Skocz do zawartości

Tarło Bojowników


Marek694
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dzisiaj rano zobaczyłem gniazdo w głównym akwarium(60L). Nie wytrwało długo, ponieważ mam filtr o dużym ciśnieniu i tafla wody się porusza, co spowodowało zniszczenie gniazda. Postanowiłem spróbować rozmnożyć bojowniki. W tym celu przygotowałem akwarium 45L(tylko takie miałem wolne). Mówiąc przygotowałem mam na myśli: wyposażyłem w kryjówki(dwa kokosy) roślinki pływające po powierzchni wody i oczywiście grzałkę ustawioną na 27-28 stopni. Woda pochodzi z głównego akwarium. Jest jej tyle, że zajmuje ok. 1/3 objętości akwarium tarliskowego. Gdy wszystko było już gotowe, wpuściłem samca. Kilka godzin nie było mnie w domu, a gdy wróciłem zauważyłem gniazdo. Jednak zdziwił mnie rozmiar bąbelków. Jest on bowiem bardzo malutki, ich średnica to 1-2 mm. Wpuściłem samicę, na której ciele od razu pojawiły się pionowe, białe paski. Od tamtej pory samiec ciągle ją gania w między czasie robiąc sobie krótkie przerwy. Jak myślicie, wszystko robię dobrze?

W przypadku ewentualnego rozmnożenia oprócz akwarium tego tarliskowego, mam także 25 litrowe, w którym obecnie są krewetki i 3 młode gupiki. Na razie nie kupowałem żadnego specjalnego pokarmu dla narybku. Jeśli będzie to konieczne to oczywiście to zrobię, dlatego pytam czy nie wystarczyło by rozdrobnić pokarmu w płatkach? Oprócz takiego mam jeszcze mrożony.

Aha, światło ma się świecić przez noc czy wyłączyć?

----

Jeszcze jedno: Jak rozpoznać że tarło już się odbyło? Wiem, że od razu po tym muszę odłowić samicę i nie mogę zrobić tego za późno, bo może ona zostać zabita przez samca.

----

Samiec zbudował drugie gniazdo w innym miejscu. Jest ono już mniej więcej takich rozmiarów jak to pierwsze, tyle że bąbelki są w kupie i nie ma przerw pomiędzy nimi. Samiec gania samicę lub rozbudowuje gniazdo nr.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez noc wyłącz światło, ryby też muszą odpocząć. Najpierw samiec buduje gniazdo a jak jest już po tarle to w gnieździe są jajeczka, które tam pielęgnuje i odgania wszystko inne co się rusza. Dlatego samice trzeba wyłowić bo samiec uznaje ją za zagrożenie dla młodych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem, a teraz rybki się wycierają. Czekam na koniec aby przenieść samicę.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

13 lutego:

Samca trzeba odłowić jak młode zaczną poziomo pływać, tak?

Teraz widzę, jak co jakiś czas kilka sztuk opada, a samiec je łapie i zanosi z powrotem do gniazda. Niektóre małe bojowniki już same dają radę podpłynąć w górę.

Myślę, że jutro rano odłowię samca, bo później będę mógł to zrobić dopiero ok. 3-4, chyba że komuś innemu to powierzę. Gdzieś czytałem, że młode opuszczają gniazdo 48h po umieszczeniu ich tam. Jutro około 12 minie taka ilość godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Próbował ktoś może zrobić jedno tarło z dwóch samic i czy coś z tego wyszło ?

Powiedzmy organizujemy osobny zbiornik do rozrodu w puszczamy samca a gotowe do tarła samice wkładamy osobno do tego zbiornika np. w uciętych butelkach po wodzie,na pare godzin tak żeby samiec mogł podpływać i je widzieć. Po obserwacji w puścić zainteresowaną samice nr.1 .

Po tarle wyłowić samice nr.1 i wpuścić do akwa ogólnego

Potem oglądać reakcje samca na samice nr.2....... chce tak zrobić jak coś wyjdzie to opisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...