Skocz do zawartości

szukam rybki kolorowej ok 15 cm


emsikolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pelvicatochromis pulcher/ teaniatus 1+1

Cryptoheros sp. "Honduran Red Point" 1+1

Pseudotropheus saulosi 1+3/4

Apistogramma cacatuoides 1+2 (ta dorasta do tych 9cm, ale pióropusz sprawia, że ryba wygląda na naprawdę dużą)

Ktoś mi kiedyś proponował Chalinochromis brichardi (rosna do 12cm), do takiego akwa, ale osobiście bałbym się je tutaj wpuścić.

 

Pielęgnic jest troche, ale maksymalna długość ryby w takim zbiorniku to 10-12cm. Zależy od temperamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby 12-18cm to zdecydowanie za duże ryby do 100L (wiem, ze Twoje akwa ma 128L ale odejmij kamienie, żwir itd to wyjdzie 100L wody- w końcu po brzegi się nie leje). Łatwo policzyć, ze dlugość akwarium to zaledwie 4-krotność długości ryby.... trochę to słabe.

Polecam mniejsze rybki:

 

Pielęgnica Ramireza- ladnie wybarwiona, latwa w hodowli

Mieczyki, Molinezje- latwe w rozmnażaniu (żyworodne), łatwe w hodowli.

Pięknie też będzie wyglądać ławica kilkudziesięciu Neonów Czerwonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby 12-18cm to zdecydowanie za duże ryby do 100L

Dobrze że nie polecamy tutaj mieczyków, czy zbrojników do 100l.

Pielęgnica Ramireza- ladnie wybarwiona, latwa w hodowli

Pielęgniczka.

Mieczyki, Molinezje- latwe w rozmnażaniu (żyworodne), łatwe w hodowli.

 

Zaraz zaraz, a Mieczyki Hellera do ilu dorastają? Albo molki żaglopłetwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama miałam mieczyka 14 cm samca i ok 12 cm samicę.

Tylko one dość długo rosną. Moje miały około 6 lat, gdy osiągnęły te rozmiary.

Do akwa poleciłabym P. Ramireza - mają bardzo efektowne kolory jak ktoś już pisał i do tego ciekawe zachowanie.

No i nie są zbyt płochliwe - będą na widoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak samo jak bocje- rosną ogromne, ale zajmuje im to wiele lat... Ja miałem 2-3 letnie Bocje Wspaniałe i miały po 7-8cm, a mój znajomy ma takie po 20cm to mowi, ze one mają po 9 lat :-) Więc powoli, są długowieczne i dożywają 25 lat.

Swoją drogą to też ładne rybki, które mają super zachowanie- problem tylko w tym, że jak urosną to 100L będzie dla nich mało... one jednak są stadne i rosną wielkie. Jeśli jednak autor postu ma w planach kiedyś większy zbiornik, to może je brac :) Na początek totalne minimum to 3 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, ale mieczyki nie są długowieczne i rosną raczej szybko na dobrym karmieniu, w dobrych parametrach i w dobrym akwarium.

 

Ja pisząc o długowieczności miałem na myśli Bocje Wpaniałe, które podrzucam też jako dodatkowy pomysł dla autora- zaznaczam jednak, że warunkiem jest to, że kupi malutkie i na przestrzeni kiku lat wymieni zbiornik na większy.

 

Natomiast co do mieczyków... Kurcze, jak człowiek jednak na każdym kroku łapie się, że tak niewiele wie i tak głupi jest- ryby hoduję od dziecka a w życiu nie widziałem mieczyka większego niż 7-8cm :-) Ani w sklepach, ani u siebie (miałem kiedyś dawno- dawno temu przez około roku), ani u znajomych... Proszę jak to można się dowiedzieć nowych rzeczy :-)

 

Może zbieg okoliczności, że znajomi zawsze mieli dopiero co kupione, w sklepach to wiadomo, że zawsze młode, a moje były krótko...

 

Zmieniając temat- może mi ktoś wytłumaczyć, po co 10-centrymetrowemu Zbrojnikowi Niebieskiemu 100L wody, skoro on przez cały dzień praktycznie nie rusza się z miejsca? Żeruje nocą, raczej nie pływa tylko leży przyssany cały czas do czegos.... Bo tego nigdy nie potrafiłem zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do mieczyków... Kurcze, jak człowiek jednak na każdym kroku łapie się, że tak niewiele wie i tak głupi jest- ryby hoduję od dziecka a w życiu nie widziałem mieczyka większego niż 7-8cm :-) Ani w sklepach, ani u siebie (miałem kiedyś dawno- dawno temu przez około roku), ani u znajomych... Proszę jak to można się dowiedzieć nowych rzeczy :-)

 

Pewnie dlatego, że większość wrzuca je do 54l czy w najlepszym wypadku do 112l gdzie nie mają miejsca żeby urosnąć.

 

A jak już ktoś ma większe akwarium to raczej nie jest zainteresowany mieczykami.

 

Inną sprawą, że odmian i hybryd jest tak wiele, że nie wiadomo czy urośnie do 5 czy 16cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast co do mieczyków... Kurcze, jak człowiek jednak na każdym kroku łapie się, że tak niewiele wie i tak głupi jest- ryby hoduję od dziecka a w życiu nie widziałem mieczyka większego niż 7-8cm :-) Ani w sklepach, ani u siebie (miałem kiedyś dawno- dawno temu przez około roku), ani u znajomych... Proszę jak to można się dowiedzieć nowych rzeczy :-)

 

Pewnie dlatego, że większość wrzuca je do 54l czy w najlepszym wypadku do 112l gdzie nie mają miejsca żeby urosnąć.

