Skocz do zawartości

wielki problem z PO4


bartollo001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

wiem że wątków na ten temat jest w bród na forum ale niestety podane metody nie skutkują i problem powraca.

proszę o informację jak w miare szybko a co najważniejsze skutecznie zbić poziom PO4 w akwarium.

obecnie według testów JBL (kropelkowe) poziom PO4 w akwarium to znacznie ponad 1,8.

proszę o informacje czy może to mieć bezpośredni wpływ na zdychanie ryb (codziennie 1 sztuka).

dodam, że parametry wody w kranie i w butelce z odstaną wodą to: PO4-0; PH-3; GH-6;

natomiast w akwarium: PO4-powyżej 1,8; PH-3; GH-14; NO2-0,05; NH4-0,1; FE-0,00

jak widać PO4 oraz GH wzrastają bardzo mocno

podmianki robione 3 x w tygodniu po 10 litrów

 

dane o akwarium:

160 L

kirysy (4 szt.) + glonojady (3 szt.) + duch brazylijski (1 szt.) + barwniaki czerwonobrzuche (4 szt.+ stadko małych)

+ dupiki (8 szt.)

sporo roslin ale nie znam nazw

2 kryjówki dla barwniaków z porcelany

bardzo dużo kamieni (żadnych wapieni)

filtracja (filtr kubełkowy 1000l/h) - wkłady: kulki ehemim + keramzyt + gąbki + wata

 

bardzo proszę o pomoc bo jak dalej tak będzie to w ciągu tygodnia nic nie zostanie - może zastosować węgiel ?

z góry bardzo dziękuję

bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wielka prośba, zaczynaj zdania z dużych liter. Dużo łatwiej będzie to rozczytać i więcej osób będzie skorych do pomocy.

NO2-0,05; NH4-0,1

To zabija Twoje ryby + komplikacje z tym związane.

Akwarium albo niedojrzałe biologicznie, albo lejesz jaką chemię, leki, albo wyłączasz filtr na noc, albo źle opiekujesz się akwarium. Coś jest nie tak.

 

Na szybko, podmiana 40-50% wody.

duch brazylijski (1 szt.)

Do oddania, rybka rośnie do wielkości boku tego baniaka.

+ dupiki (8 szt.)

:lol:

zastosować węgiel ?

Akurat węgiel związków azotu nie rusza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podpinamm sie pod temat, mam problem z PO4. Ostatnio po podmiance wody zauwazylem bialy nalot na rurce z napowietrzaniem. Odczekalem 2 dni i zrobilem test, PO4 = 4-5!

 

Obsada:

Baniak 120L

2x paletki

15x neonek

1x mruk petersa

3x Thoracocharax stellatus

5x gurami (3xHoney Gurami, 1xMoonlight Gurami, 1xGold Red Gurami)

5x Hokejowek, przez nastepne 12h

4x Amano krrewetki

 

Sporo zieleni, roznej masci, nie pamietam wszystkich nazw.

 

Testy:

NO2 = 0

NO3 = 0.5

PH = 6.5

PO4 = 4-5!

 

Jak zbic, podmienialem juz wode, ale nie pomoglo to, ograniczenie jedzenia tez nie pomaga (karmie mrozonym lub zywym)

 

Do adminow: nie mam polskich liter i nie bede specialnie doinstalowywal polskich czcionek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób podmiane wody i podnieś NO3 do okolo 30-40 . Roślinki powinny pochłonąć PO4. Nie wiem jak na to zareagują paletki, ale 30 -40 to jeszcze bezpieczny poziom. Stosunek NO3 do PO4 powienien byc okolo 10 do 1. Mogą pojawić się sinice u Ciebie, a to nie będzie miłe dla ryb. Nawozisz czymś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od kilku spraw:

 

1. Jak długo akwarium dojrzewa:?: ile ma czasu ta woda dno i wszystko:?:

2. Jaka filtracja :?:

3. Jakie oświetlenie :?: ile wat :?:

 

Może to na początek..

 

Więc tak:

- Podnieś NO3 do co najmniej --> 15-20

- Podaj ile wynosi Fe

- Podaj ile wynosi K, albo czy w ogóle stosujesz :?:

- Jak wygląda u Ciebie poziom CO2 :?:, ew. czy stosujesz węgiel w płynie:?:, czy CO2 z butli :?:

- Zrób jakieś foto akwarium generalnie chciałbym zobaczyć roślinność :) może wtedy będę potrafił powiedzieć coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akwarium dojrzewa od Stycznia.

Filtracja Eheim 2032

Oswietlenie fauna i flora (extra biale i czerwonawe), jest wlaczone okolo 10h

 

Nawoze tym:

- Easy Life ProFito

- Easy Life Easycarbo

 

Temperatura wody: 27C - 28C

 

Mapet jak pojawia mi sie sinice, to bedzie masakra i wszystko do wymiany a chce tego uniknac. Dzis zaladowalem wklad do filtra na brazowe algii, bo zauwazylem je na roslinkach.

 

Ponizej fotki, lekko zamulone bo byl filtr czyszczony i teraz powoli zasysa wszystko.

 

K nie wiem ile wynosi bo nie stosuje.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Ostatnia fotka pokazuje Amano w wersji ciezarnej... i znowu bedzie odlawianie i osobny baniak inkubator.

 

Jak ktos chce napisac, ze musze uzupelnic wode, to chcialbym poinformac, ze o tym wiem i juz woda czeka na wlanie, tzn jutro.

 

 

 

Kahl:

6.5. Grafika wklejana do tematu nie może być większa niż w rozdzielczości 1024x1024 pikseli.

Bardzo proszę o poprawę rozdzielczości wyżej pokazanych zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zwiększ CARBO o np. 1 kliknięcie dziennie i obserwuj co się dzieje, zacznij dozować K-potas i NO3 podnieś obowiązkowo.

A najważniejsze to sprawdzić też poziom żelaza - Fe. Od tych rzeczy musisz zacząć - zbiornik powinien dostać równowagi biologicznej po wyrównaniu parametrów i wtedy na spokojnie będziesz widział co się z nim dzieje dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zwiększ CARBO o np. 1 kliknięcie dziennie i obserwuj co się dzieje, zacznij dozować K-potas i NO3 podnieś obowiązkowo.

A najważniejsze to sprawdzić też poziom żelaza - Fe. Od tych rzeczy musisz zacząć - zbiornik powinien dostać równowagi biologicznej po wyrównaniu parametrów i wtedy na spokojnie będziesz widział co się z nim dzieje dalej.

Carbo mam w plynie, wiec ile dziennie podawac? 2.5ml ?? Sol jutro zakupie i zaczne dawkowac aby podniesc NO3.

 

 

Kahl:

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Proszę o dostosowanie swojej pisowni do przyjętych zasad na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...