Skocz do zawartości

[240l] Docelowo roślinniak, baniak


pkamil1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po oddaniu pielęgnic posatnowiłem przeżucić się na coś zielonego zawsze takie mi się jakoś bardziej podobały. Zdjęcia nie są wybitne ale coś tam widać. Jeżeli chodzi o jakieś informacje oświetlenie to jest to 2x30W T8, 2x39W T5, CO2 ciśnienie.

Powiedzcie mi czy muszę dodawać jakieś te nawozy aby rośliny rosły nie dostawały dziur ani nie obumierały. Roślinki kupiłem w discu.... i sprzedawca mi powiedział, że nic nie trzeba lać wystarczy co2 + światło. Oni tak robią u siebie w sklepie a baniaczki maja naprawdę fajne. Jeżeli chcecie mi polecić jakieś nawozy to proszę o konkretne gotowe, wiem, wiem, że zaraz powiecie a czemu samemu nie zrobić. Otóż próbowałem i zawsze kończyło się to atakiem glonów. Sporo osób doradza, może i dobrze te nawozy co się samemu przygotowuje z proszku ale jak zamówiłem, zrobiłem i podałem po czym był wysyp glonów to wszyscy rączki umyli i już nikt nie miał czasu podpowiedzieć co i jak. Dlatego nawozy przygotowywane samemu wolał bym sobie odpuścić. Oceniajcie baniaczek roślinki dopiero co posadzone. :)

Ps. Zapomniałem umyć szyby po sadzeniu:)

post-6808-13685167968976_thumb.jpg

post-6808-13685167969531_thumb.jpg

post-6808-13685167970109_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak:

- jakieś najbardziej podstawowe roślinki, na bardzo słabym świetle, bez nawożenia, przy sporej obsadzie rybnej, da się utrzymać [patrz między innymi technika LT].

- czym większe światło, tym rośliny szybciej rosną, pobierają więcej CO2 i nawozów. Pojawia się konieczność suplementacji CO2 i nawożenia.

- rośliny do wzrostu potrzebują 3 rzeczy bezwzględnie: światła, CO2 i nawozów. Jeśli czegoś z tego jest za dużo, a innych rzeczy brakuje, wtedy pojawiają się problemy.

 

Przy Twoim świetle, przy tych roślinach i przy CO2 nawożenie jest koniecznością. Przy czym to nie jest tak że sypniemy trochę tego i trochę tego na oko i będzie w porządku. Łatwo przedobrzyć z czymś, albo coś zaniedbać, glony tylko na to czekają. Metod nawożenia jest kilka, dużo o tym jest opisane na forum, sam nie jestem specjalistą w tej dziedzinie więc nic konkretnego Ci nie będę doradzał.

 

Tak jak pisałem, w tym konkretnym wypadku, nawożenie to konieczność. Na minerałach z kranovitu zielsko długo nie pociągnie. Nie musisz sam robić nawozów, ale to oszczędność i wielkie pole do popisu. Na rynku jest masa gotowych mieszanek. Godne polecenia są nawozy Aqua Artu i Easy Life, stanowczo odradzam natomiast te najtańsze Tropicala, czy Sery.

 

Konkrety co i jak dlaczego masz na forum, a także inni pewnie zaraz doradzą, ja tutaj jestem dużo bardziej od ryb niż od sałaty - tak więc ciekawi mnie co tam będzie pływało? ;)

 

PS: I napisz jakie masz podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże to JBL Manado, jeżeli chodzi o nawozy to posiadam Aqua artu Potas, Micro i Macro. Kurcze wiem, że jest dużo do czytania artykułów ale chciałbym aby ktoś mnie przez to poprowadził. Było by mi łatwiej zacząć a później zawsze jakoś będzie już łatwiej. Nie znasz może jakiegoś nauczyciela od hodowli sałaty?. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam dzisiaj zrobiłem testy wody oto wyniki moich badań :)

 

Testy z dnia 15.02

 

NO2 0,2-0,3

NO3 10

PO4 0,6-0,8

 

Testy z dnia dzisiejszego 22.02

 

NO2 0,0-0,1

NO3 10-20

PO4 0,6-0,8

PH 7-7,2

 

NO2 dlatego było takie a nie inne bo można by powiedzieć, że resetowałem zbiornik po starej obsadzie pielęgnic plus mycie filtra. Starej wody w akwarium zostało ok 1/5. Po napełnieniu akwarium wodą kranową dodałem dwa opakowania sery bakterii nitryfikacyjnych. Jutro umieszczę kilka zdjęć jak zbiornik się zmienił tzn. podrosły roślinki i poproszę o kilka rad w nawożeniu. Posiadam trochę nawozów Aqua artu ( ferro, K+,micro,macro) więc jest co lać tylko trzeba wiedzieć jak. Mam nadzieję, że mi w tym pomożecie. Bo po podmianie wody chcę rozpocząć nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... Zgadza się napewno się przyczyniło to zniszczenia flory bakteryjnej w sporym %. Po dolaniu wody baniak stał z roślinami przez okres tygodnia po czym dostał aplikację dwóch tubek w płynie sery bakterii nitryfikacyjnych, więc nie powinno być źle. Odlanie ok 4/5 wody było koniecznością ze względu na konieczność złapania wszystkich pielęgnic - niesamowicie mi skakały. A nie mam wanny ani wiader aby przechować chwilowo 200L wody. Zaraz podmieniam wodę i wstawię fotki jak to teraz wygląda.

post-6808-13685168145958_thumb.jpg

post-6808-13685168146269_thumb.jpg

post-6808-13685168146544_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to narazie tyle teraz idę podmienić wodę a wieczorem przyciąć trawniczek. Czekam na porady co i w jakich ilościach zacząć lać do ogródka. Dane mojej wody macie, oświetlenie to 150W, podłoże manado, kule fitusa w dnie. Nawozy jakie mam też pisałem ale przypomnę Aqua art ferro, macro, micro, potas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam oto testy z dnia 2.03.2012

 

NO2 - 0,0

NO3 - 0,5-0,10

PO4 - 0,4-0,6

PH ok 7

 

Zaraz zamieszczę jakąś fotkę dziś podmieniałem wodę i wydaje mi się że na roślinkach z tyłu pojawiły się niteczki. Jeżeli chodzi o nawożenie to nawożę na oko tzn jak mi się chce bo nikt tu nie ma zbytnio ochoty pomóc wcześniej pisałem dokładnie co mam itd.

Jeżeli ktoś ma ochotę mi pomóc to niech napisze mi PW z nr telefonu chętnie zadzwonię i wysłucham rad bo pisać można i tydzień a nie dowie się człowiek tego co po minucie rozmowy.

post-6808-13685168302481_thumb.jpg

post-6808-13685168302941_thumb.jpg

post-6808-13685168303333_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bierz śmiało ale nie samo tylko daj coś pod spód gdyż samo manado jest jałowe ja dałem aquabasis plus i na górę manado. Mam je od dwóch tygodni i jestem zadowolony. Co do płukania to jest trochę roboty ja płukałem kilkanaście razy wylewając to co się unosiło na powierzchni wody w tym kilka w wodzie bardzo ciepłej (producent zaleca 60st.) płukałem aż woda była czyściutka. Dzięki temu po zalaniu wodę w akwarium miałem kryształ i nie musiałem odławiać pływających drobin podłoża. Faktycznie jest bardzo lekkie na początku jak przepłynie ryba to lekko się unosiło teraz jest to prawie niezauważalne. Co do odmulania to jeszcze nie próbowałem więc nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...