Skocz do zawartości

Odpowiednie parametry wody


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie co do roślin które chce włożyć do akwarium 112l z oświetleniem 2x18W plus 24W T5 i nawozem Aqua Substrate II+ (jedno opakowanie) + żwirek (podłoże z tylu ma 8 cm z przodu około 5cm), akwarium ma wymiar 80x35x40, długość świecenia 10h-11h.

prawdopodobne zamontowanie bimbrowni

 

Te rośliny to:

moczarka

nurzaniec

ludwigia (chyba... chodzi mi bardziej o roślinie na drugi, pierwszy plan o czerwonych liściach)

eleocharis(lub cos podbnego do trawki)

 

i moje pytanie to jakie mam mieć parametry wody aby te rośliny ładnie rosły???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wodzie nie powinno zabraknąć Co2, Potasu, żelaża oraz wiele wiele różnych pierwiastków jeżeli chodzi o rośliny.

Ph w akwarium powino byc nie mniejsze nic 5,5 a nie wieksze niż 7.(minimalne przekroczenie nie jest niczym złym) ale jeżeli masz inne ph musisz je zbic lub zwiększyć, w wiele różnych sposobów ale to inny temat.GH, KH sa związane z PH wiec jeżeli masz ph w normie to te też powinny być w normie.

Podłoże masz za dużą granulację sie mi wydaje na oko.I ja bym do tego dodał jeszcze nawożnie jakimś ogólnym nawozem w płynie np, ktory będzie zawierał takie pierwiastki jak żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, molibden, potas oraz magnez.

Do tego możesz kupić coś w tym tylu http://allegro.pl/aqua-art-planta-gaine ... 07406.html.

Mam nadzieję że o to ci chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczarka- 7-8 ph

Nurzaniec-7-8 ph

Ludwigia repens,zakładam że taka masz u mnie rośnie przy ph 6,5-7.

Elocharis-tylko jaki ja mam acicularisa i dobrze sobie radzi przy ph takim jak ludwigia.

Te rośliny dobrze dobrałeś masz dobre podłoże i oświetlenie powinny dobrze rosnąć.

Edit.

Trochę za mało dałeś AS ll można by się postarać o jakieś nawożenie.

ArMaster co to za cuda wianki piszesz że nie :shock: może być więcej niż 7 ph?

U mnie te roślinki ładnie rosły przy ph równym 8.To niewiele jak na zmianę parametrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość i odczyn nie są najważniejsze, zresztą ASII będzie Ci dosyć skutecznie zmiękczać wodę, jednak nie licz na to że obniży pH. Najważniejsze jest CO2, makro (K,N,P) i mikroelementy, ale to nie problem bo wszystko znajduje się w sprzedaży, wystarczy stosować się do instrukcji i obserwować rozwój sytuacji. Seria nawozów Planta Gainer jest godna uwagi, popatrz sobie na alledrogo, jest tam tego sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RO to jest filtr odwróconej osmozy, zakłada się go na kran i po przefiltrowaniu woda jest miękka. Jeśli chodzi o podłoże to daj mu czas, ja mam w swojej 112l jeden worek tego podłoża plus bazalt i KH/GH mam równo po 13, a w kranie ponad 20.

 

P.S. Destylka nie zaszkodzi (też kiedyś lałam) jak zrobisz stosunek 1:1 z kranówką to będzie połowa tej twardości którą masz teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie się obniżać stopniowo, nie wiem jak długo, ale wierz mi to nie ma dla roślin aż takiego znaczenia, jak chcesz szybko obniżyć twardość to dolej destylki. Myślę że większość roślin wymaga stosowania nawozów w płynie, zwłaszcza przy dobrym oświetleniu, ale firma/marka nie ma tu większego znaczenia, byle nie był to jakiś najgorszy szajs. Generalnie dobrze jest podawać potas, jak jest mało ryb to również azot i może fosfor do tego mikroelementy raz na jakiś czas, woda kranowa zawiera w sobie mikropierwiastki więc nie trzeba tu przesadzać, warto jedynie zwrócić uwagę na żelazo którego może brakować. Wszystko ze spokojem, dopiero czas i obserwacja pozwoli ocenić czy roslinom jest dobrze czy może czegos im brak ;)

 

Destylka w sklepach jest dosyć droga ok. 4zł za 5l więc jest to nieopłacalne na dłuższą metę, kupisz na stacjach benzynowych i w marketach na dziale samochodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym co piszą, niektóre rośliny w naturze rosną w wodzie miękkiej, ale jak wykazała w swoich badaniach Diana Walstad (pisze o tym w książce "Rośliny w akwarium, ekologia roślin wodnych dla akwarystów" ) w twardej wodzie rosły dużo lepiej niż w miękkiej, dotyczy to oczywiście wybranych gatunków, ale dowodzi tego że rośliny mają duże zdolności przystosowawcze.

 

Dodam również że rośliny z miękkich wód poradzą sobie w twardszej wodzie, ale te które pochodzą z wód twardych w miękkiej nie dadzą rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawierają ale jak sam zapewne przeczytałeś ten nawóz makro polecany jest do akwariów bez ryb lub z małą obsadą, jak ryb będzie więcej to ani azotu ani fosforu nie powinno w akwarium zabraknąć, może natomiast brakować potasu i stosując ten nawóz niepotrzebnie będziesz podnosił sobie poziom N i P co może skutkować pojawieniem się glonów. Osobiście uważam że lepiej zastosować mikro plus potas tak jak w PG Classic, a azot tylko w przypadku niedoborów (warto kupić test i sprawdzać co jakiś czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być taki nawóz, ale wtedy już nie dawaj mikro bo prawdopodobnie już tam są, odżywka jest wieloskładnikowa, szkoda że nie raczyli podać co tam dokładnie jest oprócz tego potasu. Dawkowanie najlepiej zgodnie z instrukcją producenta, a poziomu potasu i tak nie zmierzysz w akwarium więc się tym nie przejmuj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak dało by radę znaleźć odżywkę tylko z potasem z tej stronki www.akwarystyczny24.pl

 

I mam jeszcze jedno pytanko:

 

Jeżeli bym kupił mikro http://www.bajcik.pl/product_info.php?products_id=2779

to jeżeli będę tego używał może się zdażyć że będę miał jakiś nadmiar z mikroelementów (tak myślałem żeby używać tego profilaktycznie)

 

a co do potasu to mogę również używać tego profilaktycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...