjometrem na grzałce żeby osiągnąć temp ok 24-25st?

Dodam jeszcze, że na pokrywie pod świetlówkami mam naklejoną folię aluminiową to stronę bardziej błyszczącą (tak mi poradził sprzedawca w akwarystycznym) może to światło jeszcze ogrzewa dodatkowo wodę?

I jeszcze jeden problem coś mi roślinki trochę żółkną :( sprzedawca mówił, że tak czasami jest zaraz po zasadzeniu. Muszą się przyzwyczaić do nowych warunków i za kilka dni powinno wszystko wrócić do normy - są to słowa sprzedawcy. Ale na wszelki wypadek dał mi taki płyn FERRO-ACTIV czy można to użyć?

Link to comment
Share on other sites

Dla moczarki 27 to za dużo.

Moczarka jest rośliną zimnolubną.

Więc się nie dziwię.

Moczarka wymaga normalnie ok 18-20 stopni.

aha no takich mamy tu sprzedawców, którzy tak doradzili no nic to dzisiaj oddam moczarkę a wezmę coś innego
Link to comment
Share on other sites

Możliwe, że tak się nagrzewa od oświetlenia ale z tym nic nie zrobisz.

 

Inna wersja to masz ciepłow pokoju lub akwa stoi blisko grzejnika.

 

Grzałka nie ma tu nic do rzeczy, chyba że jest zepsuta ;)

no to raczej od oświetlenia, bo grzejnik jest jakieś 5metrów od akwarium, grzałka raczej działa dobrze. Ale spróbuję jeszcze zmniejszyć na termostacie do 21st. A co z tą folią aluminiową? zdjąć ją czy zostawić?
Link to comment
Share on other sites

Obniżenie temperatury na grzałce nic nie da, jeżeli ma termostat (a zapewne ma) to i tak się nie włącza więc nie ma żadnego wpływu na temperaturę w akwarium. Jeżeli w domu masz np. 25st. to w akwarium będzie tyle samo, dodatkowo światło w dzień podnosi temperaturę o jakieś 1-2 stopnie zwłaszcza jeśli masz w pokrywie zamontowany statecznik magnetyczny który wytwarza sporo ciepła. Obniż temperaturę w pomieszczeniu w którym stoi akwarium, możesz też zdjąć z pokrywy klapki do karmienia wtedy ciepło nie będzie się kumulowało pod pokrywą, a folię odblaskową zostaw bo i tak masz mało światła w tym zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

Dla moczarki 27 to za dużo.

Moczarka jest rośliną zimnolubną.

 

Moczarka jest przede wszystkim chwastem, który urośnie i w 10 i w 20 i w 30C. ;)

To nie temperatura jest przyczyną żółknięcia.

 

Kto jest winny? Jeżeli grzałka czasem działa, to termometr. Masa ich przekłamuje, tak przynajmniej 1/5 jak patrzyłem w sklepie. Jeżeli grzałka nie utrzymuje temperatury i termostat się nie włącza, to zacząłbym od zbicia temperatury w pomieszczeniu i sprawdzeniu czy akwarium nie stoi w bliskim sąsiedztwie grzejnika. Samo oświetlenie, przy akwarium częściowo otwartym z kaskadą nie powinno aż tak nagrzewać wody, choć w sumie mamy sezon grzewczy, więc może to tylko przyczyna dodatkowa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...