Skocz do zawartości

Zmiana na nowe akwarium - parę pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od czego by tu zacząć... otóż wpadło mi w ręce nowe akwarium. 175L, lub 148L Sam nie wiem jak to określić, gdyż po obu stronach akwarium są ścianki, a za nimi na samej górze pompki, na dole sitka do przepuszczania wody. A więc rybki do pływania mają 148, ale chcąc zapełnić akwarium muszę wlać 175. Nie spotkałem się jeszcze z takim akwarium, ale rozumiem, że te ścianki mogę wypełnić jakimiś filtrami i będzie ok? Niestety jakiś czas temu kupiłem filtr kubełkowy do moich 70L. Jeszcze go nie otwierałem i zastanawiam się czy będzie mi on w ogóle potrzebny skoro mam te wbudowane filtry? Czy po prostu go sprzedać. Nie wiem ile te pompki przelewają wody na godzinę, więc pewnie ciężko będzie oszacować skuteczność. Chciałbym jeszcze zapytać jak się ma niebieska barwa światła do samopoczucia rybek? Jedna z żarówek dołączona do zestawu świeci na niebiesko - raczej nie jest to UV. Są to chyba dwie 18stki, więc prawdopodobnie i tak będę musiał coś dorzucić.

Żeby zobrazować sytuację wklejam zdjęcia.

Całość:

Dołączona grafika

Jedna z dwóch bocznych ścianek:

Dołączona grafika

Oświetlenie:

Dołączona grafika

 

Kolejne pytanie dotyczy przeniesienia rybek z poprzedniego akwarium 70l.

Na razie wlałem wodę do tego nowego, aby sprawdzić szczelność i aby woda swoje odstała.

Pytanie - czy da się zrobić podłożę bez wylewania całej wody? Chodzi o to, że nie będę miał gdzie jej odlać (ostatecznie biorę pod uwagę wannę). W tej 70 mam dużo glonów, lepiej wyparzyć kamienie i korzeń? Czy na takich elementach mogą zostać? Może, na razie dam spokój z resztą pytań, bo i tak już za dużo nabazgrałem i pewnie nikomu nie będzie się chciało czytać. Bardzo proszę o pomoc i porady. Dzięki

 

p.s. Dodam, że akwarium ma tylko 25cm szerokości - czy to jest dobre akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Biała ok, niebieska wygląda na aktyniczną z morszczaka która do normalnego akwarium się nie nada. Obstawiam że to akwarium, wcześniej było właśnie typowo słonowodne.

 

2. Przy liczeniu litrażu, liczymy całą pojemność akwarium, po zewnętrznych wymiarach, nie wliczając filtrów itd. Swoją drogą, chciałbym te wymiary poznać. ;)

 

3. Filtracja: to co jest, niekoniecznie musi wystarczyć, a filtracji nigdy zbyt wiele. Kubeł bym zostawił. Jaka jest objętość kominów w środku? W ogóle są one wypełnione? Czym?

 

4. Przy wkładaniu podłoża, najlepiej by Ci było zlać całą wodę i tak jest niedojrzała biologicznie, tracisz tylko parę groszy. Co prawda można by dać nowe podłoże przy części wody, albo stare wypłukane, ale polecam jednak zlać wodę.

 

5. Glony to nie coś, co da się przynieść, przywlec. Zarodniki glonów są wszędzie, nawet w sterylnej kranówce. Tutaj jest prosta sprawa: będą odpowiednie warunki dla glonów, to będą one występować. Będą dobre warunki dla roślin, odpowiednie światło, ilość co2, poziomy nawozów - to glony nie mają fizycznie prawa się namnożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylej trochę wody z nowego akwaria i uzupełnij braki wodą ze starego akwarium. Uruchom nowy filtr ten na ściankach. Dekoracje ze starego akwarium gdy nie są fest zarośnięte możesz od razu przenieść. Te które są bardzo brudne przeczyść. Włącz ogrzewanie w nowym akwarium.

Po takich zabiegach powinno szybciej dojrzeć.

Po paru dniach jak zaczniesz przenosić ryby nie zapomnij wsadzić z nimi na parę dni stary filter z małego akwarium.

Najlepiej jak byś miał testy na azoty po to aby wiedzieć kiedy zacząć zarybiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przełożenie ryb bym inaczej rozegrał. Jak ten baniak 2-3 dni pochodzi z podłożem, odlać 70l, ryby do miski. Grzałka i kubeł do nowego akwarium. Woda ze starego do nowego akwarium, na końcu ryby z miski. Kubła nie wyciągaj wcześniej niż 2 tyg od podłączenia do nowego baniaka.

 

Albo...po prostu czekaj przynajmniej dwa tygodnie aż baniak dojrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieska świetlówka musi zostać wymieniona jeżeli planujesz tam roślinność.

 

Z korzeni jepiej mechanicznie usunąć glony jeżeli będą cię kłuły w oczy w nowym akwarium.

 

Filtry przydałoby się zasypać keramzytem do filtracji biologicznej i dać watę lub gąbkę do mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. Dodam, że akwarium ma tylko 25cm szerokości - czy to jest dobre akwarium?

O ile nie planujesz rybek większych niż do typowych 25-54l, nie przekraczających 6-7cm, to tak.

Oczywiście w dużo większej ilości/różnorodności niż w małym akwarium.

Swoją drogą to ono musi mieć ze 60-70 cm wysokości

Jak widać, albo i więcej, dlatego prosiłem o dokładne wymiary.

>50cm, będzie krucho z roślinami przy świetlówkach. Najlepiej by było kupić lampę HQi, bo normalnych świetlówek trzeba by dołożyć sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dzięki za zainteresowanie.

Dopiero wróciłem z pracy, więc zabieram się za odpisywanie.

