Skocz do zawartości

Węgiel na stałe w filtrze


Jowisz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad użyciem węgla w moim zbiorniku. Poczytałem trochę na temat tego wkładu.

Większość ludzi pisze, że należy go używać tylko po kuracji lekiem, piszą chociaż zapewne nawet takiego wkładu na oczy nie widzieli... dlatego chciałbym poznać opinie tych, co używali go i wiedzą jak najlepiej go stosować. Znalazłem kilka wypowiedzi ludzi o tym, że wyjaławia wodę z całej chemii, nawozów, barwników, zapachów, rośliny przez niego nie rosną, ale też kilka opinii, że jest dobrym materiałem do filtracji biologicznej.

Jeśli naprawdę robi taką czystkę w wodzie, to powinien być idealny do malawi?

Zastanawiam się, czy nie włożyć go na starcie akwarium (podobno likwiduje też amoniak), dobry był by to pomysł? Po jakim czasie go wyjąć, zakładając, że ryby wpuszczę dokładnie po dwóch tygodniach od startu?

Wtedy też stężenie wszystkich negatywnych substancji wzrośnie, bo zamierzam wpuścić całą obsadę na raz.. węgiel może być w tym czasie przydatny?

 

Zmiana działu.

Mod. Drobniczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie włożę na pierwszy miesiąc, zobaczymy jak to będzie wyglądać.

Mam inny problem trochę - chciałem przepłukać węgiel, który był w wyposażeniu filtra i jeszcze do tego kupiłem inny, kokosowy. Wziąłem torebki pod prysznic - strasznie brudna woda z nich wypływa. Po długim płukaniu (nawet bazaltu tak długo nigdy nie płukałem..) nadal woda wypływa ciemna. Mam jeszcze się pomęczyć, aż przeplywająca przez niego woda będzie czysciutka, czy już mogę włożyć do zbiornika, bez ryzyka zabrudzenia zbiornika? Myślę, że dokładnie wymyłem każdą część woreczka, mimo to woda nadal ciemna. Czy wystarczy tylko przepłukanie węgla tak jak np. na tym filmiku -> http://www.youtube.com/watch?v=ler-6xIVKlM

Słyszalem też, że węgiel kokosowy trzeba jakoś specjalnie przygotować, czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś wkładałem węgiel, ale teraz go nie stosuje i wcale go nie płukałem. Co do jego właściwości to ma dużo pozytywnych cech. Jego działanie nie jest jednak bardzo długie, wg. zaleceń po miesiącu traci swoje właściwości i należy wymieniać go na nowy. Po tym okresie bez wymiany powoli straci swoje właściwości i raczej będzie zwykłym medium filtracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że jest dobrym materiałem do filtracji biologicznej.

Gorszy od najtańszych mediów do typowej filtracji biologicznej,

Jeśli naprawdę robi taką czystkę w wodzie, to powinien być idealny do malawi?

Nie jest. Wyjaławia wodę, ogranicza rozwój pożytecznych bakterii, pochłania pierwiastki potrzebne dla dobrego rozwoju ryb, trzeba go często wymieniać, zajmuje cenne miejsce innym lepszym wkładom filtracyjnym.

Zastanawiam się, czy nie włożyć go na starcie akwarium (podobno likwiduje też amoniak), dobry był by to pomysł?

Zły pomysł, bo akurat związków amoniaku węgiel aktywny praktycznie nie absorbuje. Materiałem absorbującym amoniak i azotany jest zeolit.

Wtedy też stężenie wszystkich negatywnych substancji wzrośnie, bo zamierzam wpuścić całą obsadę naraz.. węgiel może być w tym czasie przydatny?

Wrzucenie całej obsady na raz, to bardzo zły pomysł. Cykl nitryfikacyjny rozkręca się stopniowo. Jak już musisz, to kilka dni wcześniej wrzuć trochę pokarmu na dno, jako pożywkę dla bakterii.

Węgiel nie ma tutaj nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...