 

A jak już ktoś ma większe akwarium to raczej nie jest zainteresowany mieczykami.

 

Inną sprawą, że odmian i hybryd jest tak wiele, że nie wiadomo czy urośnie do 5 czy 16cm.

 

Może masz rację, nie widziałem nigdy mieczyków w akwarium większym niż 100L :-) Może to właśnie ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktyczna ilość wody nie jest ważna. Tutaj patrzmy na wymiary, bo akwarium może mieć i 200L, a nie nadawać się dla najmniejszych pielęgnic.

 

Akwarium wymiarowo pasuje do podanych przeze mnie ryb, a jezeli chodzi o OT na temat wielkosci ryb, to powiem tak - mieczyk 15cm to nie rzadkość, a to, że Tobie bocje w pare lat urosły tylko do 8cm, to nie ich wina (złe karmienie i wielkosc akwarium ma znaczenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktyczna ilość wody nie jest ważna. Tutaj patrzmy na wymiary, bo akwarium może mieć i 200L, a nie nadawać się dla najmniejszych pielęgnic.

 

Akwarium wymiarowo pasuje do podanych przeze mnie ryb, a jezeli chodzi o OT na temat wielkosci ryb, to powiem tak - mieczyk 15cm to nie rzadkość, a to, że Tobie bocje w parę lat urosły tylko do 8cm, to nie ich wina (złe karmienie i wielkosc akwarium ma znaczenie).

Bocji już nie mam, ale akwa 200L dla 4 malutkich sztuk to chyba jednak nie za małe- a karmienie książkowo, na pokarmy też nigdy nie szczędziłem kasy, wolałem kupić dobry i polecany. Inni hodowcy potwierdzali mi, że one tak wolno rosną, więc chyba jednak coś w tym jest.

Nie otrzymałem odpowiedzi na OT odnośnie zbrojnika.

 

Natomiast zgadzam się, że faktycznie- ilość wody to nie wszystko, bo dla skalarów np. ważna jest wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocji już nie mam, ale akwa 200L dla 4 malutkich sztuk to chyba jednak nie za małe- a karmienie książkowo, na pokarmy też nigdy nie szczędziłem kasy, wolałem kupić dobry i polecany. Inni hodowcy potwierdzali mi, że one tak wolno rosną, więc chyba jednak coś w tym jest.

Nie otrzymałem odpowiedzi na OT odnośnie zbrojnika.

 

Natomiast zgadzam się, że faktycznie- ilość wody to nie wszystko, bo dla skalarów np. ważna jest wysokość.

Nie chcę się czepiać ale przez to właśnie tak słabo urosły.

Miałbyś porównanie 4 szt. w 1200 l to byś widział różnicę dla malutkich bocji wspaniałych.

A molka żaglopłetwa w 400 l u mojego wuja miała dobrze ponad 15 cm.

Można gdybać, pierdzielić itp. a wielkość i wymiary akwa mają podstawowe znaczenie.

A jak ktoś ma w planach większe akwa to niech poczeka z zakupem ryb do momentu aż je uruchomi.

To tak jakby maluchowi dać spojler bo w przyszłości będzie subaru.

Dorosłą samica mieczyka mająca 12 - 13 cm to dla mnie żadna rewelacja, a cała niedorośnięta (5-6cm) reszta to rybki czekające na większy zbiornik, bez urazy oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim dziękuję za sugestie , szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego zainteresowania tematem . Co do wymienionych rybek skłaniałbym się do molinezji Black Molly 1+2 i do tego zbrojnik niebieski .

Ewentualnie zamiast Molek może jakąś z Pielęgnic - parkę bym wybrał tylko wtedy która z nich będzie najlepsza?

Sajica

Zebry

Meeka

 

która z nich najłatwiej rozmnożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Broń Boże Zebra z innymi rybami w Twoim zbiorniku. Wracając do mieczyków, to ja w swoim 126l baniaczku 80x35x45 dł/szer/wys wyhodowałem 3 samiczki mieczyki na długość ok 12 cm, a samca z mieczem na ok 16 cm. Warunki jakie miały:

Dosyć mała ilość roślin, w zbiorniku było:

4 mieczyki

4 moly

6 danio

2 kiryśniki

2 zbrojniki niebieskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak dla mnie widok (w moim przypadku) prawie 5 letniej 13 cm samicy mieczyka to norma kiedy jestem u wujka ;p. Odpowiednie aqua i woda i szafa gra ;p.

Michał84:Było już napisane ile osiągają,jeszcze jeden taki twój post i pójdzie ostrzeżenie za spam i szafa gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Adminie, też czasami popełniacie błędy:-)

W końcu nie piszemy "z dużej litery" a "wielką literą" :-)

 

A wracając do tematu głównego, proponuję Pielęgnicę Ramireza w wersji electric blue, fantastyczne są jeśli chodzi o kolory, widać to dobrze jak ma się świetlówkę z przodu akwarium, a nie jak bywa na ogół w pokrywach- z tyłu. Jestem szczęśliwym posiadaczem od kilkunastu tygodni- rybka spokojna, praktycznie nie sprawiająca problemów, piękna i przede wszystkim widoczna dobrze, gdyż pływa praktycznie po całym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...