Skocz do zawartości

jaką pompę zastosować do filtra zewnętrznego?


jupi1314
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

chciałem wykonać swój filtr zewnętrzny. Nie chcę jednak stosować filtra kubelkowego, myślałem raczej o zastosowaniu filtrów jakie stosuje się w filtrowaniu wody w domu. 2 szt. jedno z drobnym sitkiem i drugi z ceramiką. Nie mam jednak pomysłu jaką pompe zastosować ktora będzie mi zasysać wodę. I tu prośba do Was o jakieś propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wydać tyle na pompę to...kup chiński kubeł i podłącz szeregowo.

Ja rozumiem, projekt DIY itd, fajna inicjatywa. Popieram.

Ale w cenie dobrej pompy, kupisz dobry kubeł, który sprawi się lepiej od tego filtra.

Jeśli za taką samą cenę, można mieć coś lepszego i pewniejszego, to po co kombinować? ;)

 

Gdyby to było 500l i stawiałbyś sumpa...to co innego. ;)

Wtedy własnoręcznie zrobisz coś dużo taniej i dużo lepiej niż producenci filtrów, przy tym projekcie lepiej i taniej nie będzie. Owszem, sprawdzi się, jak się uprzesz, ale kubeł to mimo wszystko lepsze wyjście. A jeśli nie dasz się przekonać, to na wlot prefiltr i oba kosze keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Atreyu - chyba nie dam się przekonać.. :) i teraz zastanawia mnei czy pompę od CO dać przed filtrem by pompowała brudną do filtrów, czy dać ją za filtrami by zasysała już czystą?

 

Zastanawia mnie czy jak dam pompę CO za filtrami ( wkład sitkowy + sznurkowy/piankowy) to tą wodę będę mógł rozdzielić i puścić częściowo do hydroponiki. Ale czy będzie miała odpowiednią ilość związków by roślinki rosły?

jeśłi chodzi o pompę to myślę o takiej:

http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-ob ... 77520.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu - chyba nie dam się przekonać.. :) i teraz zastanawia mnei czy pompę od CO dać przed filtrem by pompowała brudną do filtrów, czy dać ją za filtrami by zasysała już czystą?

 

Zastanawia mnie czy jak dam pompę CO za filtrami ( wkład sitkowy + sznurkowy/piankowy) to tą wodę będę mógł rozdzielić i puścić częściowo do hydroponiki. Ale czy będzie miała odpowiednią ilość związków by roślinki rosły?

 

Wg. mnie lepiej żeby zasysała wtedy wirnik nie będzie pracował w syfie, mielił liści itp. Rzadziej go będziesz czyścił.

Woda będzie miała odpowiednią ilość związków, to co produkują bakterie w filtrach (NO3) jest potrzebne roślinom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróc uwagę, ze te filtry mają wlot i wylot wody od góry. Jak jest oryginalny wkład to ma kształt wydrążonego walca. Jak wsypiesz coś do środka to przepływ wody nie będzie przez całe złoże tylko przez b. mały fragment.

Należałoby pokombinować aby wlot był od góry a wylot tam gdzie zaworek spustowy (na dole przejrzystej bańki). Pojemność takiego baniaka jest też niewielka a to w zasadzie najważniejszy parametr filtra kubełkowego.

 

Jako pompę zastanów się nad pompą do CO cyrkulacyjną. Jest b. cicha, a wydajność spokojnie dobierzesz do swych potrzeb.

Zastanów się czy np panel filtracyjny nie byłby łatwiejszy do wykonania i pewnie tańszy, a co najważniejsze zajmowałby mniej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróc uwagę, ze te filtry mają wlot i wylot wody od góry. Jak jest oryginalny wkład to ma kształt wydrążonego walca. Jak wsypiesz coś do środka to przepływ wody nie będzie przez całe złoże tylko przez b. mały fragment.

Wlot i wylot u góry ale obieg jest przez całość, spójrz dokładnie na zdjęcia i "podwójną sciankę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale tam nie ma podwójnej ścianki.

http://allegro.pl/filtr-wody-3-4obudowa ... 61957.html.

W tej plastikowej obudowie masz widoczne gniazdo do wkładu i takie samo jest u góry. Woda przepływa między wkładem i ścianką (przeźroczystą) i wyciągana jest ze środka wkładu.

Jak robili denitryfikator z takiej obudowy to dawali dodatkowo rurkę w środek aby właśnie przez całe złoże był przepływ.

 

 

Pompa ta ma za duży przepływ (min 3000 l/h). Musiałbyś jakieś sterowanie do niej dorobić by wydajnością regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak... co do filtra to masz rację ze po zainstalowaniu wkładu woda prechodzi do jego środka załą powierzchnią. myslalem o zainstalowaniu jakiejś rurki od 2/3 dł wkładu, tak by woda przechodziła przez wkład a dopiero u dołu wylatuje dalej.

Co do sterowania wydajnością to chcialbym regulować zaworem kulowym, który będzie ogranicać ilość wody zasysanej przez pompę. tak samo na wylocie, trojnik + zawór kulowy którym będę regulować częściowy odpływ do hydroponiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taka pompa może pracować przy zamkniętym odpływie. Pompa będzie pompowała 3 m3/h i będzie rosło ciśnienie (nie wiem jak bardzo) co może doprowadzić do rozwalenia rury bądź pompy lub znaczącego skrócenia jej żywotności.

...na wylocie będę sterować zaworem kulowym do hydroponiki, ale poza tym standardowo będzie wylot do akwarium. Kolegia nie doczytał uważnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos pompy to byłem właśnie w castoramie i zajrzałem przy okazji na dział ogród, bo też zbieram elementy na filtr i potrzebuje pompy do hydroponiki. Są tam pompki fontannowe (m.in. aquarela), które bardziej mi odpowiadają od pompek filtrów akwarystycznych ze względu na to, że mają wylot w postaci pionowej rurki na którą łatwo można coś nałożyć/dopasować. Z kolei wlot po zdjęciu filtra i sitka jest w krztałcie okrąglego kołnierza głębokości koło 1-1,5cm, na (lub w) który możnaby wkleić rurkę do której mocowałoby się wężyk. Koszt pompki aquarel 650l/h 46 zł, koszt pompki innej firmy niepamiętam jakiej 1100l/h 57zł(taka szara). Pojedź obejrzyj :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie miałemtą 650 którą chcesz kupić. Kupiłem ten model w Castoramie, no i niestety po 2 dniach oddałem. Tak jak pisałem wcześniej, zrobilem test. dołączyłem wężyk i zmierzyłem wysokość podnoszenia. zamiast 0,9 m było 0,7m. więc na tej wysokości ledwo, ledwo leciało.

Rozmawiałem z gosciem ze sklepu zoologicznegi i poleca do hydro, głowice Atman AT-203 ( na przyssawkę do szyby) lub model serii AT-3xx takie a'la fontannowe. te które chcesz kupić mają 6W, a te Atman 203 mają 10W, więc wyżej podniosą. Jednak tak sobie pomyślałem, by nie robić różnych instalacji, daję trójnik i i rozdzielam wode do akwa i do hydro. Wszystko jedną pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...