Skocz do zawartości

szyszki olchy, liście dębu, woda do bw


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej - kupiłem na allegro szyszki olchy i liście dębu - całkowicie suche z tego co widzę. Niestety nie chcą tonąć w akwarium. Są źle przygotowane, czy może powinienem coś z nimi zrobić przed włożeniem do akwa?

 

2 - po jakim czasie woda się zabarwi, ile dać liści i szyszek na 450 litrów (bardziej mnie interesuje wiedza czy ich nadmiar może zaszkodzić)

 

3 - czy parametry kh 1 gh 3 będą odpowiednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - kupiłem na allegro szyszki olchy i liście dębu - całkowicie suche z tego co widzę. Niestety nie chcą tonąć w akwarium. Są źle przygotowane, czy może powinienem coś z nimi zrobić przed włożeniem do akwa?

 

2 - po jakim czasie woda się zabarwi, ile dać liści i szyszek na 450 litrów (bardziej mnie interesuje wiedza czy ich nadmiar może zaszkodzić)

 

A jak długo już nie toną?

W końcu powinny utonąć - po kilku dniach.

Woda zabarwia się nie od razu. Trzeba cierpliwie poczekać. Daj tego i tego powiedzmy po 30 sztuk i zobaczysz po kilku dniach czy efekt Cię zadowala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda nie zabarwi się od razu, ja za pierwszym razem gdy miałem styczność z nimi to wwaliłem taką ilość, że woda zrobiła się czarna :D. Teraz używam płynu zrobionego własnym sposobem, czyli ugotowanej kory olszy, tak przygotowaną wodę wlewam do akwarium, bo łatwiej ustalić odpowiednie zabarwienie. Oczywiście nie mam BW, ale lubię mieć lekko herbaciane zabarwienie wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam najpierw pobawić się szyszkami a później jak to będzie potrzebne torfem. W tym akwarium są już ryby? Jak tak to nie szalej w szyszkami. Dodawaj je stopniowo. Przy tak niskim kh może bardzo szybko ph polecieć w dół.

Najlepiej było by najpierw przyszykować wodę a później zarybic.

Im wyższa temperatura tym szybciej szyszki barwią wodę.

Za duże stężenie garbników nie jest dobre dla ryb. Tak samo z nagłą zmianą ph. Kontroluj ph...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ryby są - ryby były w akwarium nawet podczas restartu (taki eksperyment)

 

wrzuciłem 30 szyszek i 30 liści, woda na razie nie barwi, staram się 2xdzień kontrolować ph

 

z torfem dam na razie spokój. Czy parametry kh i gh są już poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej - mija 5 dni od wrzucenia 40 szyszek 30 liści i nadal woda nie zabarwiła tak jakbym chciał. Owszem zrobiła się lekko brązowa, ale tylko minimalnie

 

Moje pytanie czy jeszcze poczekać czy może dodać szyszek/liści - a może zacząć filtrację torfem?

 

Jeśli to torfem to ile go umieścić w filtrze?

Mam kupione 3 opakowania filtrus humos natural 500 ml

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze wywar zrobić z szyszek. Czyli zagotować je w garnku. Następnie wywar ostudzić i wlać do akwarium. Z szyszkami lub bez...

Świetlnówkami podkreślającymi czerwony kolor możesz troszkę sobie pomóc;) lub jakieś np energooszczędne o bardzie ciepłej ok 2700K.

Co do torfu to kiedyś używałem ogrodniczy, co do granulatu to niewiem ile go dać. Na początek polecam wywar z szyszek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś mnie wywar nie przekonuje osobiście - przecież wrzucenie ich do akwa ma podobne właściwości. Wywar jest ok jak komuś się szyszki w akwa nie podobają, inna sprawa że wlewając wywar drastycznie w przeciągu sekundy zmieniam parametry wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię - wrzuciłem do 112l ok 50sztuk - najpierw zalałem wrzątkiem żeby zapobiegawczo wybić co niepotrzebne. 

 

Po wrzuceniu samych szyszek - bez wywaru po 24h woda jest w zasadzie brązowa - wręcz światło ledwo dociera do dna - 80W w 112l. Teraz wyjąłem wiekszość - może ok 10 zostało. Może pomogą też trochę na nitki którymi się zajmę po powrocie z urlopu. Nie chce zaciemniać  na czas nieobecności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...