Właśnie zmierzyłem akwarium tak jak polecił Atreu . Wymiary to: Wysokość 70, szerokość 28, i długość 120. Czyli wychodzi jakieś 235l.

Boczne filtry bo jest ich 2 mają pojemność ok 30l. Na razie wsypałem tam trochę ceramiki, która zniknęła gdzieś na dnie bo jest jej za mało i watę. Muszę dokupić jeszcze keramzyt i jakąś gąbkę. Akwarium nie było wcześniej używane. Chciałbym zapytać dlaczego ta niebieska żarówka jest zła? Bo podoba mi się jej barwa i chciałbym zostawić. Czy przy tej wysokości akwa mogę sobie wybić rośliny z głowy? Bo podobają mi się akwaria roślinne i ciężko będzie mi się z tym pogodzić. Może jakieś mniej wymagające dadzą radę? Mam jeszcze dwie świetlówki 18w, które mogę dołożyć. Oprócz tego mam jeszcze baniaczek 50l z danio i kardynałkami. Pomyślałem, żeby wypośrodkować trochę temperaturę i wlać wodę z obu do nowego. Czy wtedy mógłbym od razu wpuścić ryby? Zależy mi żeby użyć podłoża ze starego akwarium bo dopiero niedawno kupiłem jakieś granulowane specjalnie pod rośliny i trochę się wykosztowałem. Dlatego chciałbym przenieść rybki w tym samym dniu co wodę. Wodę z nowego mogę w ostateczności zlać do wanny bo już odstała parę dni. W sumie mam ją za darmo więc nie szkoda mi wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, no to gitarka. W sumie to było dla mnie najważniejsze. Potrzebuje wrzucać jeszcze te kardynałki i danio z ich wodą?

Czy wystarczy woda z 70l? Z tym 120cm to moja pomyłka bo zmierzyłem całość. Sama "pływalnia" ma 100cm długości.

 

Edit: To są te żarówki:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. "Jadę z koksem" - później zdam relację i może wrzucę jakieś zdjęcie, żeby dowiedzieć się co źle zrobiłem ;)

Dzięki za pomoc!

 

Edit: Jestem cały mokry, ściany zachlapane, piach na dywanie i ogólnie armagedon. Trochę już późno i brak sił. Na razie taki syf, że nic nie widać. Niestety nie odlałem całej wody i musiałem ustawiać podłoże na czuja, bo się zrobiło kakao, delikatnie mówiąc. Na razie czekam aż wszystko opadnie i może później wrzucę rybki. Chociaż raczej prędko to nie nastąpi. Pewnie wszystko będzie do poprawki, bo zamiast przemyśleć i się przygotować, to poleciałem na hura ;) Dzięki za pomoc, jutro po pracy zdam relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety syf utrzymuje się do teraz i nie zanosi się na to, żeby szybko opadł :/ Do poprzedniego akwarium sprzedawca polecił mi jakiś granulat na dno, a jeszcze pod niego bardziej drobny (prawie jak pył). Zapewne to on zamulił mi tak wodę i nie chce opaść. Nie sposób było go oddzielić przy przeprowadzce. Żałuje teraz, że nie kupiłem nowego żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety syf utrzymuje się do teraz i nie zanosi się na to, żeby szybko opadł :/ Do poprzedniego akwarium sprzedawca polecił mi jakiś granulat na dno, a jeszcze pod niego bardziej drobny (prawie jak pył). Zapewne to on zamulił mi tak wodę i nie chce opaść. Nie sposób było go oddzielić przy przeprowadzce. Żałuje teraz, że nie kupiłem nowego żwiru.

No to popełniłeś niestety kardynalny błąd. Jeżeli zamuliłeś wodę substratem to niektóre jego frakcje mogą tobie opadać nawet pół roku niestety :(. Ponadto to bardzo dobra pożywka dla glonów.

Teraz to by trzeba ściągnąć wodę, substrat z granulatem dać na dno, przykryć ok. 3 cm warstwą dobrze wypłukanego żwiru (czy co tam chcesz mieć) i delikatnie zalać czystą wodą - jednym słowem zabawa od początku niestety... choć może ktoś ma lepszy pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety było tak jak napisałeś. W baniaku do którego odlałem tą brudną wodę do dzisiaj jest bagno ;)

Odlałem całą wodę zostawiłem ten substrat z granulatem i resztkami żwiru na dnie, po czy, zasypałem kilkucentymetrową warstwą piasku. Piasek bardzo fajnie się sprawuje - nawet jak się go mocno zruszy to szybko opada z powrotem na dno i nie ma z nim problemu. Niestety to prawdopodobnie morski piasek i można w nim znaleźć małe kawałeczki muszli - mam nadzieje, że nie ma ich na tyle dużo żeby rybkom stała się krzywda. W związku z tym, że kiepsko będzie z roślinnością w tak wysokim zbiorniku, postanowiłem że wymienię rybki na pyszczaki, które swoją drogą bardzo mi się podobają, łącznie z ich zachowaniem. Pytanie czy mogę tam trzymać pyszczaki saulosi? Czy może jakieś inne będą lepsze? I ile sztuk? Wiem, że muszę zmienić biotop, dorzucić kamieni i wyciągnąć korzeń. Chciałbym jeszcze zapytać o oświetlenie dla pyszczaków... czy mogła by zostać ta niebieska żarówka, skoro pozbędę się roślin?

I czy zostawić ostoski z pyszczakami, czy pozbyć się wszystkich rybek?

Tutaj aktualne zdjęcie zbiornika:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wiem, że mało roślin, ale musiałem większość wywalić ze względu na dużą ilość glonów na liściach.

Bardzo bym prosił o opinie i porady z tymi pyszczakami. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...